Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W razie wojny Polacy... nie chcą walczyć

AiP
Zaledwie 30 procent Polaków wyraziło gotowość, by walczyć w razie agresji obcego państwa. Śmiałkowie zgłosiłoby się do walki w ramach formacji wojskowych, paramilitarnych lub sanitarnych. Takie są wyniki badań Fundacji Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS.

Badanie dotyczące stosunku Polaków do obronności, obowiązku wojskowego i postaw wobec zagrożenia wojennego wskazuje, że ponad 66% respondentów, w sytuacji agresji na Polskę, starałoby się przede wszystkich zabezpieczyć siebie i bliskich w miejscu zamieszkania (33,8 proc.) lub w bezpiecznym miejscu na terenie Polski (32,5 proc.).

Blisko 17 proc. badanych chciałoby w sytuacji bezpośredniego zagrożenia opuścić Polskę i szukać bezpiecznego miejsca za granicą.

Natomiast dla 13, 1 proc. badanych najważniejszą sprawą byłoby zabezpieczenie swojego majątku. Prawie 12 proc. pytanych przez IBRIS zadeklarowało oczekiwanie na powołanie do służby.

Z badań wynika, że im większa jest wiedza historyczna badanych, tym chętniej deklarują czynny udział w obronie kraju. Zaś w grupie osób w wieku 18- 60 lat, które w przypadku zagrożenia suwerenności Polski same zgłosiłyby się do formacji ochotniczych, zdecydowanie dominują osoby praktykujące religijnie. (86 proc.) Wśród ateistów odsetek ochotników wojennych wynosi zaledwie 11 proc.

Jednocześnie, wśród osób niepraktykujących religijnie największy jest procent osób deklarujących ucieczkę z kraju w razie zagrożenia wojną- 32 proc.

Natomiast 58 proc. osób niereligijnych, w razie zagrożenia zadeklarowało chęć schronienia się w miejscu zamieszkania lub w innym miejscu Polski. Zaś jedna czwarta z nich w pierwszej kolejności zadbałaby o swój majątek. ( 25 proc.).

Według IBRIS, deklaracje proobronnościowe przeważają wśród osób młodszych. Geograficznie, największą chęć obrony Polski deklarowali mieszkańcy wschodniej i północnej Polski (podkarpackie, lubelskie, podlaskie, warmińsko - mazurskie i pomorskie). Schronienie w kraju lub poza granicami Polski najczęściej wskazywali mieszkańcy zachodnich rejonów Polski (opolskie, dolnośląskie, lubuskie i zachodniopomorskie). Największy procent biernych zachowań odnotowano w łódzkiem i świętokrzyskiem.

Większość, bo 60 proc. badanych opowiedziało się także za przywróceniem obowiązkowej służby wojskowej. Warto też podkreślić, że wśród deklarujących udział w obronie kraju największy odsetek stanowią osoby dobrze znające historię swojej rodziny oraz kraju.

Badanie przeprowadzono w marcu 2015 r., na ogólnopolskiej, reprezentatywnej grupie 1115 osób, metodą wywiadów bezpośrednich z wykorzystaniem urządzeń mobilnych (CAPI).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany