MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Brzeziński ZUS pomoże uzyskać odpis aktu urodzenia bądź zgonu

Karolina Brózda
Karolina Brózda
Brzezinianie, którzy wnioskują do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zasiłek macierzyński lub pogrzebowy, powinni załączyć do wniosku odpis aktu stanu cywilnego (urodzenia lub zgonu).

Jeśli ktoś nie będzie mógł dostarczyć odpisu, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, na wniosek klienta, wystąpi o ten dokument do Urzędu Stanu Cywilnego.

Z wnioskiem o zasiłek macierzyński ubezpieczony musi przekazać do ZUS dane dziecka, czyli imię i nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL.
- Może zdarzyć się, że rodzic nie zna PESEL-u, dlatego ważne, żeby podał dodatkowo miejscowość, gdzie się dziecko urodziło – mówi Monika Kiełczyńska, rzecznik ZUS. - Na stronie internetowej zus.pl jest udostępniony formularz oświadczenia do uzyskania przez ZUS odpisu aktu urodzenia dziecka.

Wypełniony formularz należy przekazać pracodawcy, jeśli wnioskodawca jest pracownikiem lub zleceniobiorcą. Pracodawca przekazuje oświadczenie do ZUS wraz z zaświadczeniem Z-3 lub Z-3a. Natomiast w przypadku osób prowadzących własną firmę, współpracujących z osobą prowadzącą działalność gospodarczą, osób duchownych czy osób, które mają prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu tytułu ubezpieczenia dokumenty składamy do ZUS.

W przypadku zasiłku pogrzebowego, aby ZUS mógł pozyskać z Urzędu Stanu Cywilnego odpis aktu zgonu, należy we wniosku o zasiłek pogrzebowy na formularzu Z-12 uważnie i dokładnie wpisać dane identyfikacyjne osoby zmarłej: imię i nazwisko, numer PESEL, datę zgonu. Jeśli PESEL nie został nadany, należy wpisać miejsce zgonu (miejscowość). Na tej podstawie ZUS wystąpi do USC o wydanie odpisu skróconego aktu zgonu tylko w przypadku, gdy wnioskodawcą w sprawie o zasiłek pogrzebowy jest członek rodziny osoby zmarłej.

Oświadczenia i wnioski można przesłać elektronicznie wyłącznie przez PUE. Dokumenty przesłane e-mailem nie będą przyjmowane do rozpatrzenia. Na stronie internetowej ZUS szczegółowo opisano, jak należy złożyć wnioski za pośrednictwem PUE, w jaki sposób dołączyć plik oświadczenia. Udostępnione zostały też formularze do wydruku, jeśli ktoś chce złożyć dokumenty papierowo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany