MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zarabiam 5000 zł brutto miesięcznie. Jakie oszczędności zgromadzę po 5 latach w PPK? Sprawdź, kiedy i jakie środki można wypłacić

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Oszczędności zgromadzone w PPK to realne wsparcie w oszczędzaniu na emeryturę. Kiedy można wypłacić środki? Jak dużo można oszczędzić przy konkretnych zarobkach?
Oszczędności zgromadzone w PPK to realne wsparcie w oszczędzaniu na emeryturę. Kiedy można wypłacić środki? Jak dużo można oszczędzić przy konkretnych zarobkach? 123rf.com/detailfoto
Zaledwie 5 lat odkładania w PPK pozwoli na zgromadzenie sporych oszczędności. To środki, o których większość z nas nie zgromadziłaby przy oszczędzaniu na własną rękę. Jakie to dokładnie kwoty oszczędności? Kiedy i ile można wypłacić z PPK? To nie tylko czas po przejściu na emeryturę. Sprawdź nasze wyliczenia.

Spis treści

PPK odpowiedzią na niskie emerytury

Wysokość emerytur dla wielu Polaków nadal jest zagadką. Spora część z nas spodziewa się raczej miernych kwot, które państwo wypłaci nam po osiągnięciu wieku emerytalnego. Odpowiedzią na te słuszne obawy ma być rządowy program Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK), a więc dobrowolna forma oszczędzania na emeryturę, na którą fundusze wpłacają nie tylko pracownicy. Część kwoty dopłaca pracodawca i Skarb Państwa. Tak zgromadzone pieniądze są także bezpiecznie inwestowane.

Dane wskazują, że od 2019 roku oszczędności w PPK zgromadziło już 2,5 mln osób, a więc około 1/3 wszystkich uprawnionych. Polacy w PPK zgromadzili dotychczas około 12 mld zł.

Ile w PPK od 5000 zł brutto, a jakie oszczędności da PPK po 5 latach? Zobacz w galerii!

Wypłaty z PPK nie tylko na emeryturze

Środki zgromadzone w Pracowniczych Planach Kapitałowych można wypłacić po 60. roku życia. Warto zaznaczyć, że osoba, którą ukończy 60 lat i dokona wypłaty swoich środków, nie musi rezygnować z oszczędzania w PPK. Oszczędzać można przez cały okres zatrudnienia i pozostawić decyzję o wypłacie na czas faktycznego przejścia na emeryturę.

Wypłaty środków z PPK można jednak dokonać przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Wcześniejsze wypłaty mogą mieć charakter tzw. zwrotu lub wypłaty w trudnych sytuacjach życiowych. Wypłaty w ramach zwrotu będą pomniejszone o dopłaty ze strony państwa (roczne dopłaty i wpłata powitalna). Od kwoty wypłaty zostaną także odjęte środki od pracodawcy (30 proc. wszystkich wpłat) oraz 19 proc. zysków kapitałowych. Wypłaty w szczególnych sytuacjach życiowych przewidują wypłaty:

  • 25 proc. środków w przypadku zachorowania uczestnika PPK, jego współmałżonka lub dziecka;
  • 100 proc. środków na cele mieszkaniowe.

Zobacz także: Dopłaty roczne do PPK już wkrótce. Sprawdź, czy spełniasz warunki. Zyskasz kilkaset złotych!

Kto i ile wpłaca do PPK? Czy warto z niego korzystać?

Ustawa o PPK zakłada minimalne i maksymalne kwoty wpłat na dodatkowe oszczędności emerytalne. Podstawowe wpłaty do PPK wynoszą:

  • ze strony pracownika: 2 proc.
  • ze strony pracodawcy: 1,5 proc.
  • ze strony państwa: 250 zł wpłaty powitalnej i 240 zł co roku

Pracownik może powiększyć swoje wpłaty o maksymalnie dodatkowe 2 proc. Pracodawca może na PPK wpłacać łącznie do 4 proc. wynagrodzenia. To właśnie wpłaty od pracodawcy i Skarbu Państwa powodują, że oszczędzanie w PPK ma sens. Oczywiście, pracownik na własną rękę mógłby odkładać 2 proc. swojej pensji przez całe życie. Tutaj mówimy jednak o dodatkowych środkach od pracodawcy i państwa. Często powiększają one kwotę oszczędności nawet dwukrotnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zarabiam 5000 zł brutto miesięcznie. Jakie oszczędności zgromadzę po 5 latach w PPK? Sprawdź, kiedy i jakie środki można wypłacić - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany