Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe autobusy w Łódzkiem. Można nimi dowolną ilość razy podróżować bez biletu! Gdzie kursują?

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Takimi, fabrycznie nowymi solarisami obsługiwane są połączenia kolejowo - autobusowe w Łódzkiem.
Takimi, fabrycznie nowymi solarisami obsługiwane są połączenia kolejowo - autobusowe w Łódzkiem. Krzysztof Szymczak
Łódzka Kolej Aglomeracyjna (ŁKA) uruchomi w lutym kolejne połączenie autobusowe na linii Będzelin - Koluszki – Regny w woj. łódzkim. Dzięki niemu mieszkańcy okolicznych miejscowości będą mogli dojechać m.in. do głównej stacji kolejowej w Koluszkach. Do końca czerwca br. przejazdy autobusami mają być bezpłatne.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna (ŁKA) uruchomi w lutym kolejne połączenie autobusowe - tym razem na linii Będzelin - Koluszki – Regny. Dzięki niemu mieszkańcy okolicznych miejscowości będą mogli dojechać m.in. do głównej stacji kolejowej w Koluszkach. Do końca czerwca br. przejazdy autobusami mają być bezpłatne.

Gdzie kursują darmowe autobusy ŁKA?

To czwarta linia Kolejowej Komunikacji Autobusowej ŁKA w Łódzkiem, która zostanie uruchomiona dzięki zakupionym we wrześniu przez samorząd wojewódzki 20 niskopodłogowym, hybrydowym autobusom marki solaris. Uzupełniły one tabor szynowy przewoźnika i kursują już na trasach do miejscowości, gdzie nie dociera kolej ale jest stosunkowo blisko do stacji. Pierwszą taką trasą była linia Zelów - Łask, a dwie kolejne połączyły Ozorków z Parzęczewem i Rokiciny z Będkowem.

Nie ma torów, ale można jechać pociągiem

Uruchomienie autobusowych połączeń na tzw. ostatniej mili, czyli dowożących pasażerów z dworców kolejowych do domów to – jak mówi marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber – kolejny sposób na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym w Łódzkiem.

–Dzięki połączeniom, które otwieramy realizując program Kolejowej Komunikacji Autobusowej, mieszkańcy miejscowości przez które nie biegną tory kolejowe mają otwarte okno na świat i mogą łatwo dotrzeć do pobliskiego dworca, a stamtąd do stolicy województwa i dalej do miast w całej Polsce.

Najnowsza, czwarta linia ŁKA zaplanowana na odcinku Będzelin - Koluszki - Regny zostanie uruchomiona 1 lutego. Na trasie przejazdu autobusów będzie 15 przystanków, wszystkie zlokalizowane na terenie powiatu łódzkiego wschodniego. Autobusy mają kursować często - do dyspozycji podróżnych będzie 28 połączeń w ciągu doby. Autobusy dowiozą pasażerów do stacji kolejowej w Koluszkach, gdzie będzie można zakończyć podróż albo przesiąść się do pociągu i kontynuować ją w kierunku Łodzi, Warszawy, Skierniewic, Tomaszowa Mazowieckiego czy Piotrkowa Trybunalskiego.

Do lipca za darmo, potem na bilet kolejowy

Przejazdy autobusami będą bezpłatne do końca czerwca. Od lipca pasażerowie będą podróżowali na biletach zakupionych wg taryfy ŁKA, czyli z uwzględnieniem zniżek kolejowych oraz z możliwością podróży na jednym bilecie autobusem i pociągiem. Całe przedsięwzięcie kolejowo - autobusowe zakłada utworzenie siedmiu linii w całym regionie. Już uruchomione połączenia szybko stały się popularne wśród mieszkańców. Pasażerowie cenią sobie to, że rozkłady autobusów są dostosowane do rozkładu jazdy pociągów, zapewniając tzw. gwarantowana przesiadkę. Dzięki temu można bez dłuższego oczekiwania przesiąść się na pociąg lub z pociągu na autobus.

– To dla nas ogromne udogodnienie, zwłaszcza dla starszych osób, która często nie mają samochodu lub z różnych przyczyn nie mogą z niego korzystać. Dziękuję w imieniu wszystkich mieszkańców za stworzenie tej linii – mówi Krystyna Książek, sołtys sołectwa Słotwiny.

Coraz mniej białych plam komunikacyjnych

Walka z wykluczeniem komunikacyjnym to jeden z priorytetów samorządu województwa. Dlatego likwidacja komunikacyjnych białych plam na mapie województwa to działania kompleksowe. Służą temu, miedzy innymi, budowa nowych linii kolejowych oraz wydłużanie istniejących dzięki wsparciu z programu „Kolej plus”. Systematycznie poszerzana jest także siatka połączeń autobusowych przywracanych i otwieranych dzięki funduszowi rozwoju połączeń autobusowych. Uruchomiono łącznie 42 nowe linie autobusowe, dzięki którym 309 miejscowości zyskało połączenia z komunikacją publiczną. Oczywiście ważne są także kompleksowe remonty dróg wojewódzkich, dzięki którym pasażerowie mogą bezpiecznie podróżować autobusami. W tej kadencji zmodernizowanych zostało 350 km dróg za ponad miliard złotych.

Przystanki na trasie Regny - Koluszki - Będzelin od 1 lutego:

Regny (jednostka wojskowa) – Regny kaplica – Regny leśniczówka – Redzeń Stary – Redzeń Nowy – Słotwiny PKP – Koluszki Partyzantów – Koluszki 11 Listopada – Koluszki Dworzec PKP – Koluszki Brzezińska/Żeromskiego – Koluszki Brzezińska rondo – Żakowice Piotrkowska 40 – Żakowice Piotrkowska – Różyca – Żakowice Płd. PKP – Będzelin Główna.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany