MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce nabór do szkół ponadpodstawowych w Łodzi - ruszy 22 kwietnia ZASADY TERMINY - WIDEO

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Już 22 kwietnia rozpocznie się nabór do łódzkich szkół średnich. O czym koniecznie powinni wiedzieć i pamiętać rodzice kandydatów?

Wkrótce ruszy nabór do szkół ponadpodstawowych w Łodzi

Uczniowie klas ósmych stoją przed wyborem szkół, w których będą kontynuować edukację po wakacjach. Przed nimi jeszcze egzaminy (w połowie maja) oraz starania o jak najlepsze oceny na świadectwie – bo wyniki w nauce są przeliczane na punkty, które się liczą w rekrutacji. W Łodzi zaczyna się ona już 22 kwietnia i potrwa do 21 maja do godz. 12. W tym czasie ósmoklasiści, którzy ubiegają się o przyjęcie do szkół średnich w naszym mieście, powinni zarejestrować się w systemie elektronicznego naboru i wypełnić wniosek w internecie.

Na przyszły rok 2024/25 przygotowaliśmy ponad 4 tysiące miejsc – mówi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi. - 2200 miejsc czeka w liceach ogólnokształcących, 1500 – w technikach i 280 - w szkołach branżowych.

Kandydaci będą mogli wskazać w elektronicznym wniosku dowolną liczbę szkół i klas w tych szkołach, szeregując je według preferencji. Warto z tej możliwości skorzystać w przemyślany sposób.

Chcę przestrzec przed błędem, jaki popełniają rodzice kandydatów z wysokimi wynikami – mówi Elżbieta Płaszczyk, wicedyrektor wydziału edukacji UMŁ. - Zawężają wybór np. do jednej klasy w jednej szkole. To najczęstszy błąd, który może się skończyć łzami, gdy bardzo dobry uczeń nie dostanie się do żadnej szkoły tylko ze względu na ten ograniczony wybór w systemie. Aby uniknąć tego niepotrzebnego stresu i potem dopiero udziału w naborze uzupełniającym, lepiej wskazać na pierwszym miejscu tę klasę i szkołę marzeń, na drugim – taką, która odpowiada oczekiwaniom, a na kolejnych – szkołę, która także może być dobra dla dziecka.

Jak wybrać szkołę średnią?

Aby dobrze wybrać szkołę trzeba koniecznie zapoznać się z ofertą, która jest dostępna w Łódzkiej Bazie Edukacyjnej lbe.edu.pl i w jej social mediach (facebooku, instagramie i tik toku). Szkoły mają tam swoje profile z pełnymi informacjami, zdjęciami, filmami itd.

Trzeba też pilnować terminów rekrutacji i się w nich zmieścić, pamiętając, że kolejność zgłoszeń nie ma znaczenia. Pierwsze wyniki rekrutacji będą znane 15 lipca. Wtedy to ogłoszone zostaną listy uczniów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do szkół. Potem kilka dni będzie na doniesienie oryginałów dokumentów, co oznacza potwierdzenie chęci podjęcia nauki. Kto tego nie zrobi – straci miejsce. A ostateczne listy osób przyjętych i nieprzyjętych będą znane 19 lipca.

Szczegółowy harmonogram rekrutacji oraz minimalna liczba punktów, z jaką w poprzednim naborze uczniowie zostali przyjęci do poszczególnych klas, dostępne są na stronie uml.lodz.pl/edukacja. Tam kandydaci znajdą link do elektronicznego systemu zapisów. Sprawdzą tam również, jakie przedmioty rozszerzone i kierunki kształcenia oferują łódzkie szkoły. Specjalny kalkulator pozwoli im też wyliczyć punkty rekrutacyjne za uzyskane oceny i osiągnięcia.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany