MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W łódzkiej Palmiarni w weekend 25 i 26 maja obyła się wystawa fiołków afrykańskich. Są prezentowane niezwykłe odmiany tych roślin

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kilkaset fiołków afrykańskich zwanych również sępoliami w 200 odmianach została zaprezentowana w łódzkiej Palmiarni. To okazy łódzkich kolekcjonerów i miłośników tych roślin.

Wystawa fiołków afrykańskich w Palmiarni. Piękne nie tylko z kwiatów

Wśród zgromadzonych na wystawie roślin można oglądać botaniczne fiołki afrykańskie, czyli te od których wszystko się zaczęło oraz ich odmiany. Największą grupę pokazywanych sępolii stanowią te w odmianach Senk’s wyhodowane przez Davida Senksa, amerykańskiego miłośnika fiołków.
- To niezwykłe odmiany, można je kochać albo nienawidzić. Ja szczególnie lubię Senk`s Snowy Egret, która ma wydłużone liście z białą wariegacją, a kwiaty niezbyt efektowne, za to piękna jest rozeta. Druga ciekawa odmiana to Senk`s Beanstalk, u której liście wykształcają pod spodem przylistki, do tego ten fiołek rośnie nietypowo, bo jak drzewko w górę. Niezwykłe są Uszy Szreka, czyli liście odmiany Senk`s Anemone. Z kolei Senk`s Merlot ma kwiaty z poszarpanymi, przeciętym płatkami zwanymi osami z liśćmi wydłużonymi, lekko pofalowanymi z delikatną wariegatą - opowiada Agnieszka Kunicka, kolekcjonerka z Łodzi i organizatorka wystawy.

Więcej

Piwoniowe pole w łódzkim "botaniku".

Kolejna kwitnąca kolekcja w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi. Ty...

Są również pokazywane najmniejsze egzemplarze - mikromini, z rozetami do 7 cm średnicy, a także fiołkowe giganty - w standardzie larger z rozetami rozrastającymi się nawet do 40 centymetrów średnicy.
- Niektóre odmiany są trudne do zdobycia, trzeba szukać za granicą. Listki dwóch odmian T`ser sprowadziłam z Niemiec, a za jeden zapłaciłam 10 -12 euro - mówi Agnieszka Kunicka.

Galeria

Co gryzie fiołka afrykańskiego? Na co choruje?

Jak wskazuje nazwa fiołek afrykański pochodzi z wilgotnych lasów tropikalnych Afryki Wschodniej, głównie Tanzanii i Kenii. Na świecie występuje około 20 gatunków fiołków botanicznych, a wyhodowano setki odmian, które różnią się zarówno wielkością, kolorami kwiatów oraz kształtem liści.
Sępolie należą do popularnych roślin uprawianych w domach. Na wystawie będą obecni hodowcy, którzy udzielą fachowych porad o uprawie, rozmnażaniu i pielęgnacji fiołków. W niedzielę 26 maja o godz. 13 zaplanowano prelekcję o chorobach i szkodnikach, które najczęściej atakują fiołki afrykańskie oraz poradach dotyczących ich rozpoznawania i efektywnego leczenia.
- Nie jesteśmy botanikami, więc porady są oparte na naszym doświadczeniu, dzielimy się tym, co zauważymy - dodaje Agnieszka Kunicka.
Wystawie będzie towarzyszyć kiermasz. Można ją zwiedzać w godz. 10 - 18 (kasa biletowa czynna do godziny 17.30).
Obowiązują bilety wstępu do Palmiarni, normalny kosztuje 16 zł, ulgowy 8 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany