Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tramwaj przejechał po remontowanym placu Wolności. Pierwsza jazda testowa odbyła się bez problemów

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Pierwszy od dwóch lat tramwaj na placu Wolności wzbudził nie lada sensację...
Pierwszy od dwóch lat tramwaj na placu Wolności wzbudził nie lada sensację... UMŁ
Tramwaj techniczny przejechał północno-wschodnią częścią placu od ulicy Pomorskiej do Nowomiejskiej. Nie odnotowano większych usterek, co pozwala mieć nadzieję, że za około miesiąc być może będzie możliwe uruchomienie tramwajów pod pomnikiem Kościuszki.

W poniedziałek 15 stycznia na pl. Wolności rozpoczęły się testy nowego torowiska. Specjalistyczny wagon pomiarowy sprawdzał jakość wykonania torowiska i sieci trakcyjnej. Tramwaj techniczny przejechał północno-wschodnią częścią placu od ulicy Pomorskiej do Nowomiejskiej. Nie odnotowano większych usterek, co pozwala mieć nadzieję, że za około miesiąc być może będzie możliwe uruchomienie tramwajów pod pomnikiem Kościuszki.

Trzeba zamknąć, aby móc otworzyć

Najpierw jednak czeka nas dwutygodniowe zamknięcie ruchu tramwajowego na skrzyżowaniu ulic Zachodniej i Legionów. Jest ono niezbędne, aby połączyć sieci trakcyjne i torowiska na tych dwóch ulicach. Zamknięcie ruchu na Zachodniej zaplanowano na okres ferii zimowych, czyli od 27 stycznia do 11 lutego. Nie będzie wtedy przejazdu tramwajem po tej ulicy - uruchomione zostaną autobusy zastępcze. Po pomyślnym zakończeniu tych prac planowane jest przywrócenie linii 15 po Legionów i Pomorskiej do Telefonicznej, a później także linii 6 z Zachodniej przez plac Wolności, Nowomiejską, Północną i Franciszkańską na Doły. Może to jednak nastąpić najwcześniej w kwietniu lub maju, po zakończeniu robót na ul. Wojska Polskiego.

Zielona oaza z tramwajem pod sam pomnik

Plac Wolności w nowej odsłonie stanie się oazą zieleni w centrum Łodzi. Zostały tu zasadzone 64 drzewa oraz kilka tysięcy krzewów, traw i bylin. Po południowej stronie znajdą się zieleńce, które stanowić będą przestrzeń rekreacyjną. Zieleńce na placu Wolności będą pełniły rolę rezerwuarów, gdzie woda deszczowa, zamiast spływać do kanalizacji, zatrzymywana będzie w specjalnie zaprojektowanym podłożu. Atrakcją nowej miejskiej przestrzeni będzie też pomnik łodzian, którzy wylicytowali 600 kostek na 600. urodziny Łodzi. U podnóża pomnika Tadeusza Kościuszki znajdzie się miejsce dla imprez plenerowych i jarmarków. Torowisko zostało przeniesione na północną stronę, a przystanki tramwajowe na placu ulokowano przy ul. Nowomiejskiej. Zostaną one zintegrowane z autobusowymi.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany