Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Wracają kleszcze i pchły!

Rozmawiała (JED)
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Agnieszka Dyjacińska, kierownik sklepu zoologicznego Kakadu w Manufakturze


Zima zbliża się powoli do końca i choć to jeszcze nie wiosna, już atakują pasożyty. Jak zabezpieczyć pupila?

Robi się ciepło, więc więcej czasu spędzamy na długich spacerach i na działkach, gdzie sprzątamy po zimie. Do życia budzi się cała przyroda, także pasożyty. Kleszcze mają już okres godowy, czyli potrzebują krwi, żeby się rozmnażać. Głodne są też pchły, które chętnie wpiją się w psią lub kocią skórę.

W sprzedaży jest wiele preparatów zabezpieczających nasze czworonogi, ale wiele osób uważa, że są one nieskuteczne, bo zwierzaki i tak łapią groźne kleszcze.

Kleszcze są bardzo agresywne, a do tego przenoszą groźne choroby. Ale nie jest tak, że preparaty są słabe. Często to człowiek popełnia błąd w ich stosowaniu. W przypadku kropli i innych repelentów, którymi skrapia się skórę zwierzaka, trzeba pamiętać, że już po trzech tygodniach tracą one swoje właściwości. Wystarczy kąpiel w jeziorze czy domowej wannie i preparat już nie działa. Do tego są one dość drogie i niektórzy próbują oszczędzać, kupując je raz na dwa-trzy miesiące.

Od kilku sezonów słyszę entuzjastyczne opinie właścicieli czworonogów na temat nowoczesnej obroży, która najlepiej chroni psa. Istnieje produkt doskonały?

Obroża Foresto to jest rzeczywiście najlepszy produkt, ale też ma swoje wady, o których trzeba pamiętać. Najważniejsza zaleta jest taka, że jest wodoodporna i pozbawiona zapachu więc niegroźna dla małych dzieci, które uwielbiają przytulać się do pupila. Jest aktywna przez osiem miesięcy, więc przez cały sezon pies lub kot są dobrze zabezpieczone, do tego obroża jest zrobiona z takiego tworzywa, że nie ma ryzyka zaduszenia się zwierzaka. Niestety jest dość droga. Wprawdzie po przeliczeniu kosztów tradycyjnych kropli nie jest aż tak źle, ale na jednorazowy wydatek ok. 100 zł (dla małego psa) wiele osób nie może sobie pozwolić. Wadą tej obroży jest też to, że powinna przylegać do gołej skóry zwierzaka. W przypadku psów długowłosych to jest niemal niemożliwe. I wtedy może się zdarzyć, że jakiś pojedynczy kleszcz zdoła się wbić w skórę.

Musimy więc pilnować, żeby pies nie złapał kleszcza...

Profilaktyka jest najważniejsza. Produkty przeciwkleszczowe to podstawa, ale ważne jest też oglądanie pupila. Jeśli kleszcz wbije się w skórę, liczy się czas w jakim go usuniemy. Im szybciej, tym lepiej. Można to zrobić samemu.

ŚMIESZNE WIERSZYKI URODZINOWE, ZABAWNE SMSY NA URODZINY
AGENT GWIAZDY 2 KTO ODPADŁ Z ODCINKA 21. 02. 17? OSTATNI ODCINEK AGENTA KTO ODPADŁ
MILIONERZY 2017 PYTANIA. JAKIE PYTANIA W NOWEJ EDYCJI MILIONERÓW 2017
UCHO PREZESA 6 ZA DARMO NA YOUTUBE JEST NOWY ODCINEK

ZOBACZ FILM Pikieta na Piotrkowskiej w obronie sądów [zdjęcia] (express.tv)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany