MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wykryto groźne bakterie w łódzkich szkołach! Mogą wywoływać ciężkie zapalenie płuc!

(pij)
Polska Press
Groźne dla zdrowia bakterie legionella (mogą wywołać ciężkie zapalenie płuc) wykryto w kilku łódzkich szkołach: ZSP 19, SP 113, PG 41, ZST-I, VI LO i ZSP 9 – poinformował Urząd Miasta Łodzi po tym, jak podczas środowej sesji Rady Miejskiej interpelację do prezydent Hanny Zdanowskiej złożyli w tej sprawie radni Marcin Zalewski i Tomasz Głowacki z PiS. Wydział Edukacji UMŁ podjął decyzję o skontrolowaniu pod tym kątem wszystkich łódzkich placówek oświatowych.

Badania, które doprowadziły do wykrycia legionelli przeprowadziły Wojewódzka i Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi. Sanepid kontrolował 12 placówek (szkoły, bursy i schronisko młodzieżowe), którymi na potrzeby noclegowe byli zainteresowani organizatorzy Światowych Dni Młodzieży (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, wodę bada się w placówkach działających całodobowo z miejscami noclegowymi). Ostatecznie zrezygnowali oni z zakwaterowania pielgrzymów w łódzkich szkołach, gdyż lepsze warunki i więcej miejsc udało im się uzyskać w domach studenckich Politechniki Łódzkiej.

Jak podaje Wikipedia, zakażenie bakterią legionella pneumophila może doprowadzić do ciężkiej choroby górnych dróg oddechowych zwanej legionellozą lub chorobą legionistów. Ta ostatnia nazwa wzięła się od zjazdu amerykańskiej organizacji kombatanckiej „American Legion” , który odbył się w 1976 r. w Filadelfii. W ciągu zaledwie paru dni na legionellozę zachorowało tam wówczas 221 osób, z czego 34 zmarły (29 uczestników zjazdu i 5 pracowników obsługi hotelu).

Główny Inspektorat Sanitarny informuje, że bakterie legionella występują m.in. w sieciach kanalizacyjnych, urządzeniach kąpielowych, prysznicach, myjniach, klimatyzatorach a przede wszystkim w naturalnych zbiornikach wodnych. Najczęstszą drogą zakażenia tymi bakteriami jest wdychanie skażonego aerozolu. Do zakażenia może dochodzić również m.in. przez zachłyśnięcie się skażoną wodą. Okres inkubacji leginellozy trwa od 2 do 10 dni. Później pojawiają się objawy, tj. bóle mięśni, ból głowy, gorączka i objawy zapalenia płuc (w tym m.in. suchy kaszel, zaburzenia oddychania). Mogą im towarzyszyć zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, w tym bóle brzucha, wymioty, biegunka, a także zaburzenia świadomości. W większości przypadków legioneloza jest wyleczalna przy użyciu antybiotyków. Do zgonów najczęściej dochodzi u osób starszych i u osób z obniżoną odpornością. Działania profilaktyczne obejmują m.in. regularne czyszczenie zbiorników wodnych i okresowe badanie wody m.in. w sieci wodociągowej i urządzeniach klimatyzacyjnych, leczniczych i sanitarnych.
KIEDY PÓŁFINAŁ EURO 2016. KTO ZAGRA W PÓŁFINALE? KIEDY MECZE
MATURA 2016 WYNIKI, WYNIKI MATURA 2016 OKE WYNIKI
EURO 2016: KTO DZIŚ GRA? JAKIE MECZE DZISIAJ?
FRANCJA NIEMCY NA ŻYWO FRANCJA NIEMCY ONLINE TRANSMISJA MECZU FRANCJA NIEMCY NA ŻYWO ONLINE STREAM
NOWY DWÓR MAZOWIECKI CHARLIE'S PO KUCHENNYCH REWOLUCJACH
STAR CHARLIE NOWY DWÓR MAZOWIECKI [MENU, OPINIE] MAGDA GESSLER

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany