Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Traktorzysta miał 43 stopnie temperatury Łódzkie pogotowie z powodu ukropu miało w weekend o 20 proc. więcej wezwań do pacjentów

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Wideo
od 16 lat
38-letni mężczyzna jeżdżąc w czasie upału traktorem po polu przegrzał organizm i się odwodnił. Rodzinę pracująca w pobliżu zaniepokoił fakt, że mężczyzna jeździ w kółko. Wezwali pomoc. Gdy na miejsce przyjechała karetka traktorzysta miał 43 stopnie temperatury.

Upały powodem zasłabnięć i odwodnienia u osób starszych

Blisko 20 procent więcej wezwań w weekend (15-16 lipca) zrealizowały w niedzielę i w sobotę karetki łódzkiego pogotowia. przez całą dobę w niedzielę i w sobotę pogotowie niosło pomoc 1350 mieszkańcom. Dla porównania w weekendy gdy nie ma tak upalnej pogody realizowanych jest nieco ponad 1100 wezwań.

- U pacjentów wzywających pomoc dochodziło do zaostrzenia przebiegu chorób przewlekłych, zwłaszcza sercowo-naczyniowych i neurologicznych, zasłabnięć i zawrotów głowy - mówi Adam Stępka, ratownik medyczny i rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi. - Wśród pacjentów, którym udzielaliśmy pomocy były osoby młode, w wieku produkcyjnym oraz seniorzy.

Szklanka płynu dziennie - u seniora tak bywa
- Jedno z wezwań realizowaliśmy u seniorki, która leczy się kardiologicznie, choruje na cukrzycę. Na pytanie o to, ile płynów wypiła przez cały dzień usłyszeliśmy, że szklankę - dodaje Adam Stępka. - Seniorzy bardzo często nie rozumieją, że uzupełnianie płynów jest koniecznością. Nie chcą pić, bo wtedy muszą częściej chodzić do toalety, a wielu z nich ma problemy z poruszaniem się. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest postawienie im obok łóżka lub na stoliku dwóch butelek wody aby kontrolowali jej spożycie.
Natomiast u osób w wieku produkcyjnym, zwłaszcza mężczyzn pracujących pod gołym niebem, często w czasie upałów dochodzi do przegrzania organizmu i udaru cieplnego.

Przegrzał się pracując w polu
- Realizowałem kiedyś zlecenie do 38-latka, który w czasie dużego nasłonecznienia jeździł traktorem i w pewnym momencie zaczął się dziwnie zachowywać: tak długo jeździł w kółko aż zauważyła to rodzina pracująca w polu - opowiada dalej ratownik. - Gdy przyjechaliśmy do chorego miał 43 stopnie temperatury. Obłożyliśmy go mrożonkami, które rodzina traktorzysty wyjęła z zamrażarki i tak dowieźliśmy do szpitala. Ten pacjent może mówić o wielkim szczęściu. Proces denaturacji białek czyli ich ścinania się w organizmie rozpoczyna się już w temperaturze 42 stopni, ale jest uwarunkowany osobniczo.

Jak sprawdzić, czy się odwodniłeś

Najprostszym testem aby sprawdzić czy ktoś się odwodnił sprawdzenie powierzchni języka. Sucha świadczy o odwodnieniu. Drugi sposób to złapanie i uniesienie fałdu skóry na przedramieniu. Jeśli nie opadnie to prawdopodobnie doszło do odwodnienia. O odwodnieniu mogą świadczyć też bóle i zawroty głowy, skurcze łydek, bóle w klatce piersiowej. Odwodnienie może doprowadzić do sytuacji zagrażających życiu - zaostrzenia przebiegu chorób przewlekłych, zawału serca i udaru mózgu.

Adam Stępka apeluje aby w czasie upałów pić wodę, najlepiej o temperaturze 25 stopni. Zaleca też aby unikać alkoholu, dotyczy to także piwa, bo działa on moczopędnie.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany