Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2018. Wstępne wyniki wyborów do Rady Miejskiej w Łodzi i Sejmiku Województwa Łódzkiego

(MSM)
Marcin Gołaszewski (z lewej) ma zostać szefem Rady Miejskiej a Tomasz Trela będzie wciąż wiceprezydentem.
Marcin Gołaszewski (z lewej) ma zostać szefem Rady Miejskiej a Tomasz Trela będzie wciąż wiceprezydentem. Krzysztof Szymczak
Wciąż nie ma ostatecznych wyników wyborów, ale pewne jest, że wybory na prezydenta Łodzi wygrała urzędująca prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Po podliczeniu głosów z ok. 280 z 317 obwodowych komisji wyborczych ma ok. 70 proc. głosów poparcia, przy ok. 22 proc. głosach oddanych na Waldemara Budę, kandydata PiS. I ta przewaga nie zostanie już zniwelowana, co oznacza, że Hanna Zdanowska wygra wybory prezydenckie już w pierwszej turze.

W Radzie Miejskiej w Łodzi według wstępnych szacunków do podziału mandatów przystąpią tylko dwa ugrupowania: Komitet Wyborczy Wyborców Hanny Zdanowskiej oraz PiS. „Lista Zdanowskiej” (byli na niej członkowie PO, SLD i Nowoczesnej) ma zdobyć 31 głosów. A w takim przypadku klub PiS dysponując 9 radnymi nie będzie mógł nawet zwołać sesji nadzwyczajnej (do tego potrzeba podpisów 10 radnych z 40 osobowej Rady Miejskiej). Takie rozwiązanie oznacza, że prezydent Zdanowska będzie dysponować stabilną większością głosów w Radzie i może przeforsować każda uchwałę. Możliwe też, że mimo, że dwa komitety wyborcze wezmą udział w podziale mandatów, to w Radzie Miejskiej powstaną trzy kluby radnych: PiS (9 radnych), Koalicji Obywatelskiej (24 radnych) oraz SLD (wprowadziło do Rady najprawdopodobniej 7 radnych, w tym Władysława Skwarkę, który jest radnym z najdłuższym stażem – nieprzerwanie od 1990 r.). Wszystko wskazuje też na to, że zgodnie z wcześniejszymi partyjnymi ustaleniami nowym przewodniczącym Rady Miejskiej za Tomasza Kacprzaka (PO) zostanie Marcin Gołaszewski z Nowoczesnej.

W Sejmiku Województwa Łódzkiego najprawdopodobniej władze przejmie PiS, który zdobył najwięcej głosów i będzie miał 17 radnych, 12 radnych ma mieć z PO, a 4 z PSL. A to oznacza, że koalicja PO-PSL po 12 latach traci władzę.

Kto dostał mandat w Radzie i Sejmiku?

Z nieoficjalnych danych wynika, że do Sejmiku Województwa Łódzkiego z Łodzi z listy PiS dostali się Piotr Adamczyk, Włodzimierz Fisiak i Halina Rosiak, a nie będzie w nim Łukasza Magina, dotychczasowego radnego miejskiego z Łodzi. Aż 6 z 9 „łódzkich” mandatów w Sejmiku przypadło PO, mandat uzyskali m.in. Joanna Skrzydlewska i Paweł Bliźniuk.
W Radzie Miejskiej zasiądą m.in. : Włodzimierz Tomaszewski, Sebastian Bulak, Sylwester Pawłowski, Małgorzata Moskwa-Wodnicka, Małgorzata Niewiadomska-Cudak, Tomasz Kacprzak, Mateusz Walasek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany