MKTG SR - pasek na kartach artykułów

VIII Mistrzostwa Polski w Szermierce Historyczną Bronią Go-Now [zdjęcia]

(izj)
Przy użyciu specjalnej, sportowej broni stylizowanej na oręż historyczny, ale całkowicie bezpiecznej dla posługujących się nią toczą pojedynki w niedzielę uczestnicy finałowych walk VIII Mistrzostw Polski w Szermierce Historyczną Bronią Go-Now. Przez cały dzień odbywały się one w rotundzie Manufaktury. Około 50 zawodników z całej Polski (poza Łodzią, m.in. z Gdańska, Poznania, Warszawy i Wrocławia) walczyło na specjalnie rozłożonej planszy o wymiarach 7,5 m na 5,6 m. Walki były podzielone na sześć kategorii wiekowych. Najmłodszy ich uczestnik miał siedem lat, a najstarszy – 70 lat.

- Sztywny i wykonany z tworzywa sztucznego rdzeń takiego miecza i szabli jest obudowany miękką, amortyzującą otuliną piankową – mówi Dariusz Wadowski, organizator zawodów. - Dlatego u nas, przez osiem lat organizowania mistrzostw, nikomu nie przytrafiła się żadna kontuzja.

Każdy uczestnik, poza bronią, był wyposażony także w maskę ochronną, często identyczną jak te używane w przypadku tradycyjnej szermierki.

- Można oczywiście wyposażyć się w ochraniacze innych części ciała, np. kolan, ale dyscyplina jest na tyle bezpieczna, że nie są one obowiązkowe – mówi Wojciech Nowakowski, główny sędzia zawodów. -Zyskuje coraz bardziej na popularności także ze względu na niezbyt wysokie koszty.By ją uprawiać potrzebna jest jedynie broń kosztująca około 100 zł oraz nieco droższa od niej maska. Szabla do tradycyjnej szermierki to już wydatek nawet 1 tys. zł.

Każdy pojedynek jest toczony do osiągnięcia 15 punktów przez jednego z szermierzy lub też do wyczerpania limitu czasu (dla dzieci do lat 12 jest to pięć minut, a dla starszych i dla dorosłych – osiem minut). Polem do trafień jest całe ciało przeciwnika, także osłonięta maską głowa. Trafienia obopólne nie są liczone. W pojedynku walczy się dowolną ręką. W każdej chwili pojedynku można poza tym zmieniać rękę. Każdy pojedynek jest na bieżąco śledzony przez dwóch sędziów.

*****

Dla chętnych. Gdzie można w Łodzi trenować Go-Now?
Treningi walk w systemie Go-Now odbywają się (zarówno dla dzieci, jak i dorosłych) co sobotę o godz. 17 w budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 przy ul. Drewnowskiej 88. Na zajęcia trzeba przyjść 15 minut wcześniej, by mieć czas na przebranie i przygotowanie się do treningu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany