Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wuef bez skoków przez skrzynię! Nie chcą stresować dzieci...

(mj)
Katarzyna Józwiak, nauczycielka wuefu, ze skrzyni na lekcjach nie korzysta, bo skoków przez nią już nie ma w programie.
Katarzyna Józwiak, nauczycielka wuefu, ze skrzyni na lekcjach nie korzysta, bo skoków przez nią już nie ma w programie. Paweł Łacheta
Uczniowie nie muszą już skakać przez skrzynię czy kozła, chodzić po równoważni i stawać na rękach, czyli wykonywać na wuefie ćwiczeń, jakie wspominają – niekiedy ze zgrozą – ze swoich szkolnych lat ich rodzice i dziadkowie. Teraz, zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Edukacji, wuef ma być przyjemnością, zabawą prowadzącą do wyrobienia potrzeby aktywności fizycznej i dbałości o zdrowie.

– Nie ma mowy o żadnym stawaniu na głowie, uczeń ma wykonywać jedynie najprostsze ćwiczenia, tak jak potrafi, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa – mówi Krzysztof Chmiel, nauczyciel wychowania fizycznego i dyrektor SP nr 19. – Nawet w grach zespołowych nie ma obowiązku egzekwowania prawidłowej techniki. Wystarczy, że uczeń odbija piłkę, jak mu wygodnie.

– Stanie na rękach czy skoki przez skrzynię lub kozła to ćwiczenia trudne, wymagające dobrego przygotowania i warunków fizycznych, dlatego nie wolno nam nawet ich proponować na lekcjach – dodaje Katarzyna Józwiak, nauczycielka wuefu w SP nr 111. – Teraz kładziemy nacisk na harmonijny rozwój, najprostszą atletykę, gry i zabawy, podczas których poprawia się wydolność organizmu. Jedyne trudniejsze ćwiczenie, jakie zostało w programie, to przewrót w przód. Każde dziecko starannie przygotowujemy do jego wykonania i musimy brać pod uwagę indywidualne możliwości. Ćwiczenia równoważne wykonujemy na niskich ławkach albo na linie leżącej na podłodze.

Wielu nauczycieli i rodziców takie założenia uważa za lepsze dla dzieci.
– Nie boją się, chętniej ćwiczą i nie wstydzą się, że coś im nie wychodzi – zauważa Katarzyna Józwiak. – Trzeba zauważyć też, że prostsze ćwiczenia lepiej oddziałują na cały organizm.

– Zgodnie z zaleceniami, dużo zajęć odbywa się na powietrzu, głównie na boisku, ale czasem i w parku – dodaje Michał Różański, dyrektor SP nr 26. – Proponujemy też różne formy aktywności: taniec, aerobik, grę w bule...
– U nas dzieci w ramach programu wychowania fizycznego mają pływanie oraz łyżwiarstwo – zaznacza Krzysztof Chmiel.

ZOBACZ PROGNOZĘ POGODY NA DZIŚ - FILM (autor TVN24/x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany