Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zadbaj o trawnik jesienią. Jak zabezpieczyć trawnik na zimę. Kalendarium ogrodnika na 13 października

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Październik to czas by zadbać o trawnik przed zimą.
Październik to czas by zadbać o trawnik przed zimą. Polskapress
Piękny trawnik to marzenie wielu posiadaczy domu z ogrodem i działki. Jesienią szczególnie trzeba o niego zadbać, by wiosną odrodził się z energią, a latem cieszył swoim urokiem. Bo nawet w niewielkiej przestrzeni kawałek trawnika porządkuje przestrzeń.

Piękne rabaty wokół zadbanego trawnika to chluba każdego ogrodnika. Październik to dobry moment na to, żeby skupić się na trawniku i odpowiednio o niego zadbać przed zimą.

Jakie prace trzeba wykonać nim przyjdzie zima?

Po pierwsze koszenie

Trawnik trzeba skosić, ale niezbyt krótko. Wystarczy na 4-5 centymetrów. Trzeba jednak pamiętać, że długość wegetacji trawy zależy od aury. Jeśli jest ciepło, pada deszcz to trawa rośnie i ostatnie koszenie przypadnie nawet w grudniu. Zbyt wysoka trawa pod ciężarem śniegu będzie się łamać i wiosną nie da się skosić. Może się wdać pleśń śniegowa, powstaną łyse place. Z kolei zbyt nisko skoszona nie stanowi ochrony dla korzeni, które mogą przymarzać.

Po drugie nawożenie
Żeby nasz trawnik był piękny w kolejnym sezonie trzeba go odpowiednio zasilić. Nie stosujemy nawozów azotowych, tylko te zawierające potas i fosfor. Te dwa składniki odżywią trawę, wzmocnią jej korzenie, zadziałają jak koktajl witaminowy, który uodporni ją na mróz i niskie temperatury.

Trawnik możemy też przysypać przekompostowaną ziemią z naturalnym nawozem odzwierzęcym. Nadmiar azotu zbytnio pobudzi roślinę do wzrostu i osłabi ją, dlatego ważne są inne składniki mineralne.

Po trzecie wertykulacja i aeracja

Trawnik potrzebuje regularnego natleniania i usuwania suchych źdźbeł trawy. W trakcie wertykulacji ziemia zostaje nacięta pionowo, dzięki czemu składniki odżywcze mają szansę łatwiej wniknąć w korzenie roślin. Równie ważnym zabiegiem jest napowietrzanie gleby, czyli aeracja, która polega na nakłuwaniu ziemi specjalnym urządzeniem lub nakładkami na buty. Ten zabieg pozwala oddychać glebie, a wodzie i nawozom wnikać w głąb. Po wykonanym zabiegu warto dziury zasypać piaskiem.

Po czwarte grabienie liści

Liście spadające na trawnik mogą być dobrą i naturalną odżywką i wielu zwolenników naturalnego ogrodnictwa permakulturowego wykorzystuje liście do zasilenia trawnika. Jednak zostawienie liści na trawie może doprowadzić do miejscowej zgnilizny lub powstawania łysych placków bez trawy. Przyczyną tego są mokre liście zbyt mocno przylegające do trawy, kiedy pada dużo śniegu i panuje wilgoć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany