Autostrada A1. Trwa poszukiwanie funduszy na pomiary hałasu. Czy gmina może zapłacić?

Małgorzata Trzuskowska
W samorządach toczy się dyskusja nad tym, czy z gminnego budżetu można dofinansować badania poziomu hałasu z nowego odcinka autostrady A1 Stryków - Tuszyn. O pieniądze na takie pomiary wystąpiło do gmin, przez które przebiega trasa, stowarzyszenie „A1 - budowa ekranów akustycznych”. Jego członkowie uważają, że konieczne są takie pomiary, niezależne od prowadzonych właśnie badań na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i autostrad, bo mają wątpliwości, co do obiektywizmu badań „oficjalnych”.

Trwa poszukiwanie funduszy na pomiary hałasu * Gminy badają, czy są podstawy prawne do wyłożenia pieniędzy.

Gmina Rzgów, do której stowarzyszenie wystąpiło o 10 tys. zł na przeprowadzenie badań na jej terenie, na razie odmawia.

- Nie mamy podstaw prawnych, by przeznaczyć pieniądze na ten cel - mówi burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński. - Po konsultacji z radcą prawnym uznaliśmy, że nie jest to zadanie własne gminy. Zamierzamy jednak wystosować jeszcze zapytanie w tej sprawie do Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Burmistrz Rzgowa nie do końca jest przekonany, że czymś stosownym jest taka „kontrola” oficjalnych badań prowadzonych przez GDDKiA.

- Jednak chciałbym pomóc mieszkańcom i jeśli będzie sytuacja jasna, że możemy za te pomiary zapłacić, to na pewno wystąpię o taką zmianę w budżecie - mówił na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Rzgowie.

O zaopiniowanie sprawy dofinansowania badań na zlecenie stowarzyszenia wystąpiła do Regionalnej Izby Obrachunkowej gmina Nowosolna. Gmina Brójce nie zdecydowała się wyłożyć pieniędzy. Pomiary stowarzyszenia, prowadzone jeszcze w lipcu, wsparła zaś gmina Andrespol.

- Przeznaczamy przecież pieniądze na ochronę środowiska - mówi wójt gminy Andrespol Dariusz Kubus. - To właśnie tego rodzaju zadanie.

analiza porealizacyjna

Pomiary hałasu emitowanego przez ruch drogowy prowadzone są przez GDDKiA w ramach tzw. analizy porealizacyjnej, którą inwestor musi przeprowadzić w rok po oddaniu trasy do użytku (odcinkiem A1 Stryków - Tuszyn jeździmy od lipca 2016 r.). Wyniki analizy trafią do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi.

Mieszkańcy okolic autostrady skarżą się na niedostateczną ochronę przed hałasem.

AZJA EXPRESS 2. KTO ODPADŁ [27.09] AZJA EXPRESS 2 UCZESTNICY KTO ODPADŁ Z OSTATNIEGO ODCINKA
EUROJACKPOT CENA. EUROJACKPOT WYNIKI LOSOWANIA, EUROJACKPOT ZASADY GRY
ZMIANA CZASU NA ZIMOWY 2017. KIEDY PRZESTAWIAMY ZEGARKI?
TO MA BYĆ ZIMA STULECIA! ZIMA W TATRACH. Zima 2018 pogoda. JAKA BĘDZIE ZIMA W 2018?
WIERSZYKI NA DZIEŃ CHŁOPAKA
KIEDY DZIEŃ CHŁOPAKA 2017, JAKI PREZENT KUPIĆ NA DZIEŃ MĘŻCZYZNY?

FLESZ: Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie