Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024. Kto pociągnie listy Koalicji Obywatelskiej do łódzkiego sejmiku? Same kobiety ZDJĘCIA

Marcin Darda
Marcin Darda
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ciekawy ruch Koalicji Obywatelskiej w wyborach do łódzkiego sejmiku. We wszystkich pięciu okręgach wyborczych na pierwszych miejscach postawiono wyłącznie na kobiety i to doświadczone w samorządzie.

Cezary Grabarczyk przedstawił "aniołki"

Prezentacja kandydatek odbyła się w środę (28 lutego), tuż przed rejestracją pełnych list w łódzkim Krajowym Biurze Wyborczym. Cezary Grabarczyk, szef regionu PO, tłumaczył, że w wyborach parlamentarnych 15 października, to właśnie kobiety zdecydowały o zwycięstwie i odsunięciu od władzy PiS, a teraz ten sam rezultat ma nastąpić w województwie łódzkim, gdzie PiS rządzi od jesieni 2018 r. Liderki list KO szef regionu nazwał "aniołkami".

Listę w Łodzi, czyli okręgu nr 1, otworzy Joanna Skrzydlewska, co nie jest tajemnicą od kilku tygodni. To była posłanka, eurodeputowana, wicemarszałek województwa, a obecnie wiceprezydent Łodzi. Kto otworzy listy w pozostałych czterech okręgach?

  • Małgorzata Grabarczyk - okręg nr 2 (powiaty: kutnowski, łęczycki, łowicki i zgierski) - obecna przewodnicząca Rady Miejskiej w Aleksandrowie Łódzkim (nie jest spokrewniona z Cezarym Grabarczykiem - red.).
  • Magdalena Werstak - okręg nr 3 (powiaty: łaski, pabianicki, pajęczański, poddębicki, sieradzki, wieluński, wieruszowski i zduńskowolski) - od 2018 roku dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pabianicach, radna gminy Pabianice.
  • Magdalena Spólnicka - okręg nr 4 (powiaty: bełchatowski, łódzki wschodni, piotrkowski, radomszczański oraz miasto Piotrków Trybunalski) - była dwukrotna radna Rady Miejskiej w Radomsku, w ostatnich wyborach do Sejmu w okręgu piotrkowskim przegrała mandat poselski o niecałe 1 tys. głosów.
  • Justyna Kulig - okręg nr 5 - (powiaty: opoczyński, rawski, skierniewicki, tomaszowski, brzeziński oraz miasto Skierniewice - nauczycielka języka angielskiego, radna miejska w Skierniewicach.

Co oferują liderki KO i za co krytykują PiS

Każda z kandydatek przedstawiła priorytety KO dla Łódzkiego w nadchodzącej kadencji: Joanna Skrzydlewska wspomniała o rewitalizacji i funduszach unijnych, czyli kategoriach, w których Łódź była pomijana przez obecny zarząd województwa firmowany przez PiS, z kolei Małgorzata Grabarczyk w wystąpieniu wskazała m.in. niemoc PiS w kwestii rekultywacji składowiska odpadów niebezpiecznych w Zgierzu. Magdalena Werstak jako priorytet wskazała przywrócenie szacunku i wsparcia przedsiębiorcom, Magdalena Spólnicka przedstawiła zręby program ochrony zdrowia, gdzie padła m.in. obietnica zorganizowania podstawowej opieki zdrowotnej w każdej gminie, zaś Joanna Kulig mówiła o konieczności odpolitycznienia szkół.

Były dwukrotny marszałek województwa schowany w głębi listy

Postawienie na kobiety na czołach list to całkowite przeorientowanie polityki doboru kandydatów w porównaniu ze strategią z wyborów 2018 r., które PO/KO przegrała po trzech kadencjach współrządzenia województwem z PSL. W 2018 listy KO otwierali sami mężczyźni: dwóch z nich - Paweł Bliźniuk i Dariusz Joński - jest obecnie posłami; Paweł Kowalczyk, ówczesny lider okręgu nr 4 opuścił KO, wstąpił do Republikanów i jest radnym klubu PiS. Lider okręgu nr 5 Arkadiusz Gajewski, tym razem wystartuje z miejsca drugiego, a jeszcze głębiej sztab KO schował Witolda Stępnia. Były dwukrotny marszałek województwa łódzkiego wystartuje dopiero z czwartego miejsca w okręgu nr 3. W kadencji 2024-29 w sejmiku nie zobaczymy Marcina Bugajskiego. Wieloletni radny sejmiku, były wicemarszałek i obecny szef klubu KO w sejmiku, został przesunięty na listę do Rady Miejskiej Łodzi. Prezentacja kandydatek odbyła się w Mediatece MeMO, miejskiej instytucji kultury. Bartosz Domaszewicz, rzecznik PO w Łodzi zapewnił, że komitet komitet opłacił fakturę za wynajem.

W okręgu nr 1, najbardziej prestiżowym, czyli Łodzi, z pierwszych miejsc zmierzą się zatem:

  • Joanna Skrzydlewska (KO)
  • Piotr Adamczyk (PiS)
  • Piotr Bors (Lewica)
  • Grzegorz Kardas (Trzecia Droga)
  • Tomasz Grabarczyk (Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy)

Sondaże i prognozy dają przed wyborami 12 mandatów dla KO, 9 mandatów dla TD i 12 dla PiS, sporadycznie zaś 1 mandat dla Lewicy, kosztem KO. W 33 osobowym sejmiku taki wynik dałby możliwość zbudowania koalicji KO-Trzecia Droga, względnie z udziałem także lewicy. Wybory odbędą się 7 kwietnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory samorządowe 2024. Kto pociągnie listy Koalicji Obywatelskiej do łódzkiego sejmiku? Same kobiety ZDJĘCIA - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany