Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tramwaje niebawem wrócą na wyremontowane trasy, ale urzędnicy wciąż zmieniają terminy

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Ostatnie prace na ul. Nowomiejskiej
Ostatnie prace na ul. Nowomiejskiej UMŁ
Miejscy urzędnicy zapewniają, że już niedługo na nowo wyremontowane trasy wyjadą tramwaje i otwarte zostaną po przebudowie nowe torowiska. Tak stać się ma np. na ul. Północnej, Legionów, Nowomiejskiej czy Wojska Polskiego, dzięki czemu swoje trasy powrócą linie 1, 4, 6 i 15. Miasto szykuje kolejne tramwajowe projekty, aby pasażerowie łódzkiego MPK w najbliższych latach mogli dojechać na Koziny, Zdrowie czy Marysin. Uruchomiona i przebudowana zostanie także pętla Dąbrowa Niższa, a nowe tory położone zostaną wzdłuż ul. Broniewskiego i do szpitala Matki Polki.

Jeszcze w tym roku lub na początku roku 2024 (terminy są ciągle zmieniane) mamy pojechać po nowym torowisku na Północnej przez plac Wolności czy po Starym Mieście. Wraz z otwarciem Legionów i Wojska Polskiego wiele tramwajów wróci na swoje trasy i zapewni bezpośredni dojazdy. W drodze na Doły przez plac Wolności, Nowomiejską, Północna i Franciszkańską pojedzie „szóstka”, a przez stare miasto, Nowomiejską, plac Wolności i Pomorską „czwórka”. Pasażerowie na pewno docenią nowe, podwyższone i wygodne przystanki z eleganckimi wiatami, których tu brakowało.

Plac Wolności znowu z tramwajami

Największą zmianą będzie to, że tramwajem czy autobusem znowu dojedziemy na plac Wolności, w dodatku pojazdy MPK zatrzymają się wprost pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Ułatwi to podróżowanie do ścisłego centrum miasta bez barier architektonicznych i przechodzenia przez szerokie jezdnie. Wraz z otwarciem Legionów na swoją trasę powróci także "piętnastka", która ponownie połączy kampusy Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Łódzkie oraz skomunikuje ul. Pomorską.

Duże zmiany szykują się również na Bałutach i Dołach. Po modernizacji ul. Wojska Polskiego powstało tam w pełni odseparowane od jezdni, trawiaste torowisko, podwyższone perony przystankowe, nowe wiaty i informacja pasażerska. Po Wojska Polskiego kursować mają niskopodłogowe tramwaje, które ułatwią podróżowanie szczególnie seniorom i osobom z niepełnosprawnościami.

Górna także zobaczy tramwaje

Na Rydza-Śmigłego i Przybyszewskiego na Górnej także wiele się zmieni. Niebawem zakończy się przebudowa alei Śmigłego-Rydza na odcinku Przybyszewskiego - Dąbrowskiego, co pozwoli wrócić tramwajom na Dąbrowę oraz rozpocząć prace na dalszym odcinku do Śląskiej, aby również „trzynastka” wróciła na swoją trasę. Przy ul. Śląskiej planowana jest budowa krańcówki tramwajowo-autobusowej, dzięki czemu poprawi się komunikacja na ul. Śląskiej i w rejonie dworca Łódź Chojny.
Również po wyremontowanej i wyposażonej w nowe torowisko ul. Przybyszewskiego niebawem na Widzew pojedzie „trójka”. Podwyższone przystanki oraz nowe wiadukty usprawnią podróżowanie i integrację z przyszłym węzłem kolejowo - tramwajowo - autobusowym na Zarzewie.

Gdzie jeszcze nowe torowiska?

To nie wszystkie plany, jakie miasto ma w zakresie modernizacji komunikacji tramwajowej. Na ukończeniu są prace przy koncepcjach przebudowy kolejnych ważnych tras w mieście. Przygotowane pomysły zostaną ponownie skonsultowane z mieszkańcami. Plany obejmują modernizację torowisk i zapewnienie wygodnej, nowoczesnej infrastruktury na przystankach na wszystkich trasach w mieście. Projekty realizowane będą od 2024 roku do końca 2027 r. Wśród wytypowanych lokalizacji są ulice:

  • · Zielona od Kościuszki do Legionów wraz z Legionów i Konstantynowską
  • · Legionów od Żeligowskiego do Włókniarzy
  • · Srebrzyńska od Cmentarnej do Włókniarzy
  • · Warszawska od ronda Powstańców 1863 r. do Wycieczkowej
  • · Franciszkańska od Północnej do Wojska Polskiego
  • · Żeromskiego i Politechniki od Kopernika do ronda Lotników Lwowskich
  • · Broniewskiego od Rzgowskiej do Śmigłego-Rydza
  • · Rzgowska od Dąbrowskiego do Kurczaków.
od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany