MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZUS może zawiesić rentę lub emeryturę. Seniorzy powinni pilnować tych limitów

Redakcja Strefy Biznesu
Wysokość limitów dorabiania do świadczeń wyliczna jest na podstawie przeciętnego wynagrodzenia. W trzecim kwartale wyniosło ono 7194,95 zł brutto.
Wysokość limitów dorabiania do świadczeń wyliczna jest na podstawie przeciętnego wynagrodzenia. W trzecim kwartale wyniosło ono 7194,95 zł brutto. Tomasz Hołod / Polska Press
Seniorzy, którzy dorabiają do renty lub emerytury, powinni pamiętać o obowiązujących limitach. Przekroczenie progu wyznaczonego przez ZUS poskutkuje zmniejszeniem, a nawet zawieszeniem wypłacanego świadczenia. Od 1 grudnia br. wchodzą w życie nowe limity dorabiania do świadczeń rentowych i emerytalnych.

Spis treści

ZUS umożliwia seniorom dorabianie do emerytury lub renty, jednak, by świadczenie nie zostało zmniejszone lub zawieszone, należy przestrzegać określonych limitów. Dotyczy to osób korzystających z prawa do wcześniejszych świadczeń.

- Jeśli dorabiasz do emerytury lub renty, to dodatkowe zarobki mogą spowodować, że zawiesimy albo zmniejszymy Twoje świadczenie. Dotyczy to tylko zarobków z działalności objętej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, np. z umowy o pracę - informuje ZUS.

Do świadczeń, które mogą zostać zmniejszone lub zawieszone, zaliczamy:

 • emeryturę,
 • emeryturę pomostową,
 • rentę z tytułu niezdolności do pracy (m.in. choroba zawodowa, wypadek przy pracy lub w drodze do pracy),
 • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
 • rentę rodzinną po inwalidzie wojskowym,
 • rentę inwalidy wojskowego,
 • rentę rodzinną.

Limity dorabiania nie dotyczą osób, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny. ZUS przypomina jednak, że „emeryt, któremu ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego, nie może dorobić więcej, niż wynosi jego kwota podwyższenia do minimalnej emerytury. Jeśli zarobi więcej, wówczas świadczenie za dany okres będzie wypłacane w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum”.

Jakie zarobki ZUS liczy do limitu dorabiania?

Osoby odprowadzające obowiązkowe składki na ubezpieczenia, muszą liczyć się z tym, że ich przychód zostanie uwzględniony w limicie dorabiania. Brane są pod uwagę formy zatrudnienia takie jak:

 • umowa o pracę,
 • umowa zlecenie,
 • umowa agencyjna,
 • umowa o dzieło,
 • inna umowa o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy o zleceniu,
 • działalność pozarolnicza i współpraca przy jej wykonywaniu,
 • praca nakładcza,
 • stypendium sportowe,
 • działalność wykonywana za granicą.

Urząd uwzględnia także świadczenia rehabilitacyjne czy wyrównawcze, a także zasiłki chorobowe, opiekuńcze i macierzyńskie. ZUS nie zawiesi i nie zmniejszy świadczeń osób, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny albo mają prawo do emerytury częściowej lub inwalidy wojennego z tytułu pobytu w obozie czy w związku ze służbą wojskową.

Dorabianie do emerytury - dokumenty

Osoby, które dorabiają już w trakcie składania wniosku o emeryturę, mogą to od razu wskazać w dokumentach. Renciści i emeryci rozpoczynający pracę zarobkową powinni natomiast poinformować o tym ZUS, korzystając z formularza ZUS EROP.

- Co roku – do końca lutego – musisz dostarczyć nam zaświadczenie o wysokości przychodu za ubiegły rok. Na jego podstawie ustalimy, czy wypłacaliśmy Twoje świadczenie w prawidłowej wysokości - informuje ZUS.

Świadczenia mogą być rozliczane w sposób roczny lub miesięczny, zależnie od tego, która metoda jest korzystniejsza. W tym celu warto przekazać zaświadczenie o kwocie zarobków uzyskanych w poszczególnych miesiącach.

Nowy limit dorabiania do renty i emerytury

Progi wyznaczane przez ZUS zależą od przeciętnego poziomu wynagrodzenia w Polsce. Sprawdźmy, ile wyniesie limit dorabiania od 1 grudnia 2023 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: ZUS może zawiesić rentę lub emeryturę. Seniorzy powinni pilnować tych limitów - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany