Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się międzynarodowa konferencja Krynica Forum 2023. Kraków i Małopolska zaprezentują się jako miasto oraz region przyszłości

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Podczas Krynica Forum 2023 zaprezentuje się Kraków i Małopolska.
Podczas Krynica Forum 2023 zaprezentuje się Kraków i Małopolska. Sylwia Dąbrowa/ Andrzej Banaś
Krynica Forum 2023 to trzydniowe wydarzenie (13-15 września), w którym wezmą udział liderzy polityki, gospodarki, eksperci i przedstawiciele społeczności międzynarodowej. Podczas licznych spotkań szeroką aktywność zaplanowali przedstawiciele władz Krakowa, którzy zamierzają zaprezentować miasto, jako skutecznie przyciągające inwestorów i młodych ludzi, chcących rozwijać tu kariery. Podczas Forum swój potencjał przedstawi też Małopolska, a punktem kulminacyjnym będzie gala, podczas której wręczone zostaną nagrody osobom odnoszącym sukcesy w biznesie i promującym nasz region na krajowych i międzynarodowych arenach.

Pierwszy dzień Krynicy Forum 2023 ma być poświęcony regionom, miastom i ich przyszłości. Rozwój przedsiębiorczości, skuteczne przyciąganie nowych inwestorów, idea smart city (inteligentne miasto, które wykorzystuje technologie informacyjno-komunikacyjne w celu zwiększenia interaktywności i wydajności infrastruktury miejskiej) i integracja uchodźców z Ukrainy – to tylko wybrane tematy, które znajdą się w agendzie Krynica Forum 2023 m.in. za sprawą ekspertów związanych z Krakowem.

- Niezwykle cieszy mnie świadomość, że Małopolska dzięki Krynica Forum na powrót staje się ośrodkiem debaty i wymiany myśli w zakresie najważniejszych tematów społeczno-gospodarczych współczesnego świata. Dlatego Kraków włącza się do działania. Planujemy w Krynicy szeroką aktywność – obecność ekspertów związanych z miastem i własne panele - zapowiada prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Przekonuje, że na bardzo konkurencyjnym, globalnym rynku stolica Małopolski nadal przyciąga młodych ludzi, którzy chcą tutaj rozwijać swoje talenty – m.in. dzięki start-upom (innowacyjnym przedsiębiorstwom, poszukującym modelu biznesowego, zapewniającego zyskowny wzrost), działającym dynamicznie przy wsparciu lokalnych inkubatorów przedsiębiorczości czy za sprawą dostępu do finansowania. - Skutecznie przyciągamy inwestorów i dbamy o utrzymanie aktywności wielu specjalistycznych firm. Między innymi to chcemy pokazać w Krynicy - dodaje prezydent Jacek Majchrowski.

Kraków wymieni doświadczenia w zakresie nowoczesnego transportu

Przedstawiciele Krakowa wystąpią m.in. w panelach "Miasta przyszłości. Co mogą zrobić samorządowcy, by poprawić jakość życia w miastach?" oraz "Transport miejski XXI w. w kontekście transformacji energetycznej".

- Na przykładzie Krakowa widzimy jak się zmienia zrównoważona mobilność. Po pandemii obserwujemy powrót do korzystania z tradycyjnych środków transportu jakim są tramwaje i autobusy. To świadczy, że powracają dobre nawyki. Rozwija się kolej miejska, powstają nowe przystanki kolejowe, a kolejne są planowane - komentuje wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig. - Tematy poruszone podczas Forum, nowe spojrzenie na rozwój środków transportu będą istotnym wyzwaniem dla miast - dodaje.

Wiceprezydent Andrzej Kulig jako przykład podaje strefę czystego transportu (do miasta będą mogły wjeżdżać tylko pojazdy spełniające wymogi dotyczące emisji spalin), która ma zostać wprowadzona w Krakowie od lipca 2024 roku. To rozwiązanie dotyczące walki o czyste powietrze, którego nasze miasto jest prekursorem. - Niektóre nasze doświadczenia są wyprzedzające względem innych miast, a od niektórych możemy się uczyć. Przykładowo Trójmiasto z doświadczeniami w zakresie kolei miejskiej jest dla nas kopalnią wiedzy - przyznaje wiceprezydent Andrzej Kulig.

Współpraca dotycząca przemysłu zbrojeniowego i energetycznego

Konferencja Krynica Forum 2023 odbędzie się pod patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy, który zapowiedział dwudniową obecność. Jednym z kluczowych punktów obecności prezydenta RP na tegorocznej, 3. edycji Krynica Forum 2023 będzie debata międzynarodowa na temat architektury bezpieczeństwa. Prezydent Andrzej Duda wspólnie z premierem Korei Południowej Han Duck-Soo ma też otworzyć Forum Koreańsko-Polskie, zaplanowane na drugi dzień konferencji.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie współpraca Polski z Koreą Południową nabrała dynamiki. Dotyczy to nie tylko kwestii związanych z przemysłem zbrojeniowym (pozyskanie z Korei czołgów K2, haubic, samolotów, wyrzutni), ale też energetycznym, związanym z budową w Polsce elektrowni atomowej.

W agendzie tematów Krynica Forum 2023 są też takie zagadnienia jak rozwój przedsiębiorczości, skuteczne przyciąganie nowych inwestorów, czy integracja uchodźców z Ukrainy.

Promocja Małopolski i nagrody dla liderów biznesu

Krynica Forum ma być wydarzeniem, które będzie promować Małopolskę, jako region turystyczny i gospodarczy.

- To dla nas ogromny zaszczyt, że możemy współpracować z prezydentem Andrzejem Dudą i gościć znakomitych gości – nie tylko z Ukrainy, ale również z Korei oraz innych państw. Organizacja Krynica Forum stanowi efekt wspólnej pracy i staje się coraz ważniejszym wydarzeniem, o zasięgu nie tylko krajowym, ale również międzynarodowym. Fakt, że będziemy podejmować tak ważne osobistości i że odbywa się u nas debata poświęcona najważniejszym tematom, stanowi dla Małopolski i dla Krynicy-Zdroju wyjątkowe wyróżnienie – podkreśla marszałek małopolski Witold Kozłowski.

Ambasador Stanów Zjednoczonych Mark Brzezinski gości w redakcji Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej.

Ambasador Stanów Zjednoczonych Mark Brzezinski gościł w reda...

Województwo Małopolskie przygotowuje w ramach Krynica Forum wydarzenie specjalne – Wieczór Małopolski, podczas którego celebrowane będą osiągnięcia firm, które wniosły wyjątkowy wkład w rozwijanie gospodarki regionu. W trakcie tego wydarzenia odbędzie się Gala wręczenia Nagrody Gospodarczej Województwa Małopolskiego, która jest wyróżnieniem dla osób nie tylko odnoszących biznesowe sukcesy, kreujących innowacje, ale także aktywnie promujących Małopolskę na arenie krajowej i światowej, wspierających lokalną społeczność, priorytetowo traktując wartości etyczne oraz środowiskowe.

Oto najlepsze miasta do życia w Polsce

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany