Wybory parlamentarne 2019. Wybierzemy posłów i senatorów. Jak i gdzie głosować?

Mirosław Malinowski
Mirosław Malinowski
Zaktualizowano 
Łukasz Kasprzak
W niedzielę 13 października odbędą się w Polsce wybory parlamentarne. Lokale wyborcze będą czynne w godz. 7 – 21. Od północy z piątku na sobotę do zamknięcia lokali wyborczych obowiązuje cisza wyborcza – zakaz publikowania sondaży i jakiejkolwiek agitacji wyborczej.

Na terenie Łodzi jest 319 obwodowych komisji wyborczych, w których mieszkańcy mogą oddawać głosy, Jest ich o 101 mniej niż cztery lata temu dlatego warto sprawdzić gdzie pójść głosować. Urząd Miasta Łodzi uruchomił specjalny numer telefonu, pod którym można uzyskać informację o adresach siedzib obwodowych komisji wyborczych. Dzwonić pod numer (42) 638-44-16 można dziś w godz. 8 – 16, a niedzielę w godz. 7 – 21.

Komisja wyborcza w lokalu na podstawie ważnego dokumentu tożsamości (ze zdjęciem, może to być dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy) wyda każdemu wyborcy dwie karty do głosowania. Na pojedynczej karcie na żółtym tle będą wydrukowane nazwiska kandydatów do Senatu. Łódź w wyborach do Senatu jest podzielona na dwa okręgi. W części zachodniej miasta kandydatów jest dwóch, a w części wschodniej troje. Karta do głosowania do Sejmu w Łodzi będzie dużo większa, a na niej na szarym tle będą umieszczone nazwiska kandydatów z pięciu komitetów wyborczych (lista każdego komitetu składa się z 20 nazwisk, czyli kandydatów jest łącznie 100). Na dole każdej karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania.

Aby głos był ważny, na każdej z obu kart do glosowania należy postawić tylko jeden znak X w ramce przy nazwisku kandydata, którego popieramy. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę. Trzeba pamiętać, że znak X, to „co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki”. Wypełnione karty do głosowania należy wrzucić do przezroczystej urny. Nie wolno wynosić kart do głosowania poza lokal wyborczy ani też odstępować komukolwiek takiej karty– grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2.

Osoby niepełnosprawne lub mające problemy z samodzielnym poruszaniem się, aby dotrzeć do lokalu wyborczego mogą skorzystać z bezpłatnego transportu samochodami Zakładu Przewozu Osób Niepełnosprawnych MPK. Aby zamówić transport należy dzwonić pod numer: 196 23 – z telefonów stacjonarnych, (42) 196 23 – z telefonów komórkowych. Bezpłatny transportu oferuje też Urząd Miasta Łodzi. Aby go zamówić, należy dzwonić pod numer telefonu (42) 638-40-25.

W Łodzi do głosowanie jest uprawnionych 528 349 osób. Do spisu dopisało się ponad 9 tys. osób, a 3629 pobrało zaświadczenia i będzie głosować poza miejscem zamieszkania.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie