MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zwolnienie lekarskie L4 na nowych zasadach. Zmiany w chorobowym. ZUS wprowadza nowe zasady 15.06.2024

Angelika Korlaga
Angelika Korlaga
Zmiana zasad ws. zwolnień lekarskich. Od 1 stycznia 2023 roku ZUS wprowadza nowe zmiany na korzyść pracownika. Jak będą przebiegać kontrole? Komu przysługuje zwolnienie lekarskie? Co się zmieni? Sprawdź!
Zmiana zasad ws. zwolnień lekarskich. Od 1 stycznia 2023 roku ZUS wprowadza nowe zmiany na korzyść pracownika. Jak będą przebiegać kontrole? Komu przysługuje zwolnienie lekarskie? Co się zmieni? Sprawdź! Krzysztof Szymczak
ZUS wprowadza zmiany w zwolnieniach lekarskich na korzyść pracownika. Zwolnienie lekarskie na nowych zasadach! Kontrowersyjna zmiana w kontrolach L4. Komu przysługuje zwolnienie lekarskie? Co się zmieni? Sprawdź! Zwolnienie lekarskie na nowych zasadach. Co ulegnie zmianie? Sprawdź!

Zwolnienie lekarskie - L4. Komu przysługuje?

Zwolnienie lekarskie, które wystawiane jest na czas choroby przysługuje każdej osobie zatrudnionej na umowie o pracę. Może z niego skorzystać również osoba pracująca w ramach umowy-zlecenia, która decyduje się opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne. L4 upoważnia pracownika do poboru 80 proc. wynagrodzenia. Wyjątkiem jest ciąża, kiedy wypłacane jest pełne wynagrodzenie. Osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim nie są zdolne do wykonywania pracy, przez co czas ten powinien zostać przeznaczony na kurację.

Kontrowersyjna zmiana w kontrolach L4

Ignorowanie zasad ustalonych przez ZUS może wiązać się z utratą zasiłku chorobowego, a nawet zwolnieniem z pracy. Jednak wraz z nowym rokiem w korzystaniu ze zwolnienia L4 wprowadzono pewne zmiany. Jedną z nich jest nieobecność w domu w czasie kontroli podczas zwolnienia chorobowego, która nie będzie już problemem.

Dotychczas zakładało się, że osoba na L4 powinna przebywać we wskazanym miejscu zamieszkania - w przypadku kontroli było to zawsze weryfikowane. Od 2023 roku nieobecność w domu w czasie kontroli nie będzie jednoznaczna z utratą zasiłku, a brak pracownika podczas kontroli będzie uznawany za prawidłowe wykorzystanie zwolnienia chorobowego. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zostanie udowodnione istnienie innych okoliczności nieprawidłowego wykorzystania zwolnienia L4.

Zwolnienie lekarskie na nowych zasadach - zmiany w chorobowym

Co w przypadku zmiany miejsca pobytu?

Wszelkie zmiany miejsca pobytu podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim powinny być zostać zgłoszone do ZUS-u oraz pracodawcy. Brak poinformowania o tym i stałe przebywanie w innym miejscu (np. w innym mieście) może skutkować utratą zasiłku chorobowego.

Remont, urlop, dodatkowa praca a L4

Niektóre osoby zwolnienie lekarskie traktują jak dodatkowy urlopu. Warto jednak wiedzieć, że niektóre aktywności i działania podczas trwającego L4 są niezgodne z zasadami ZUS-u. Zatem w trakcie zwolnienia nie wolno nam przeprowadzać remontu domu ani wykonywać żadnych prac remontowych, wykonywać pracy u innego pracodawcy czy wyjeżdżać w celach turystycznych i rozrywkowych, a także wypoczynkowych. Zignorowanie tego może oznaczać utratę zasiłku chorobowego

Zmiana zasad ws. zwolnień lekarskich. Od 1 stycznia 2023 roku ZUS wprowadza nowe zmiany na korzyść pracownika. Jak będą przebiegać kontrole? Komu przysługuje zwolnienie lekarskie? Co się zmieni? Sprawdź!

Zwolnienie lekarskie L4 na nowych zasadach. Zmiany w chorobo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany