Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Werbena patagońska do ogrodów stepowych i wiejskich. Piękna do późnej jesieni. Kalendarium ogrodnika wrzesień 2023

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Werbena patagońska doskonale sprawdza się w ogrodzie i na miejskich rabatach.
Werbena patagońska doskonale sprawdza się w ogrodzie i na miejskich rabatach. Grzegorz Gałasiński
Werbena patagońska to jest ta roślina, która od kilku sezonów robi oszałamiającą karierę w polskich ogrodach i na miejskich rabatach. pojawia się w towarzystwie traw ozdobnych lub innych roślin jednorocznych, które doskonale radzą sobie w czasie suszy. Do tego wspaniale się prezentują przez cały ogrodniczy sezon.

Werbena patagońska, zwana też argentyńską, swoja nazwę zawdzięcza pochodzeniu. W naturze rośnie głównie w Argentynie, ale również w innych krajach Ameryki Południowej: Brazylii, Chile, Kolumbii. Jest to roślina niezwykle odporna na wysokie temperatury i minimalne opady deszczu, doskonale sprawdza się więc w polskim klimacie. Na dodatek są to silnie pachnące rośliny przyciągające do ogrodu owady zapylające. Na werbenach chętnie przysiadają muchy, pszczoły, nocne ćmy oraz dzienne motyle oraz inne owady żywiące się nektarem roślin miododajnych.

Co to jest werbena patagońska?

Ogromną popularność wśród ogrodników werbena patagońska zawdzięcza nie tylko swojej wysokiej odporności na okresowe susze i palące słońce, ale swojej niezwykłej urodzie. Początkowo roślina rozwija niską rozetę z lancetowatymi, powycinanymi w ząbki liśćmi, które z czasem stają się bardziej twarde i ostre. Z rozety wyrastają długie i wielokrotnie rozgałęziające się mocne łodygi zakończone kwiatami zebranymi w okrągłe kwiatostany. Mogą się one kojarzyć z eterycznymi chmurkami w kolorze fioletowym. Roślina może osiągnąć nawet dwa metry wzrostu, ale standardowo osiąga wysokość między 120-180 cm. Ważne jest, że łodygi są bardzo mocne i tylko delikatnie pochylają się pod ciężarem kwiatów. Niestety roślina w naszym klimacie jest jednoroczna i nie zimuje. Za to samodzielnie się wysiewa i w kolejnym roku zapewnia nam własne sadzonki.

Jak sadzić werbenę patagońską?

Jeśli werbena patagońska ma zagościć w naszym ogrodzie po raz pierwszy warto kupić gotowe sadzonki. Najlepiej szukać ogrodników, którzy sprzedają mniejsze sadzonki, ale w wielopakach. Werbena patagońska doskonale prezentuje się jedynie w grupie, dlatego posadzenie jednej nie da nam efektu jakiego oczekujemy. Zwykle przy wielopakach sadzonek cena za sztukę jest o wiele niższa niż w normalnej sprzedaży. Dzięki temu możemy kupić ich większą liczbę.

Sadzonki sadzimy dość gęsto, by powstał prawdziwy werbenowy gąszcz. Jeżeli zdecydujemy się na samodzielny wysiew, zwykle roślina rośnie dopiero w kolejnym sezonie, ponieważ nasiona lubią stratyfikację, czyli przemrożenie. To dlatego sadząc werbeny przez kolejne sezony będziemy mieć w ogrodzie własne rośliny, bo te pozostawione na zimę wysieją się i wiosną urosną. Zwykle w dziwnych miejscach, dlatego warto je wykopywać i przesadzać w odpowiednie miejsca.

Jak komponować rabaty z werbeną patagońską?

Werbena patagońska dobrze komponuje się z trawami ozdobnymi, zarówno niskimi jak i wysokimi. Dobrze pasuje do niej kosmos (onętek), chaber, facelia, czy dalie. Można ją sadzić wśród innych wysokich roślin lub jako wyższe piętro dla niskich nasadzeń. Werbenę można zostawić na zimę po przekwitnięciu. Zasuszone rośliny pięknie wyglądają zimą na pustych rabatach, a do tego mają szansę się wysiać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany