Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy nazwiska laureatów konkursu Złota Nitka. Młodzi projektanci powalczą w Łodzi o nagrodę główną

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Katarzyna Wróblewska, dyrektorka artystyczna Łódź Young Fashion.
Katarzyna Wróblewska, dyrektorka artystyczna Łódź Young Fashion. Krzysztof Szymczak
Zbliża się najważniejszy konkurs dla młodych projektantów w Łodzi. Złota Nitka organizowana przez Akademię Sztuk Pięknych to drzwi do kariery dla najlepszych. W tym roku o zwycięstwo powalczy 12 najlepszych z całej Polski.

W gali finałowej swoje kolekcje zaprezentują:

  1. Julia Burak
  2. Maria Czarnecka
  3. Robert Geserick
  4. Natalia Kowalska
  5. Monika Łuczak
  6. Oliwia Matlak
  7. Gabriela Nowak
  8. Sandra Skórka
  9. Tomasz Umbras
  10. Hanna Wojciechowska
  11. Anastasiya Zaretskaya
  12. Dominik Żyża

Do konkursu zgłosiło się ponad 100 młodych projektantów mody (do 30 roku życia). Prace najlepszej dwunastki okazały się najciekawsze. Julii Burak swoją kolekcję zatytułowała „Prze-żarty, czyli jak osoby z otyłością są postrzegane przez społeczeństwo”. Łączy w niej ubrania plus-size z elementami nawiązującymi do artykułów spożywczych po to, by jak najdosłowniej ukazać problem. Z kolei Maria Czarnecka w kolekcji „CUT UP” zderza zachodnią branżę fashion ze stylem japońskim, tworząc projekty oparte na prostokątnych wzorach i technikach origami, które pozwalają ograniczyć ilość ścinków i odpadków. Po inne inspiracje sięga Robert Geserick, który w kolekcji „Buntprächtigerlebensverlauf” odwołuje się do własnych berlińskich wspomnień i barwnego świata popkultury. W konkursie prezentuje sylwetki męskie, wyróżniające się drukami transferowymi czy przestrzennymi splotami dziewiarskimi. Natalia Kowalska kolekcją „Womanhood” zaciera granicę między tym, co kobiece, a tym, co dziewczęce. Inspiracją była dla niej sztuka i ubiór okresu romantyzmu oraz sielankowy, idealizowany styl życia, który reprezentuje sobą stylistyka cottage core. Kobiecy przekaz ma również „Forbidden Body” – feministyczny manifest Moniki Łuczak, inspirowany wstrząsającą historią uprowadzenia Junko Furuty. Kraj Kwitnącej Wiśni zostaje tu obdarty z majestatycznego piękna i zestawiony z brutalnością uprzedmiatawiającego kobietę rynku erotycznego. Oliwia Matlak podejmuje temat bliskości jako podstawowej ludzkiej potrzeby, która często jednak łączy się z uczuciem lęku. Przez otulające ciało duże, miękkie formy, jej ubrania mają dawać poczucie ciepła, tworzyć strefę komfortu i namiastkę bliskości. Gabriela Nowak stworzyła „FutuREE Work Today", futurystyczną kolekcję inspirowaną ubiorem roboczym w kontekście nowoczesnej architektury dla młodych i odważnych osób, którzy nie boją się skupiać na sobie spojrzenia. Zaś Sandra Skórka zainspirowana twórczością A. Makoto proponuje kolekcję „Giardino", w której istotną rolę odgrywa rzemiosło i naturalne materiały: wełna, jedwab i skóra. Surrealistyczną stronę natury eksploruje Tomasz Umbras. Jego kolekcja „Return of the Witch” czerpiąca inspiracje z historii czarownic, to zupełnie bezszwowe ubrania o rzeźbiarskich formach. „Riqueza del Sur” Hanny Wojciechowskiej to podróż do Ameryki Łacińskiej, podkreślająca piękno tradycyjnych wzorów i rzemiosła oraz hołdująca historii i naturze. Anastasiya Zaretskaya w kolekcji „Adaptacja” odwołuje się do stylu życia swojego taty, który nie odnajduje się we współczesnym technologicznym świecie, wybierając autentyczny, ekologiczny i zrównoważony styl życia. Ostatni z finalistów – Dominik Żyża, tworząc kolekcję damską „Nigdy o Tobie nie zapomnę”, inspirował się sztuką Władysława Hasiora. Projektant przeplata motywy ludowości, religijności oraz elementy polskiego designu typowe dla epoki, w której tworzył rzeźbiarz.

galeria

Projektanci, których kolekcje zobaczymy w finale, czerpią inspirację z różnych źródeł, sięgają po odmienne materiały, eksperymentują z konstrukcją, ale to, co ich łączy, to odwaga w kreowaniu oraz prezentowaniu autorskiej wizji mody oraz przekonanie, że moda ma moc, by zmieniać świat – podkreśla Katarzyna Wróblewska, dyrektorka artystyczna Łódź Young Fashion.

Nazwisko laureata lub laureatki ogłoszone zostanie w czasie gali finałowej konkursu, kiedy to jury będzie mogło ocenić kolekcje „na żywo” podczas widowiskowych pokazów. Zwycięzca otrzyma statuetkę Złotej Nitki oraz 30 tysięcy złotych, ufundowane przez miasto Łódź.

Organizatorami Łódź Young Fashion oraz konkursu Złota Nitka są Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi i Stowarzyszenie Pola Designu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany