Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi ciężarne rodzą w bólu! W Matce Polce w ubiegłym roku znieczulenie dostało od 20 do 30 proc. rodzących naturalnie! Aktualizacja!

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
W ICZMP tylko co piąta rodząca w ubiegłym roku otrzymała znieczulenie do porodu.
W ICZMP tylko co piąta rodząca w ubiegłym roku otrzymała znieczulenie do porodu. Lukasz Kasprzak
"Menadżer Zdrowia" opublikował listę 400 szpitali w Polsce w których pacjentki powinny mieć możliwość otrzymania znieczulenia do porodu drogami natury. Listę otwierają placówki w których największy odsetek ciężarnych rodzi bez bólu. Zamykają te, w których przez cały ubiegły rok ani jedna pacjentka nie otrzymała znieczulenia. Dane choć szokujące są wiarygodne - sprawozdały je do NFZ placówki wymienione w zestawieniu. Fundusz zapłacił im za każde podane znieczulenie zewnątrzoponowe. Dlaczego w ICZMP kobiety muszą rodzić w bólu zapytaliśmy w poniedziałek rzecznika prasowego tego szpitala. W środę zaprosił nas na konferencję poświęconą znieczuleniom do porodu, która odbędzie się w czwartek. Na konferencji padło zapewnienie, że już wszystkim rodzącym proponuje się znieczulenie zewnątrzoponowe.

Kobieta rodząca siłami natury, bo tylko te porody wziął pod lupę "Menadżer Zdrowia", może otrzymać znieczulenie do porodu, o ile lekarz nie stwierdzi u niej przeciwskazań. Aby można było podać rodzącej znieczulenie w placówce musi być na dyżurze anestezjolog. A tych lekarzy od kilku lat brakuje.

Ci są najlepsi
Listę 400 placówek przygotowaną przez Menadżera Zdrowia otwiera szpital na Siemiradzkiego w Krakowie. Tutaj znieczulenie do porodu otrzymało w ubiegłym roku 82 proc. pacjentek!
Na kolejnym miejscu jest szpital miejski w Chorzowie - 79 proc. rodzących otrzymało znieczulenie. Na trzecim miejscu uplasował się szpital Bielański w Warszawie gdzie bez bólu wydało na świat swoje dziecko 76,2 proc. rodzących.

A tak jest w Łodzi
Pierwsze miejsce jeśli chodzi o liczbę porodów ze znieczuleniem w ubiegłym roku w Łodzi otwiera Salve. Ten prywatny szpital znalazł się na 8 miejscu w rankingu. Bez bólu urodziło tutaj 68,5 proc. pań.
Na 10 miejscu znalazł się szpital marszałkowski, Madurowicz, w którym znieczulono do porodu naturalnego dostała ponad połowa rodzących. Na 13 miejscu znalazł się Rydygier - 52 proc. ciężarnych. Na 17 miejscu uplasował się Medeor - znieczulenie otrzymało tu 49,6 proc. rodzących. Instytut Centrum Zdrowia Matki Polski zajął miejsc 47 z wynikiem 20,2 proc. znieczuleń - bez bólu rodziła tylko co piąta.
Jednak - jak poinformowano na dziesiejszej konferencji prasowej - dane NFZ różnią sie od danych jakimi dysponuje NFZ. Zdaniem szpitala w ICZMP ze znieczuleniem urodziło w ubiegłym roku aż 30 proc. pacjentek "Matki Polki". Różnica bierze się stąd, że gdy kobieta zacznie rodzić naturalnie i otrzyma znieczulenie, a otatecznie poród zakończy się cesarką, to fundusz płaci za "cesarskie cięcie". W rejestrach szpitalnych to dalej jest poród ze znieczuleniem.
Jak mówili dziś lekarze w ICZMP znieczulenie jest już proponowane wszystkim pacjentkom wchodzącym na poroddówkę

Wstyd dla szpitali - ból dla rodzących
Na liście 400 placówek opracowanej przez Menadżera Zdrowia (podane są szpitale w których znieczulenie otrzymała nawet co setna rodząca) jest jeden szpitala spoza Łodzi, na 54 miejscu szpital powiatowy w Piotrkowie. W ubiegłym roku znieczulenie zewnątrzoponowe otrzymało zaledwie 16,1 proc. pacjentek rodzących siłami natury. Niestety, ostatnie kilkadziesiąt pozycji na liście to placówki z całej Polski w których ani jedna kobieta w ubiegłym roku nie miała szans aby urodzić tak jak przystało na XXI wiek.

Lekarze apelują do premiera: Kobiety nie muszą rodzić w bólu!
Już 26 stycznia tego roku Naczelna Rada Lekarska wystosowała apel do premiera, który podpisał jej wiceprezes, doktor Klaudiusz Komor. Zwróciła się o podjęcie działań organizacyjnych, finansowych i prawnych, które pozwolą zwiększyć dostępność do znieczulenia w czasie porodu. Cyt.: (...) Władze państwowe odpowiedzialne za system opieki zdrowotnej są zobowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej kobietom w ciąży (art. 68 ust. 3 Konstytucji RP), co oznacza, że powinno się podjąć starania, aby zapewnić każdej rodzącej kobiecie faktyczną, a nie tylko deklarowaną, dostępność do znieczulenia w czasie porodu. Obecnie (...) kobiety mają prawo do korzystania z różnych niefarmakologicznych i farmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego, w tym także do znieczulenia, ale jego faktyczna dostępność jest różna w zależności od placówki medycznej i posiadanych przez nią zasobów kadrowych pozwalających wykonać znieczulenie. (...) W Polsce od wielu lat znaczny (na tle innych państw Europy) odsetek porodów wykonywanych metodą cięcia cesarskiego może mieć swoje źródło właśnie w obawie kobiet przed narażeniem na ból w czasie porodu siłami natury bez dostępu do znieczulenia. Środowisko lekarskie uważa, że kobiety powinny móc realizować swoje prawo do łagodzenia bólu i poprawy komfortu w czasie porodu, a Państwo powinno poczynić starania, aby zapewnić możliwość realizacji tego prawa".

Tyle płaci NFZ za znieczulenie
Od 2015 r NFZ płaci za poród naturalny ze znieczuleniem zewnątrzoponowym, ok. 3,5 tys. zł za poród i ponad 1 tys. zł za znieczulenie. W Łodzi w ubiegłym roku urodziło 16 tys. kobiet. Za porody zapłacił 69 mln. zł. Do funduszu zdrowia nie wpłynęła w ubiegłym roku żadna skarga związana z brakiem znieczulenia do porodu.

W Łodzi co druga rodząca miała cesarkę.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany