Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej nastolatków w Łodzi ma anoreksję! Nie dotyczy to tylko dziewcząt

(ls)
Dziewięć lat miała najmłodsza pacjentka, która trafiła na oddział psychiatryczny dla dzieci szpitala przy ul. Aleksandrowskiej z objawami anoreksji. Dziewczynka nie chciała jeść, bo uważała, że jest za gruba. Szpital im. Babińskiego w Łodzi przyjmuje średnio dziesięcioro – piętnaścioro dzieci z rozpoznaniem zaburzeń odżywiania rocznie. Wśród nich zdarzają się także chłopcy.

KSW 32 TRANSMISJA NA ŻYWO STREAM [GDZIE OBEJRZEĆ]

Wyścigi na głodówkę
– Przez przypadek odkryłam SMS-y, w których córka chwaliła się koleżance, że wyrzuciła do kosza śniadanie i nie zjadła obiadu. Rzeczywiście, często unikała wspólnych posiłków, ale myślałam, że to chwilowy brak apetytu – wspomina początki choroby córki pani Natalia z Łodzi. Julia ważyła 32 kilogramy, gdy wraz z koleżanką z klasy zaczęła się odchudzać. Jak przyznają lekarze, nastolatki często zaczynają wspólnie zrzucać kilogramy. Z jednej strony, wspierają się, z drugiej, rywalizują i prześcigają w dłuższej i „lepszej” głodówce. Dzięki SMS-om i czatom mogą porozumiewać się non stop.

Zawód miłosny, kościste wzorce
Dlaczego małe dziewczynki, zamiast bawić się z rówieśnikami, zaczynają liczyć kalorie?
Mówi dr Renata Tokarz-Czart, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci szpitala im. Babińskiego:
– Stres, napięcie, przeżywanie problemów rodzinnych, szkolnych, rówieśniczych, społecznych – wylicza. – Problem związany z zaburzeniami odżywiania staje się problemem całej rodziny.
Nie bez znaczenia są też wzorce promowane w mediach, w których chude modelki wygrywają programy telewizyjne, a dziewczyny przy kości są odprawiane z kwitkiem. Jak twierdzą socjolodzy, w społeczeństwie panuje ogólne przekonanie, że chude jest lepsze. W takim świecie łatwo popaść w kompleksy. Innym powodem może być zawód miłosny. Chłopak, który podoba się nastolatce, szaleje za jej bardzo szczupłą koleżanką. Gdy będę chuda, może zwróci na mnie uwagę – takie myśli rodzą się w głowach dorastających dziewczynek.

Idealnie pościelone łóżko
Często kompleksy dzieci powodują ich rodzice, wypominając niedoskonałości.
Zdaniem psychologów, wiele anorektyczek to perfekcjonistki. Mają szóstki w szkole i najlepsze wyniki na zajęciach pozalekcyjnych. Dlatego perfekcyjną muszą mieć także figurę. Wiele chorych dziewczynek uprawia sporty, w których waga ma znaczenie. Na terapię trafiają początkujące baletnice i gimnastyczki.
Dążenie do perfekcji widać także podczas terapii w szpitalu. Anorektyczki mają zwykle idealnie pościelone łóżka i idealny porządek w całym pokoju.

Jakie są objawy anoreksji?
Jeśli rodzic zauważy, że dziecko często nie ma apetytu, to nie są jeszcze powody do zmartwień. Gorzej, gdy towarzyszą temu inne objawy.
– Prowokowanie wymiotów po jedzeniu, częste gimnastykowanie się (zwłaszcza po jedzeniu), stosowanie środków przeczyszczających, kontrolowanie wagi, obsesyjne sprawdzanie kaloryczności produktów – mówi doktor Tokarz-Czart. Niestety, najwięcej niepokojących objawów pojawia się w umyśle dziecka, gdzie dorosły nie ma dostępu.
Chodzi o postrzeganie siebie jako osoby grubej (mimo że nie ma ku temu powodów) i jedzenia jako wroga, męczące wyrzuty sumienia po zjedzeniu posiłku i lęk przed przybraniem na wadze.

Bezskuteczna terapia
Gdy stan fizyczny kilkunastoletniej anorektyczki zagraża jej życiu, dziewczynka trafia na oddziały somatyczne, gdzie karmiona jest za pomocą kroplówki. Gdy dochodzi do siebie, opiekę nad pacjentką przejmują psycholodzy i psychiatrzy.
– Po badaniu ustala się indywidualny plan pracy terapeutycznej: zawarcie kontaktu, psychoterapia indywidualna, psychoedukacja dziecka i rodziny i ewentualne włączenie leczenia farmakologicznego – mówi dr Renata Tokarz-Czart.
Warto pamiętać, że anoreksji nie można cofnąć, jedynie zatrzymać rozwój choroby. Po kilku tygodniach spędzonych w szpitalu dziewczynka wypuszczana jest do domu. Niestety, zwykle po kilku miesiącach wraca w podobnym stanie...

SALETA ADAMEK GDZIE TRANSMISJA LIVE STREAM

ZOBACZ TEŻ FILM Dominika Gwit o otyłości (autor Agencja TVN/x-news)

Czytaj także w Expressie Ilustrowanym:
ŚMIESZNE WIERSZYKI URODZINOWE, ZABAWNE SMSY NA URODZINY
ŻYCZENIA NA OSIEMNASTKĘ
ŻYCZENIA NA 40 URODZINY
ŚREDNIA DŁUGOŚĆ PENISA...
ŻYCZENIA NA ŚLUB. WIERSZYKI ŚLUBNE [ŚMIESZNE, KRÓTKIE]
SKARPETKI ZŁUSZCZAJĄCE [GDZIE KUPIĆ, CENA, OPINIE]
CZEGO NIE MOŻNA JEŚĆ W CIĄŻY
Przegląd samochodu CENA
DISNEY INFINITY. JAK DZIAŁA? [GDZIE KUPIĆ, CENY]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany