Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakola u mężczyzn. Skąd się biorą? Jak zapobiegać? Nadmierne wypadanie włosów to problem co drugiego 50-latka

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Zakola u mężczyzn. Skąd się biorą? Nadmierne wypadanie włosów dotyczy nawet co trzeciego mężczyzny w wieku 25-45 lat. W przypadku panów po 50 tym roku życia nawet połowy populacji. Jednym z efektów nadmiernego wypadania włosów mogą być zakola widoczne w okolicach skroni i czoła.

Zakola u mężczyzn. Skąd się biorą? Jak zapobiegać?

Zakola można zdefiniować jako miejscową utratę włosów występującą najczęściej w okolicach skroni. Ich powstawanie jest zazwyczaj procesem długotrwałym, postępującym stopniowo, dlatego wiele osób nie dostrzega pierwszych sygnałów świadczących o tworzeniu się zakoli.

Choć problem zakoli najczęściej dotyka mężczyzn, to może również pojawić się u kobiet. Mają one podłoże genetyczne, ale ich powstawaniu mogą sprzyjać m.in.: niektóre choroby skóry głowy, niedoczynność tarczycy, nieprawidłowa dieta, problemy hormonalne i przyjmowanie niektórych leków.
- Pojawienie sią zakoli może być sygnałem, że mamy do czynienia z łysieniem androgenowym. Istotne jest, aby na wczesnym etapie sprawdzić jakie może być podłoże powstawania zakoli i w zależności od przyczyny, zweryfikować jaka jest możliwość podjęcia terapii. – wyjaśnia Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

Zakola u mężczyzn. Skąd się biorą? Jak zapobiegać?

Z uwarunkowaniami genetycznymi w przypadku łysienia ciężko jest wygrać, ale bez prawidłowej diagnozy nie wiemy, czy mierzymy się z obciążeniami genetycznymi czy z innymi źródłami problemu utraty włosów.

- Jeśli obserwujemy u siebie postępujące przesunięcie się linii włosów, warto nie czekać i niezwłocznie zgłosić się do specjalisty. W przypadku rozpoznania źródła problemu na początkowym etapie i eliminacji podłoża genetycznego jako sprawcy łysienia, szanse na wdrożenie efektywnej terapii są większe. Kluczowe jest jednak prawidłowe rozpoznanie problemu i przyczyn jego występowania. Nie zawsze zakola muszą być następstwem obciążenia genetycznego. – mówi trycholog, Anna Mackojć.

Zakola u mężczyzn. Skąd się biorą? Jak zapobiegać?

Do walki z zakolami można zastosować różne metody w zależności od zdiagnozowanych przyczyn, na przykład terapię farmakologiczną, wspomagająco zabiegi trychologiczne m.in. mezoterapię igłową czy karboksyterapię, jak również specjalistyczne preparaty działające miejscowo na skórę głowy. Z zabiegów warto również rozważyć zastosowanie naświetlań LED, które mogą terapię trychologiczną. Tę ostatnia może zlecić po wykonanej trichoskopii, czyli badaniu pozwalającym ocenić stan skóry głowy i włosów, trycholog. Badanie trichoskopowe wykonywane jest z wykorzystaniem cyfrowej kamery wyposażonej w soczewki pozwalające na przybliżenie obrazu. Pokazuje nie tylko kondycję skóry głowy, gęstość włosów, ich grubość oraz jakość cebulki włosa.

W walce z zakolami istotne jest zauważenie problemu w początkowej fazie, gdy włosy zaczynają się przerzedzać. Dużo trudniej jest podjąć skuteczną walkę o zachowanie włosów, gdy zakola są już mocno widoczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany