MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Biskup Dziuba złożył rezygnację. W tle wykorzystywanie seksualne dzieci. Kto nowym ordynariuszem diecezji łowickiej?

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Biskup Andrzej Dziuba złożył rezygnacje na ręce papieża
Biskup Andrzej Dziuba złożył rezygnacje na ręce papieża archiwum DŁ/diecezja łowicka/archidiecezja łódzka
Biskup Andrzej Dziuba nie jest już ordynariuszem diecezji łowickiej. Papież Franciszek przyjął jego rezygnację. Kto teraz będzie biskupem łowickim?

Biskup Andrzej Dziuba i tuszowanie pedofili

Biskup Andrzej Dziuba złożył na ręce papieża Franciszka rezygnacje z urzędu biskupa łowickiego. To na pewno duże zaskoczenie. Co było przyczyną rezygnacji, bo wiek emerytalny, czyli 75 lat, biskup skończy w przyszłym roku?

- Ojciec Święty Franciszek przyjął dzisiaj rezygnację biskupa łowickiego Andrzeja Dziuby, którą tenże biskup złożył na prośbę Stolicy Apostolskiej - napisano w komunikacie Episkopatu Polski. - Zostały bowiem stwierdzone trudności w zarządzaniu diecezją, a w szczególności zaniedbania w prowadzeniu spraw o wykorzystanie seksualne popełnione przez niektórych duchownych wobec osób niepełnoletnich; co potwierdziło postępowanie przeprowadzone przez Stolicę Apostolską w oparciu o dokument papieski Vos estis lux mundi.

Przypomnijmy, że w 2022 roku Komisja d/s pedofili poinformowała, że biskup Dziuba nie poinformował organów ścigania o molestowaniu 14-letniego chłopca przez księdza z jego diecezji. Wcześniej miał nic nie robić z zawiadomieniem mieszkańca Skierniewic, który jako ministrant miał być molestowany przez dwóch księży z diecezji łowickiej.

Biskup z Pleszewa

Biskup Andrzej Dziuba urodził się 10 października 1950 roku w Pleszewie. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Wieczynie oraz w Żegocinie. Dalszą edukację kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Pleszewie, którą zakończył maturą w roku 1968 roku.  Ukończył Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne p.w. św. Wojciecha w Gnieźnie, z Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1975 roku z rąk Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, w Bazylice prymasowskiej w Gnieźnie. Po święceniach pracował jako wikariusz w Parafii pw. Świętej Trójcy w Łobżenicy.

Był sekretarzem Prymasa

W latach 1981-1984 pracował jako referent w Sekretariacie Prymasa Polski w Warszawie oraz sekretarz i kapelan Prymasa Polski dla archidiecezji gnieźnieńskiej. W latach 1984-1998 kierownik Sekretariatu Prymasa Polski i sekretarz osobisty Kardynała Józefa Glempa, Prymasa Polski. W latach 1998-2004 radca teologiczny Sekretariatu Prymasa Polski. W tym czasie pełnił posługę duszpasterską przy kościele św. Marcina na Starym Mieście w Warszawie (1981-1998) oraz przy kościele św. Barbary na Koszykach w Warszawie (1998-2004).

W 1990 roku uzyskał habilitację na KUL, na podstawie rozprawy „Jan Azor – teolog moralista”. Docentura w 1990 roku, tytuł naukowy profesora w 1997 roku. W latach 1989-2004 pracownik Wydziału Teologii KUL, a od 1995 roku Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W obu uczelniach kierownik Katedry Historii Teologii Moralnej. Od 2005 roku dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Studiów nad Osobą i Nauczaniem Kardynała Stefana Wyszyńskiego UKSW w Warszawie. Doktorat honoris causa The Polish University Abroad w 2009 roku.

Drugi biskup łowicki

27 marca 2004 roku otrzymał nominację na biskupa łowickiego. Zastąpił przechodzącego na emeryturę biskupa Alojzego Orszulika.

Święcenia biskupie przyjął w Bazylice katedralnej w Łowiczu, 22 maja 2004 roku z rąk kardynała Józefa Glempa, Prymasa Polski, arcybiskupa Henryka Muszyńskiego, metropolity gnieźnieńskiego i biskupa Alojzego Orszulika, pierwszego biskupa łowickiego.
Administratorem Sede Vacante diecezji łowickiej Ojciec Święty mianował biskupa Wojciecha Osiala, biskupa pomocniczego diecezji łowickiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany