Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi poszukiwani są wolontariusze do pomocy osobom starszym. Można się zgłaszać do łódzkiego MOPSu

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Samotność doskwiera wielu seniorom, uśmiechnięty wolontariusz to ogromne wsparcie.
Samotność doskwiera wielu seniorom, uśmiechnięty wolontariusz to ogromne wsparcie. Polskapress
Wolontariusze są w Łodzi pilnie poszukiwani. Mają być wsparciem dla osób starszych i samotnych, które potrzebują pomocy w codziennych sprawunkach i zwyczajnej rozmowy. Do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i do Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich mogą się też zgłaszać osoby w potrzebie, którym brakuje na co dzień wsparcia drugiej osoby.

W Łodzi jest już czterdzieści par wolontariuszy i seniorów, które spotkały się i nawiązały wspólną relację za sprawą Stowarzyszenia mali bracia Ubogich oraz programu pod nazwą "Twoja obecność pomaga mi żyć- Obecność". Projekt jest realizowany w Łodzi od jesieni 2021 roku, kiedy wolontariusze mieli pomagać seniorom doświadczającym samotności w pandemii koronawirusa. Choć te czasy mamy już za sobą organizacja nadal poszukuje i zaprasza do udziału w programie zarówno wolontariuszy, jak i seniorów.

Samotni seniorzy w Łodzi potrzebujący wsparcia m.in. w zakupach, przygotowywaniu posiłków czy sprzątaniu, otrzymują już taką pomoc w postaci usług opiekuńczych, które oferujemy. Tego typu wsparcie, choć niewątpliwie bardzo ważne, nie zastąpi jednak rozmowy i po prostu bycia z drugim człowiekiem - mówi Piotr Kowalski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi.

Te potrzeby zaspokajają wolontariusze ze Stowarzyszenia, którzy poświęcają własny czas, żeby seniorzy nie czuli się samotni. Przykładem takiej pary zaaranżowanej przez członków organizacji są Kamila Kremer i Leszek Karkusiński, którzy znają się od ponad pół roku. Ich wspólne spotkania są zawsze pełne opowieści. 84-letni pan Leszek zawsze na przybycie wolontariuszki przygotowuje kawę i słodkości. Senior odbiera entuzjastycznie każdy pomysł na wyjście z domu, np. do teatru czy biblioteki. Kiedy jest zimno - spacerują razem z kawą w kubku na wynos, a kiedy pogoda dopisuje - wybierają się wspólnie na działkę seniora, by dopilnować uprawianych przez pana Leszka warzyw i kwiatów lub pospacerować po pobliskim lesie. Elżbieta Kołkowska odwiedza 92-letnią Teresę Jatczak od ponad roku. Podczas wspólnych spotkań dużo rozmawiają i wspominają. Ela czyta również seniorce Jej ulubione czasopisma. Przy ładnej pogodzie wychodzą na krótkie spacery. Z kolei Jolanta Hoffman oraz 72-letnia Irena Nowak znają się od pół roku. Stan zdrowia Pani Ireny nie pozwala na większe wyprawy, ale wolontariuszka dba o to, by czasem wyciągnąć seniorkę z domu – wspólnie były już np. na pizzy, a także na spacerze w pobliskim parku. Ich spotkania to również wspólne gotowanie czy po prostu rozmowa przy herbacie.

W ramach programu "Obecność" jest organizowany długoterminowy wolontariat towarzyszący na rzecz seniorów żyjących w osamotnieniu. Wolontariusz regularnie odwiedza podopiecznego, systematycznie dzwoni i wspiera w trudnych chwilach, budując w ten sposób wzajemną relację. Każdego podopiecznego odwiedza stale ten sam wolontariusz. Trwające minimum dwie godziny i całkowicie bezpłatne wizyty odbywają się co najmniej raz w tygodniu. Polegają one m.in. wspólnych rozmowach, wspólnym wypiciu herbaty lub kawy, wspólnym oglądaniu zdjęć, wspólnym spacerze lub wycieczce.

Zainteresowani są proszeni o aplikację przez stronę internetową www.malibracia.org.pl/wolontariat.

Chętni zostaną zaproszeni na spotkanie informacyjne, rozmowę oraz na szkolenie wprowadzające, podczas którego dowiedzą się m.in., jak nawiązać i utrzymać przyjacielską relację pomiędzy podopiecznym, a wolontariuszem w zgodzie z misją Stowarzyszenia i standardami. Wolontariusze podpisują ze Stowarzyszeniem porozumienie o wolontariacie. Osoby starsze i samotne, które potrzebują wsparcia wolontariuszy mogą poprosić o pomoc w MOPS lub zgłosić się bezpośrednio do stowarzyszenia: 600 615 110 (od poniedziałku do piątku w godz. 12 – 14).

Zgłaszający się do nas seniorzy mieszkają w bardzo różnych rejonach miastach. Najliczniejszą grupę stanowią podopieczni pochodzący z Bałut: na Teofilowie oraz Radogoszczu, dlatego poszukujemy w pierwszej kolejności szukamy wolontariuszy do współpracy z tamtych okolic - mówi Klaudyna Kubiak, regionalny koordynator Stowarzyszenia mali bracia Ubogich w Łodzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany