Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje kredytowe 2024 może zastąpić dopłata w wysokości 2000 zł miesięcznie. Propozycję mają tym razem najbardziej zainteresowani

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Związek Banków Polskich ma własną propozycję wsparcia kredytobiorców. Wakacje kredytowe to ich zdaniem zły pomysł.
Związek Banków Polskich ma własną propozycję wsparcia kredytobiorców. Wakacje kredytowe to ich zdaniem zły pomysł. 123rf.com/whitelook
Bankowcy od początku byli przeciwni jakiejkolwiek formie wakacji kredytowych. Teraz także mają wątpliwości i otwarcie mówią, że nie popierają wprowadzenia wakacji kredytowych nawet z ograniczeniami takimi jak kryterium dochodowe. Dla nowego rządu bankowcy mają inną propozycję. Ich zdaniem - lepszą.

Spis treści

ZBP chce zlikwidować wakacje kredytowe 2024

Co dalej z wakacjami kredytowymi 2024? Politycy nowej większości zajmą się tym tematem już wkrótce. Pewne jest ograniczenie dostępności wsparcia kredytobiorców. Wcześniej odrzucone zostały propozycje rządu Mateusza Morawieckiego i poselska autorstwa Trzeciej Drogi. Swoje zdanie głośno wypowiedzieli także bankowcy. Ich zdaniem wprowadzanie kolejnego wsparcia jest bezsensowne. Wystarczy reforma wsparcia, które obowiązuje od lat:

Jako sektor bankowy jesteśmy gotowi do rozmowy o dokapitalizowaniu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Bo po liberalizacji warunków skorzystania z FWK, a nawet zwiększeniu dofinansowania wypłacanego klientom, te środki zostaną efektywniej wykorzystane niż za pomocą wakacji kredytowych — mówi Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich, w rozmowie z portalem parkiet.com.

Chodzi o zupełną likwidację wakacji kredytowych 2024 i zastąpienie ich wykorzystanym lepiej FWK. Więcej osób miałoby szansę z niego skorzystać, a banki chętnie wsparłyby działanie Funduszu. Z pewnością one same liczą na to, że ewentualna reforma Funduszu Wsparcia Kredytobiorców wzbudzi mniejsze zainteresowanie wśród kredytobiorców i nie wpłynie tak istotnie na funkcjonowanie ich samych.

Reforma Funduszu Wsparcia kredytobiorców

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców przewiduje, że kredytobiorca, który jest w trudnej sytuacji finansowej, może skorzystać ze wsparcia w kwocie 2 tys. zł miesięcznie przez okres 3 lat. A czym jest w tym wypadku trudna sytuacja finansowa? Na wsparcie z Banku Gospodarstwa Krajowego mogą liczyć kredytobiorcy, którzy ponoszą miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego w wysokości 50 proc. miesięcznych dochodów.

Związek Banków Polskich chce złagodzenia tych kryteriów do 40 proc. miesięcznych dochodów, które pochłania kredyt.

Jest nasz podstawowy postulat, który chcielibyśmy przedstawić na sejmowej komisji finansów publicznych, która będzie rozpatrywać oba projekty w najbliższy wtorek — powiedział Białek.

Prezes podkreśla, że ilość osób, które mogą skorzystać z FWK nie jest mała. Jego zdaniem problemem jest to, że większość Polaków nie zna tej formy wsparcia. Jednocześnie Białek podkreśla, że banki są „otwarte na rozmowy w sprawie liberalizacji dostępu do FWK”.

Wydaje się, że legislacyjnie takie rozwiązanie miałoby sens. Reforma Funduszu byłaby z pewnością prostsza do wprowadzenia, jednak wymagałaby kampanii promocyjnej. Polscy kredytobiorcy ochoczo korzystali dotychczas z wakacji kredytowych. Dane w początku bieżącego roku mówią, że w 2022 roku z wakacji kredytowych skorzystało nieco ponad milion uprawnionych, co stanowi 54 proc. wszystkich kredytobiorców.

Czy w 2024 roku będą one kontynuowane? Póki co wiemy, że jakaś forma wsparcia się pojawi, jednak wakacje kredytowe nie będą już dostępne dla wszystkich osób, które zaciągnęły złotówkowy kredyt na własne cele mieszkaniowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wakacje kredytowe 2024 może zastąpić dopłata w wysokości 2000 zł miesięcznie. Propozycję mają tym razem najbardziej zainteresowani - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany