Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co drugie dziecko w Łodzi urodziło się podczas porodu chirurgicznego. Zdaniem lekarzy odsetek takich porodów będzie się zwiększał

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Każda ciężarna, która chce urodzić operacyjnie praktycznie ma obecnie taką szansę. Jeśli nie kwalifikuje się do zabiegu ze wskazań położniczych (ze względu na zdrowie dziecka lub matki), to na pewno zakwalifikuje się ze wskazań poza położniczych. Tutaj wystarczy, że dostarczy od okulisty zaświadczenie o wadzie wzroku lub od psychologa czy psychiatry o tym, że panicznie boi się porodu. Jak pokazuje życie i doświadczenie położników nawet obawa kobiety przed tym, że po porodzie siłami natury jej ciało nie będzie wyglądało estetycznie może być wskazaniem do cesarki.

W ubiegłym roku w łódzkim placówkach 5226 dzieci urodziło się iłami natury, a 5280 przez cesarskie cięcie. Dla porównania w 2019 r gdy urodziło się 21 147 dzieci cesarki stanowiły 50,7 proc. wszystkich porodów. W 2018 r cesarek było 53 proc. (wszystkich porodów 22 322).

- Pacjentki faktycznie mają możliwość wyboru czy chcą mieć cesarkę czy rodzić siłami natury i dla mnie jako starego położnika jest to ogromnie przykre – mówi dr Janusz Lasota, ginekolog-położnik. - Dla kobiety i dziecka, o ile tylko jest taka możliwość, najlepszy jest poród drogami natury. Operacja powinna być wykonywana wyłącznie ze wskazań położniczych. Tymczasem te wskazania poza położnicze coraz bardziej się rozszerzają.

- Gdy w 1994 r zostawałem ordynatorem w szpitalu Rydygiera od 15 do 16 procent porodów kończyło się cesarskim cięciem i ubolewaliśmy, że tak dużo - mówi Janusz Lasota. - Dwie dekady wcześniej było ich od 6-7 proc. Po każdej takiej operacji zbierał się zespół lekarzy i analizował, czy aby na pewno operacji nie dało się uniknąć. Zastanawiano się nad tym, jakie z tego wnioski wyciągnąć na przyszłość.

Zdaniem doktora Lasoty odsetek cesarskich cięć w ogólnej liczbie porodów niestety nadal będzie się zwiększał. Już teraz są kraje, np. Brazylia gdzie prawie wszystkie kobiety chcą w ten sposób rodzić. Duże znaczenie ma dla nich fakt, że poród przez cesarskie uchronić je przed uszkodzeniem kanału rodnego i ewentualną operacją plastyczną. To co prawda jeden z tych krajów Ameryki Południowej w którym nadmierną wagę przykłada się do wyglądu ciała, a kobiety są uzależnione od operacji plastycznych.

Zdaniem doktora Lasoty to, czy kobieta zdecyduje się na poród drogami natury zależy od jej lekarza prowadzącego, który powinien jej uświadomić, że może ona do porodu otrzymać znieczulenie. Równie istotna jest rola dobrej szkoły rodzenia w której kobieta i jej partner potrafią się do takiego rozwiązania odpowiednio przygotować. Cesarskie cięcie jest poważną operacją i może mieć także tragiczne skutki. Po porodzie chirurgicznym każda ciąża dla kobiety jest ciążą wysokiego ryzyka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany