MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od lipca znikną tramwaje z Limanowskiego, Pabianickiej i Aleksandrowskiej. Szykuje się komunikacyjny armagedon

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Prawdziwy komunikacyjny horror szykuje się w Łodzi wraz z nadejściem lipca. Miasto zamierza rozpocząć intensywne remonty torów i wymianę wyeksploatowanych zwrotnic w kilku lokalizacjach. To spowoduje całkowite wstrzymanie ruchu tramwajów na ulicach Limanowskiego, Aleksandrowskiej i Pabianickiej. Wiele linii zmieni swoje trasy i pojedzie zupełnie gdzie indziej niż dotychczas, inne zostaną zawieszone.

MPK chce wykorzystać mniejszy ruch w tramwajach i wakacyjny luz w mieście na wykonanie remontów torowisk i zwrotnic. Torowcy z początkiem lipca wejdą na trzy lokalizacje. Będą modernizować szyny na krańcówce przy ul. Szczecińskiej, na ul. Limanowskiego przy Żabieńcu oraz przy rondzie Lotników Lwowskich. Może to nie brzmi groźnie, ale z tego powodu na kilka tygodni znikną tramwaje z wielu łódzkich ulic. Zostanie wprowadzona komunikacja zastępcza, wiele linii czasowo zmieni swoje trasy. Wszystkie prace mają się zakończyć przed 1 września.

Najgorsza sytuacja na Teofilowie

ZOBACZ ZDJĘCIA

Mieszkańcy Teofilowa znajdą się w najgorszym położeniu, bo tramwaje zniknęły już w czerwcu z alei Włókniarzy, a teraz nie będzie ich także na Aleksandrowskiej i Limanowskiego. W zamian kursować będą autobusowe linie zastępcze - Z2 z Kochanówki na Bałucki Rynek oraz Z8 z Teofilowa na Dworzec Kaliski. Trzeba jednak pamiętać, że trwa zamknięcie ulicy Krakowskiej, nie skończył się jeszcze remont ul. Lutomierskiej, a codzienny przejazd rano w kierunku centrum przez wiadukt na Żabieńcu to udręka ze względu na korki. Teraz utkną w nich także autobusy zastępcze.

– Remonty torowisk na krańcówkach przy ul. Szczecińskiej i na Żabieńcu rozpoczną się 1 lipca i zostały połączone, aby utrudnienia skrócić do minimum. Niestety same prace i zamknięcie miejsca, gdzie zawracają tramwaje spowoduje, że nie będą one mogły jeździć po ul. Aleksandrowskiej, Limanowskiego i al. Włókniarzy – tłumaczy biuro prasowe UMŁ. – Pamiętajmy także, że obok autobusów alternatywą dla tramwaju jest również kolej. W kilka minut pojedziemy pociągiem z Żabieńca na Kaliski, gdzie możemy przesiąść się w kilka linii MPK jadących do centrum i na Widzew.

Prace także na ul. Pabianickiej

Również 1 lipca rozpoczną się prace na ul. Pabianickiej przy rondzie Lotników Lwowskich, na wysokości szpitala im. Kopernika. Remont torowiska spowoduje utrudnienia w komunikacji - nie pojadą żadne tramwaje pomiędzy rondem a Górniakiem. Nie będzie też możliwości przejazdu samochodem z ul. Paderewskiego w al. Politechniki ani w stronę al. Jana Pawła II. Cały ruch z Chojen będzie kierowany w ul. Pabianicką w stronę pl. Niepodległości. Już teraz warto pomyśleć o alternatywnej trasie. Dla mieszkańców Chojen będą to np. Trasa Górna i ul. Bednarska.

Objazdami pojadą również autobusy i tramwaje obsługujące Chojny i Dąbrowę. Linia nr 11 zakończy swoją trasę na pl. Niepodległości i nie pojedzie do IKEI. Natomiast po Paderewskiego, alei Politechniki i Pabianickiej w kierunku IKEI kursować będą linie 15, 16 i 41. Również w przypadku tych prac alternatywą może być kolej, która ma stację na Chojnach oraz przystanek na ul. Pabianickiej przy al. Jana Pawła II. Można stąd w kilka minut dojechać na Widzew czy Dworzec Kaliski, a z przesiadką także na Dworzec Fabryczny.

Koleją można jechać na bilecie MPK

– W granicach Łodzi obowiązuje honorowanie biletów między MPK i Łódzką Koleją Aglomeracyjną oraz Polregio. Na „migawce” czy jednorazowym czasowym bilecie komunikacji miejskiej możemy podróżować również pociągami. Honorowanie biletów działa w dwie strony. Jeśli mamy kolejową migawkę czy bilet strefowy ŁKA, możemy bez dodatkowych kosztów podróżować komunikacją miejską po Łodzi – przypomina biuro prasowe UMŁ.

Poniżej szczegóły zmian w komunikacji miejskiej od 1 lipca związku z wakacyjnymi remontami:

Linia 2: DW. ŁÓDŹ DĄBROWA – Dąbrowskiego, Rzgowska, pl. Niepodległości, Piotrkowska, Mickiewicza, Kościuszki, Zachodnia, Zgierska – HELENÓWEK (kursuje co 7,5 minuty)

Linia 5: KILIŃSKIEGO TYMIENIECKIEGO - Kilińskiego, Franciszkańska, Wojska Polskiego, pl. Kościelny, Zgierska, Dolna, Łagiewnicka – RONDO POWSTAŃCÓW 1863 r.

Linia 8: CM. ZARZEW – Lodowa, Przybyszewskiego, Puszkina, Rokicińska, Piłsudskiego, Piotrkowska Centrum, Mickiewicza, Bandurskiego, Karolewska, Bratysławska – KAROLEW (kursuje co 15 minut)

Linia 11 HELENÓWEK – Zgierska, Zachodnia, Kościuszki, Mickiewicza, Piotrkowska – PLAC NIEPODLEGŁOŚCI

Linia 16: CM. ZARZEW – Lodowa, Przybyszewskiego, Puszkina, Rokicińska, Piłsudskiego, Piotrkowska Centrum, Mickiewicza, Włókniarzy, Kopernika, Żeromskiego, Politechniki, Pabianicka – CHOCIANOWICE IKEA

Linia 19: zawieszona

Linia Z2: KOCHANÓWKA – Aleksandrowska, Limanowskiego – BAŁUCKI RYNEK (kursuje co 10 minut)

Linia Z8: DW. ŁÓDŹ KALISKA - Maratońska, Bandurskiego, Włókniarzy, Lutomierska, Wielkopolska, Woronicza, Limanowskiego, Aleksandrowska, Rydzowa, Rojna - TEOFILÓW ROJNA

Linia 41: PABIANICE WIEJSKA - ..., Pabianicka, Paderewskiego, Rzgowska - CHOJNY KURCZAKI

Linia 52: KOMORNIKI - Kurczaki, Rzgowska, Broniewskiego (zawraca na rondzie Insurekcji Kościuszkowskiej), Rzgowska, pl. Niepodległości, Pabianicka, Jana Pawła II, Włókniarzy, Karolewska - DW. ŁÓDŹ KALISKA (zmiana trasy obowiązuje wyłącznie w podanym kierunku. Autobusy nie zatrzymają się na przystanku Broniewskiego - Kilińskiego w kierunku wschodnim)

Linia 57 w dni robocze: MARYSIN STADION - ..., Wólczańska, Czerwona, Piotrkowska, Pabianicka, Paderewskiego, Rzgowska, Paradna, Matek Polskich - INSTYTUT CZMP (z powrotem: Sieradzka, Wólczańska, ... - MARYSIN STADION). Linia 57 w weekendy i święta pojedzie na trasie MARYSIN STADION - ..., Wólczańska, Czerwona, Piotrkowska, Pabianicka, Paderewskiego – PIASTÓW KURAK (z powrotem: Sieradzka, Wólczańska, ... - MARYSIN STADION)

Linia 63: DW. ŁÓDŹ CHOJNY – Rzgowska, Strażacka, Kongresowa, Pryncypalna, Ruchliwa, Łukowa, Pabianicka, Dubois, Pokładowa, Prądzyńskiego, Czahary, św. Franciszka z Asyżu, Leszczowa, Pabianicka (zawraca przy Prądzyńskiego), Pabianicka, Jana Pawła II, Obywatelska, Politechniki – RONDO LOTNIKÓW LWOWSKICH (z powrotem Pabianicka, Prądzyńskiego, Zamojska, św. Franciszka z Asyżu, Czahary, Prądzyńskiego, Pokładowa, Dubois, Pabianicka, Łukowa, Ruchliwa, Pryncypalna, Kongresowa, Strażacka, Rzgowska – DW. ŁÓDŹ CHOJNY

Linia 69AB: DW. ŁÓDŹ WIDZEW – Maszynowa, Puszkina, Przybyszewskiego, Lodowa, Ossendowskiego, Dąbrowskiego, Gojawiczyńskiej, Felińskiego, Broniewskiego, Rzgowska, pl. Niepodległości, Pabianicka, Politechniki, Obywatelska, Elektronowa, Nowe Sady, Waltera Janke, Maratońska, Popiełuszki – RETKINIA KUSOCIŃSKIEGO (zmiana trasy wyłącznie w podanym kierunku)

Linia 72AB: JANÓW - ..., Broniewskiego, Paderewskiego, Pabianicka, Piotrkowska, ... - HUTA JAGODNICA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany