MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Seniorze, pracujesz po osiągnięciu wieku emerytalnego? Nie musisz płacić podatku dochodowego. Sprawdź, jak skorzystać z ulgi PIT-0?

Maciej Badowski
Opracowanie:
Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, dalej pracują i nie pobierają świadczenia emerytalnego, mogą skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów PIT-0. Suma przychodów zwolnionych z podatku nie może przekroczyć rocznie 85 528 zł.
Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, dalej pracują i nie pobierają świadczenia emerytalnego, mogą skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów PIT-0. Suma przychodów zwolnionych z podatku nie może przekroczyć rocznie 85 528 zł. 123RF/ vivoo
Wielu seniorów zastanawia się czy warto, wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego automatycznie rezygnować z pracy. Jak podpowiada Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka ZUS, nie zawsze się to płaca. Jeżeli pomimo tego, że już mogą przejść na emeryturę, seniorzy nadal pracują – nie zapłacą podatku dochodowego. – Warunkiem skorzystania z ulgi jest to, że nie dostaje się emerytury z ZUS – wyjaśnia rzeczniczka. Ile wynosi suma przychodów zwolnionych z podatku? Wyjaśniamy.

Spis treści

Ulga dla pracujących seniorów

Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, ale nie zrezygnowały ze swojej aktywności zawodowej, i jednocześnie nie pobierają emerytury z ZUS – mogą skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów zwanej popularnie PIT-0. Ulga dotyczy zarówno tych seniorów, którzy mają jak i tych, którzy nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty rodzinnej. Uprawnionymi do skorzystania z PIT-0 są kobiety po ukończeniu 60. roku życia i mężczyźni po ukończeniu 65. roku życia pod warunkiem, że nie dostają emerytury z ZUS oraz podlegają ubezpieczeniom społecznym.

Warunkiem skorzystania z ulgi jest to, że nie dostaje się emerytury z ZUS – wyjaśnia mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Suma przychodów zwolnionych z podatku nie może przekroczyć rocznie 85 528 zł – dodaje.

Rzeczniczka przypomina, że dodatkowo do dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej ponad limit 85 528 zł ma zastosowanie kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł rocznie.

Dla kogo PIT-0?

Uprawnionymi do skorzystania z PIT-0 są panie po ukończeniu 60. roku życia i panowie po ukończeniu 65. roku życia pod warunkiem, że nie dostają emerytury ani renty rodzinnej z ZUS-u, KRUS-u, zakładów emerytalnych służb mundurowych oraz uposażenia sędziego.

Jednocześnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że żeby skorzystać z ulgi i nie płacić podatku dochodowego, trzeba też podlegać ubezpieczeniom społecznym np. z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia, czy z działalności gospodarczej opodatkowanej według skali, stawką liniową oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zwolnienie z podatku dotyczy także przychodów z tytułu zasiłku macierzyńskiego.

– Jeżeli ktoś chce skorzystać z ulgi w postaci PIT 0, musi złożyć odpowiednie oświadczenie do swojego pracodawcy lub zleceniodawcy – przestrzega Kowalska-Matis.

W momencie, gdy senior zdecyduje się na to żeby zacząć pobierać emeryturę – przestanie spełniać warunki uprawniające do stosowania ulgi. Trzeba o tym poinformować swojego pracodawcę lub zleceniodawcę. Po otrzymaniu takiej informacji przestanie on stosować ulgę najpóźniej od następnego miesiąca.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany