W Teatrze Muzycznym na scenie i w finansach „Gra Muzyka”

Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Niedawno umowa o współprowadzeniu łódzkiego Teatru Muzycznego przez miasto i ministerstwo kultury została przedłużona o trzy lata.

W maju minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński, podpisał z władzami miasta i dyrekcją Teatru Muzycznego w
Łodzi aneks przedłużający o trzy lata współfinansowanie łódzkiej placówki. Była to kolejna dobra wiadomość dla łódzkiej kultury.

– Minęło pięć lat, odkąd podjęliśmy decyzję o współprowadzeniu Teatru Muzycznego w Łodzi. To lata świetnej pracy i sukcesów. Teraz podpisaliśmy aneks do tej umowy na kolejne trzy lata na kwotę ponad 1 milion 700 tysięcy złotych wsparcia rocznie plus pół miliona złotych, które w ostatnich latach przeznaczyliśmy na dodatkowe inwestycje – powiedział wówczas w Łodzi minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński.

Przy tej okazji przypomniał, że współprowadzenie wraz z Urzędem Miasta instytucji kultury to zwiększenie możliwości rozwojowych i zasobów kulturalnych poszczególnych instytucji.

– Dzięki finansowaniu z urzędu miasta i z ministerstwa możemy prezentować spektakle, które są grane na Broadwayu. I nasi widzowie nie muszą jechać na Broadway, żeby te spektakle obejrzeć – cieszy się dyrektor Teatru Muzycznego, Grażyna Posmykiewicz.

Porozumienie podpisane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Miasta Łodzi przedłuża okres współprowadzenia teatru do 31 grudnia 2026 roku.

WIĘCEJ O ŁÓDZKIEJ KULTURZE PRZECZYTASZ TU:

– Współprowadzenie instytucji kultury, czyli zwiększenie jej możliwości rozwojowych, jest przykładem roztropnego działania na rzecz dobra publicznego. W 2015 roku, osiem lat temu, tylko jedna instytucja kultury w Łodzi była współprowadzona przez MKiDN, więc bezpośrednio wspierana przez budżet centralny, co powodowało, że Łódź negatywnie wyróżniała się na tle innych miast Polski – zwrócił uwagę prof. Piotr Gliński.

Teatr miejski i ministerialny

Teatr Muzyczny w Łodzi jest miejską instytucją kultury współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Miasta Łodzi od 28 czerwca 2018 roku. Podpisany aneks do umowy przedłuża okres współprowadzenia teatru do 31 grudnia 2026 roku. Zgodnie z zapisem w umowie, od 2024 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie przekazywało teatrowi dotację podmiotową w wysokości ponad 1,7 mln zł. Pomoże to scenie w realizacji kolejnych przedsięwzięć. Warto przypomnieć, że w 2020 roku Teatr Muzyczny w Łodzi świętował jubileusz 75-lecia istnienia. Odbyły się wówczas trzy premierowe spektakle: „Prosimy nie wyrywać foteli” (nominowany w 2021 roku do nagrody Energia Kultury), „Piosenka jest dobra na wszystko” oraz „Tadek na tropach Minotaura” (nominowany do Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury w kategorii Najlepszy spektakl dla młodego widza). W marcu 2023 roku miała miejsce premiera musicalu „Złap mnie, jeśli potrafisz”. W maju natomiast wznowiono przebojowe przedstawienie „Skrzypek na dachu”, w związku z jubileuszem 40-lecia jego polskiej prapremiery. Kontynuowana jest zarazem seria kameralnych koncertów Orkiestry Teatru Muzycznego pod hasłem „W samo południe” oraz organizacja Krakowskiego Salonu Poezji, a także kolejne odsłony działalności Radia Lutnia. Teatr prowadzi również
szereg działań edukacyjnych, m.in. warsztatów i wydarzeń aktorskich dla dzieci i młodzieży, takich jak: „Ale Kanał!”, „Totalna Bemolka” czy „Teatr w Parku”. W ciągu ostatnich trzech lat Teatr Muzyczny w Łodzi otrzymał z budżetu państwa dotacje celowe na
wydatki inwestycyjne, m.in. zakup instrumentów (118.320 zł), remont podłogi scenicznej (225.000 zł), jak również zakup konsolety oświetlenia technologicznego (250.000 zł).

Sezon miniony i nowy

Teatr Muzyczny podsumował miniony sezon artystyczny. To 123 spektakle, 16 koncertów i prawie 80 tysięcy widzów. Nie zabrakło znakomicie przyjętych premier, głośnych wznowień i nowych współprac. Na finał sezonu teatr przy ulicy Północnej wraz z Łódzkim Stowarzyszeniem Muzycznym „Ocalić od zapomnienia” przygotował niezwykły łódzki koncert z okazji 600-lecia Łodzi – „Kocham swoje miasto. Łodzianie łodzianom”.

– To był bardzo dobry i niezwykle emocjonujący sezon; pierwszy popandemiczny, który w pełni mógł ukazać kondycję teatru. A liczby mówią same za siebie – mówi Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi.

Na intensywny sezon złożyły się m.in. premiera głośnego „Złap mnie, jeśli potrafisz”, kontynuacja „Pretty Woman” i koncert przebojów muzyki filmowej, przygotowany przez laureata Fryderyka – Daniela Nosewicza. Do repertuaru trafiła także doskonale przyjęta przez najmłodszych łodzian bajka muzyczna „Uchodźcy z planety Lagła”, opowiadająca o tym, że inność i „obcość” nie musi być przerażająca. W mijającym sezonie publiczność miała również szansę ponownie przenieść się do miłującej tradycję Anatewki. Wznowiono bowiem musicalowy przebój – „Skrzypek na dachu”, który obchodził swój wielki jubileusz – 40-lecie polskiej prapremiery. Miniony sezon to także wciąż rozwijana działalność edukacyjna. Projekt O-Twórz Teatr rozbudował swoją ofertę o warsztaty aktorskie dla dorosłych, które cieszyły się ogromną popularnością. Teatr przy ulicy Północnej dołączył do grona organizatorów Krakowskiego Salonu Poezji, którego partnerem głównym został PKO Bank Polski. Na scenie Muzycznego gościli m.in.: Anna Dymna, Adam Ferency, Zofia Uzelac, Zbigniew Zamachowski i Mariusz Siudziński oraz Grażyna Barszczewska. Współpraca z Akademią Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi zaowocowała dwiema wystawami „Projekt& Muzyka” oraz „Mistrz i Uczeń”, które publiczność mogła podziwiać w teatralnym foyer. Kolejna wystawa zaplanowana jest już w nowym sezonie. Podczas VII Festiwalu Off- Północna zaprezentowano 11 spektakli i recitali, które zobaczyło ponad 3 200 widzów, a Konkurs Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty znacząco zwiększył pulę swoich nagród dzięki wsparciu Fundacji LodzArte. Po wakacjach Teatr Muzyczny nie zwolni tempa. Jakub Szydłowski, szef artystyczny instytucji, zapowiada premierę „Drakuli” – autorskiego musicalu opartego na kanwie gotyckiej powieści Brama Stokera, do którego muzykę komponuje Jakub Lubowicz. Castingi do głównych ról odbędą się w październiku. W nowym sezonie publiczność ponownie spotka się z uwielbianymi bohaterami. W repertuarze znalazło się miejsce dla ponad 120 spektakli i koncertów, w tym „Les Misérables”, „Pretty Woman”, „Skrzypka na dachu” i „Złap mnie, jeśli potrafisz”. Po raz ósmy małe formy wokalno-aktorskie zaprezentuje Festiwal Off-Północna (13-21 kwietnia 2024 roku), a młodzi wokaliści powalczą o statuetkę Jonaszka w VI Konkursie Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W Teatrze Muzycznym na scenie i w finansach „Gra Muzyka” - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany