Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zgierscy Terytorialsi na froncie walki z koronawirusem [Zdjęcia]

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają służby i instytucje w działaniach związanych z epidemią COVID-19.

Prawie 2 tys. żołnierzy OT i wiele jednostek sprzętu: samochody, ciężarówki, agregaty prądotwórcze, maszty oświetleniowe, quady i inne. Stacjonujące m.in. w Zgierzu Wojska Obrony Trytorialnej zmieniły tryb działania formacji ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Również 9 Łódzka Brygada OT wstrzymała szkolenie nowych żołnierzy i zmieniła formę pełnienia szkoleń rotacyjnych. Podniesiono gotowość całej formacji - każdy żołnierz może się spodziewać, że zostanie wezwany, by w ciągu 12 godzin był gotowy do wykonywania zadań. Powoływani żołnierze są poddawani ankiecie zdrowotnej – czy nie mieli już do czynienia z koronawirusem.

Zgierscy terytorialsi wspierają Straż Graniczną na Lotnisku Łódź – Lublinek, wspierają kombatantów, z którymi pozostają w stałym kontakcie telefonicznym w zakresie stanu zdrowia i ich potrzeb. Udzielają pomocy w postaci zakupów najpotrzebniejszych produktów.

Wyznaczeni łącznicy - żołnierze OT pozostają w kontakcie z Powiatowymi Centrami Zarządzania Kryzysowego na terenie woj. łódzkiego do koordynacji działań w walce z COVID-19, dostarczając żywność dla osób objętych kwarantanną.

Zgodnie z zapowiedzią Dowódcy WOT gen. dyw. Wiesława Kukuły - wsparcie bezpośrednie dla społeczności lokalnych, wsparcie psychologiczne dla osób znajdujących się w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem realizowane będzie za pośrednictwem komunikatorów, mediów społecznościowych oraz telefonów. Skierowano psychologów pracujących w 9ŁBOT do realizacji takich działań.

- Nasze motto brzmi: „Zawsze gotowi, zawsze blisko”, dlatego działamy na rzecz mieszkańców województwa łódzkiego - mówi mjr Arkadiusz Rubajczyk – Oficer Prasowy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Wykonujemy zadania zgodnie z sytuacją, która jest dynamiczna, bo to po prostu nasz obowiązek.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany