MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2024 z matematyki. Wiemy, co było na egzaminie. Jak poszło?

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W środę, 8 maja 2024, na maturze matematyka. Jest to drugi obowiązkowy egzamin, jaki muszą zdać wszyscy, którzy chcą uzyskać świadectwo dojrzałości. Zalicza minimum 30 procent. Większość maturzystów przyznaje, że królowa nauk jest dla nich największym wyzwaniem.

Drugi dzień matur 2024 - matematyka

W środę 8 maja maturzyści zdają egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. To drugi - po języku polskim - z obowiązkowych przedmiotów i często uważany za najtrudniejszy. W Łodzi przystąpienie do niego zadeklarowało 5280 absolwentów, a w całym województwie – 16721.

- Przed matematyką widać było większe napięcie u zdających niż przed polskim - zauważyła Dominika Walicka, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi, gdzie w tym roku do matury przystępuje ponad 200 osób. Większość z nich to absolwenci Technikum nr 19. - Najważniejsze, że wszyscy przyszli na egzamin i teraz już rozwiązują zadania. Trzymamy za nich kciuki.

Co było na maturze z matematyki?
Jak poszło zdającym?

Egzamin trwał 180 minut, ale pierwsi zdający już ok. godz. 10.30 opuszczali sale.

- Według mnie matura podstawowa z matematyki była prosta - mówi Mateusz Buczko, absolwent klasy ze specjalizacją technik informatyk w Technikum 19, który rozwiązał zadania w półtorej godziny. - W arkuszu znalazły się wszystkie działy matematyki: planimetria, trygonometria, funkcje, ciągi arytmetyczne i geometryczne, potęgowanie, logarytmy... Przede mną jeszcze matematyka rozszerzona.

Zadowolony wyszedł także Jerzy Szwankowski, absolwent klasy biologiczno-chemiczno-matematycznej XXVI LO. Dla niego, jego kolegów i koleżanek okazała się przystępna i zgodna z przewidywaniami.
- Matematyka nie była trudna i generalnie dobrze się ją pisało - stwierdził. - Nikogo chyba nie zaskoczyła, zadania były jasno sformułowane. Cztery lata w klasie z rozszerzoną matematyką dały jednak dobre efekty. Myślę, że możemy oczekiwać wysokich wyników.
Wśród zdających w łódzkich liceach i technikach znalazły się też osoby mniej zadowolone, dla których egzamin z matematyki, a przynajmniej niektóre zadania otwarte okazały się wyzwaniem.
- Najważniejsze, że już za nami - mówiły z nadzieją, że uda im się zdobyć wymagane minimum.

W czwartek 9 maja rano będzie egzamin podstawowy z angielskiego, który jako obowiązkowy wybrała większość maturzystów – 16394 w Łódzkiem, w tym 5171 – w samej Łodzi. Po południu natomiast młodzież zdawać będzie maturę z innych języków obcych na poziomie podstawowym: niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego, włoskiego.

Aby zdobyć maturę należy zdobyć co najmniej 30 procent punktów z egzaminów obowiązkowych. Należą do nich pisemne na poziomie podstawowym: język polski, matematyka, język obcy nowożytny oraz ustne: język polski i język obcy. Konieczne jest też z przystąpienie do egzaminu z dowolnie wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym (przy czym absolwent szkoły lub oddziału dwujęzycznego ma obowiązek przystąpić do egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie dwujęzycznym). Uzyskany wynik nie ma wpływu na uzyskanie świadectwa dojrzałości.

Wyniki matur zostaną ogłoszone 9 lipca br.

Dla osób, które nie będą mogły z usprawiedliwionych przyczyn przystąpić do egzaminów w maju, CKE przygotowała terminy dodatkowe w czerwcu – od 3 do 17 czerwca br.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany