1/10
Świąteczne pierniczki. Łatwy przepis. Jak zrobić mięciutkie pierniki na święta Bożego Narodzenia i lukier do pierników?
fot. Wojciech Wojtkielewicz
2/10
Czas na pierniki!...
fot. Magdalena Jach

Czas na pierniki!
Oblane lśniącym lukrem albo czekoladą, w kształcie serca albo gwiazdki, przekładane śliwkowymi powidłami… Czy już czujecie ich korzenny zapach w domu? Pierniki na Boże Narodzenie są obowiązkowe! Do świąt jeszcze kilka dni, więc jeśli jeszcze ich nie upiekliście ze swoimi bliskimi – czas zakasać rękawy i wziąć się do pracy. To wspaniała okazja, by spędzić razem czas i wykazać się twórczą inwencją – szczególnie podczas dekorowania wypieków.
Warto też przypomnieć sobie kilka związanych z piernikami ciekawostek.
Pierniki, w przeszłości uważane za symbol dobrobytu i produkt luksusowy, dostępny jedynie najbogatszym mieszkańcom miast.

3/10
Świąteczne pierniczki - prosty i sprawdzony przepis. Jak...
fot. Magdalena Jach

Świąteczne pierniczki - prosty i sprawdzony przepis. Jak zrobić miękkie pierniki na święta Bożego Narodzenia i lukier do pierników?

4/10
Pierniki – choć uważane za staropolski przysmak - pochodzą z...
fot. Magdalena Jach

Pierniki – choć uważane za staropolski przysmak - pochodzą z okolic dzisiejszej Holandii. Wypiekane są w różnych częściach Europy – i nie tylko. Mają do nich słabość Niemcy. Francuzi zajadają się pikantnym chlebem miodowym - pain d'épices. W Szwajcarii królują lukrowane pierniczki z Bazylei. No i kto nie zna Ciastka – brytyjskiego ludka piernikowego zdobionego rozmaitymi polewami albo szwedzkich cienkich piernikowych ciasteczek w kształcie reniferów, gwiazdek czy serc?
Skąd nazwa „piernik"?
Polska nazwa ciasta „piernik” wywodzi się od słowa pierny czyli pieprzny, co odzwierciedlało intensywność przypraw w nim zawartych. Najstarszy zachowany polski przepis na piernik pochodzi z 1725 roku z… poradnika medycznego, a zalecano go w razie niestrawności lub przeziębienia. 
Piernik obrósł też w legendy o swoim powstaniu. W jednej z wersji wymyślił go przez przypadek pewien czeladnik, który przez pomyłkę dodał do ciasta korzenne przyprawy. Efekt tak przypadł mu do gustu, że postanowił nowy produkt wprowadzić do cukierni. Wyjątkowy smak wkrótce podbił serca jego klientów i wpisał się na stałe w poczet ulubionych słodyczy wszystkich łasuchów.
Skąd ten piernikowy smak?
Ano od przypraw. Dziś możemy kupić gotowe mieszanki pod nazwą „przyprawa korzenna do piernika”. Co kryje? Zmielone (lub bardzo drobno tłuczone) aromatyczne składniki: cynamon, goździki, imbir, kardamon, gałkę muszkatołową, ziele angielskie, anyż, kolendrę.
Z czym piernik?
Wśród piernikowych dodatków od lat królują orzechy, miód, skórka pomarańczowa oraz czekolada. Ciasto przekłada się tradycyjnie marmoladą śliwkową, ale w cukierniach i sklepach mamy pierniczki nadziewane też marmoladą wieloowocową z jabłkiem. Świetnie orzeźwia je też nadzienie porzeczkowe czy wiśniowe.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Juwenalia czas zacząć. Barwny pochód przeszedł Piotrkowską ZDJĘCIA

Juwenalia czas zacząć. Barwny pochód przeszedł Piotrkowską ZDJĘCIA

Zaczyna się drogowa rewolucja na Retkini. Dwa nowe przejścia

Zaczyna się drogowa rewolucja na Retkini. Dwa nowe przejścia

Smakowity indyk z imbirem. Zjedz go, gdy unikasz ziemniaków

Smakowity indyk z imbirem. Zjedz go, gdy unikasz ziemniaków

Zobacz również

Juwenalia czas zacząć. Barwny pochód przeszedł Piotrkowską ZDJĘCIA

Juwenalia czas zacząć. Barwny pochód przeszedł Piotrkowską ZDJĘCIA

Widzew straci ważnego zawodnika? Widzew nadal walczy  o pieniądze

Widzew straci ważnego zawodnika? Widzew nadal walczy o pieniądze