Nasza Loteria

Arboretum w Rogowie. Jakie niezwykłe rośliny w nim rosną? Świerk wężowy, klon diabelski, palce umarlaka

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Wideo
od 16 lat
Jesienią przyjeżdża się do arboretum w Rogowie, by spacerować po dywanie z czerwonych liści opadłych z klonów palmowych. Zimą oprócz bajkowych krajobrazów można zobaczyć kwitnącego różanecznika dahurskiego, którego fioletowe kwiaty wychylają się spod śniegu. A gdy śnieg nadal przykrywa drzewa i krzewy, drobnymi, żółtymi kwiatami obsypują się oczary omszone.

Więcej tutaj:

Klony palmowe stanowią o tej porze roku największą atrakcję.

Jesień w arboretum w Rogowie. Przebarwiają się liście drzew ...

Arboretum w Rogowie. Wiosną "rządzą" różaneczniki

Wiosna należy do magnolii, azalii i różaneczników.
- Mamy jedną magnolię wielkolistną dorastająca od 10 do 20 metrów. Zakwita późną wiosną, w czerwcu. Ale na kwiaty trzeba poczekać jeszcze 10 lat. Jest jednak atrakcyjna nie tylko z kwiatów o średnicy 30 centymetrów, ale i z liści - mówi Zofia Piecko, kierownik arboretum.
Nic straconego, ponieważ w rogowskim arboretum rośnie i bujnie zakwita wiele innych gatunków tych roślin. Do najbardziej znanych w ogrodzie należą magnolie szerokolistne pochodzące z Japonii oraz parasolowate z Ameryki Północnej.
Arboretum warszawskiej Szkoły Wyższej Gospodarstwa Wiejskiego w Rogowie to jedno z najciekawszych tego typu terenów zielonych w Polsce. Kolekcja liczy 3,5 tys. gatunków i odmian drzew, krzewów, bylin.
W kolekcji klonów o statusie narodowej i największej w środkowej Europie, na którą składa się ponad 180 gatunków i rodzajów, wyróżniają się klony strzępiastokore. To najstarsze, prawie 50-letnie rośliny w Polsce, a naturalnie występujące w Chinach. Warto także zwrócić uwagę na klon diabelski. Swą nazwę wziął od owoców klonu, gdzie u ich nasady, pomiędzy skrzydełkami widoczne są dwa "rogi", będące pozostałością znamion słupków.

Galeria

W rogowskim arboretum rosną rośliny olbrzymie, stare i niesamowite

Dzieci przyjeżdżające do arboretum bardzo lubią miejsce, w którym rośnie świerk pospolity odmiany virgata. Olbrzymie drzewo ze zwisającymi pędami przypomina stwora nie z tego świata albo roślinę z bajkowej krainy. Właśnie z racji długich wiszących pędów nazywa się go także wężowym. Jak roślina nie z tego świata wygląda także kokornak wielkolistny, pnącze, o tej porze o żółtych liściach. Wspina się po sośnie, oplótł ją tak, że w przyszłości zapewne ją zadusi. Duże wrażenie wywierają także wielkie tuje z Ameryki, czyli żywotniki olbrzymie dorastające do 80 metrów i średnicy pnia 6 metrów.
W kolekcji roślin znalazły się także te o mało ozdobnych kwiatach. Np. zielone kwiaty palecznika chińskiego na dodatek niewidoczne wśród liści. A owoce w formie fioletowych strąków są zwane palcami umarlaka albo kocią kupą. Także trzmielina ma mało dekoracyjne kwiaty, a atrakcyjne, czerwone owoce.
Od późnej jesieni i zimą ogród można zwiedzać tylko w dni powszednie w godzinach 7 - 15.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany