Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

70 pacjentów zostało zoperowanych w Barlickim w ramach programu kompleksowego leczenia otyłości Zobacz, komu chirurdzy uratowali życie

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Od blisko 20 lat lekarze w szpitalu im. Barlickiego zajmują się chirurgicznym leczeniem otyłości.
Od blisko 20 lat lekarze w szpitalu im. Barlickiego zajmują się chirurgicznym leczeniem otyłości. Grzegorz Gałasiński
Otyłość jest chorobą, której konsekwencje zagrażają życiu. W łódzkim szpitalu realizowany jest program kompleksowego leczenia otyłości. Pacjent, który przy wzroście 170 cm waży 100 kg lub więcej przystępując do takiego programu ma zapewnioną pomoc dietetyka, psychologa, rehabilitację, ale też operację laparoskopowego zmniejszenia żołądka. Chory ma schudnąć, a choroby towarzyszące jego otyłości (nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, bezdech senny, zwyrodnienia stawów, miażdżyca) ustąpić. Program miał być realizowany jest do końca tego roku, ale najprawdopodobniej zostanie przedłużony na kolejne lata, bo przynosi efekty.
Pacjent łódzkiego szpitala schudł 160 kilogramów. Taka operacja w prywatnej klinice kosztuje 25 tys. zł | Express Ilustrowany

W szpitalu im. N. Barlickiego w Łodzi, jedynej placówce w województwie w której realizowany jest program kompleksowego leczenia otyłości KOS BAR.
- W ramach programu zoperowaliśmy już prawie 70 osób- mówi dr Przemysław Janczak, chirurg od blisko 20 lat zajmujący się operacyjnym leczeniem otyłości. - Większość tych osób jest w naszej opiece do końca przyszłego roku.
Zysk dla pacjenta, który zakwalifikowany jest do operacji bariatrycznej to nie tylko utrata masy ciała, ale przede wszystkim poradzenie sobie z chorobami przewlekłymi, które generuje otyłość, przede wszystkim nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, chorobami stawów, bezdechem sennym.
- Obserwujemy u zdecydowanej większości naszych pacjentów redukcję lub ustąpienie tych dodatkowych chorób - mówi doktor Janczak.

Panie częściej chcą schudnąć
Wśród 70 pacjentów, którzy zakwalifikowali się do programu kompleksowego leczenia otyłości jest nieznacznie więcej kobiet niż mężczyzn. Operowani z powodu otyłości mają od 18 do 65 lat. Najwięcej wśród nich jest osób w wieku od 40 do 50 lat. Operowani są już pacjenci z BMI (indeks masy ciała) równym 35 i mający choroby towarzyszące otyłości. Druga grupa operowanych to osoby z BMI 40, bez chorób współistniejących. Wśród operowanych były osoby z BMI wynoszącym 55. Takie ma pacjent, który przy wzroście 170 cm waży co najmniej 190 kg. Najciężsi chorzy ważyli ponad 200 kg. Z myślą o tej grupie pacjentów szpital przed laty zakupił wyposażenie sali operacyjnej, w tym stół na którym można położyć chorego ważącego 300 kg oraz specjalne narzędzia chirurgiczne.
Otyłość jest chorobą. Są już leki na receptę, które umożliwiają utratę. Z badań udostępnianych przez producentów leków wynika, że po ich odstawieniu pacjenci odrabiają stracone kilogramy. Minusem kuracji farmaceutykami jest także jej cena - od 500 do 700 zł miesięcznie. Jak mówi dr Janczak jedynym póki co sposobem pozwalającym trwale pozbyć się otyłości jest operacja.

Operacja na NF
Z
Pacjent za udział w programie kompleksowego leczenia otyłości nie ponosi kosztów. Otyły może być zoperowany również poza programem w ramach NFZ. Takie operacje w Łodzi przeprowadzane są w szpitalu im. N. Barlickiego oraz w Koperniku.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany