Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bolesne miesiączki

(jed)
Dr. Marian Wysocki
Dr. Marian Wysocki Łukasz Kasprzak
Około 40 procent kobiet cierpi z powodu zbliżającej się miesiączki. Tak zwane bóle przepowiadające pojawiają się na skutek silnych skurczów macicy, ale też wywoływane bywają przez czynniki psychiczne, najczęściej niski próg wrażliwości na ból, oraz zmiany hormonalne.

Dr. Marian Wysocki

Dysproporcje w hormonach
- Najczęstszą przyczyną tych dolegliwości są zmiany hormonalne w drugiej fazie cyklu miesięcznego, czyli nadmierne wytwarzanie estrogenów w stosunku do progesteronu - mówi dr Marian Wysocki, ginekolog. - Ta dysproporcja hormonalna pobudza macicę do wytwarzania bólotwórczych hormonów tkankowych - prostagladyn. W efekcie powoduje nadmierne napięcie mięśnia macicy oraz jej zbyt częste i zbyt intensywne skurcze.

O ile te dolegliwości pojawiają się tuż przed miesiączką i trwają do dwóch dni, a przy tym są niezbyt dokuczliwe, to wynikają jedynie z naturalnego przebiegu cyklu miesięcznego. Należy pamiętać, że natężenie bólu jest różne u różnych kobiet, może też się zmieniać wraz z wiekiem, stanem wydolności organizmu, przebytymi porodami.

Mdłości i depresja
Jednak u niektórych kobiet dolegliwości są tak silne, że utrudniają normalne funkcjonowanie. Objawiają się nie tylko skurczami w podbrzuszu, ale też bólem głowy, krzyża, mdłościami, wymiotami, zmęczeniem i pogorszenie nastroju.

- Przyczyną takich objawów mogą być nieprawidłowości w budowie anatomicznej narządu rodnego, zaburzenia hormonalne, patologiczny przerost śluzówki jamy macicy, zaburzenia w ukrwieniu narządu rodnego, endometrioza lub mięśniaki w jamie macicy - wymienia doktor. - Niekiedy są one spowodowane zarośniętym kanałem szyjki macicy, co utrudnia krwi wydostawanie się na zewnątrz lub stanami zapalnymi w narządzie rodnym.

Gdy bolesne miesiączki się powtarzają, nie wolno odkładać konsultacji u specjalisty. Być może trzeba wykonać badania hormonalne, czasami też zrobić diagnostykę usg.

Jak zniwelować przykre dolegliwości:
- odpoczywać i unikać forsownych ćwiczeń fizycznych,
- pić napary ziołowe z liści malin, nagietka lub mięty,
- unikać potraw ciężkostrawnych i wzdymających,
- zrezygnować z mocnej kawy i herbaty,
- przed trudnymi dniami zrobić sobie rozgrzewający okład na podbrzusze,
- zażyć no-spę lub paracetamol

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany