Stereotypy i mity raka

Artykuł sponsorowany WOMP-ZCLiP w Szczecinie
Kiedy słyszymy słowo „rak”, to od razu zapala się nam w głowie czerwone światło i myślimy o inwazyjnych metodach leczenia, braku perspektywy na wyleczenie czy też od razu jak o wyroku śmierci. A tak wcale nie jest. Oto kilka powszechnych stereotypów i mitów na temat raka.

Rak to nie śmierć – kiedyś nowotwór oznaczał śmierć, bo aparatura i metody leczenia były na o wiele mniej zaawansowanym poziomie niż dzisiaj. Nauka poszła do przodu, a wraz z nią sposoby radzenia sobie z ciężkimi chorobami. Dzisiaj raka można wykryć na wczesnym etapie i wyleczyć całkowicie. Pamiętajmy także, jak ważna jest profilaktyka i wykonujmy okresowe badania.

Guz to nie rak – wszelkie guzy i niepokojące zmiany, jakie zaobserwujemy na swoim ciele, to nowotwory, jednak nie każde z nich muszą okazać się rakiem, czyli nowotworem złośliwym. Zmianę taką, np. na skórze w przypadku czerniaka można medycznie usunąć lub nie musi ona wcale być dla organizmu szkodliwa. Pamiętajmy jednak, że każdą zauważoną zmianę, np. dotychczasowego znamiona czy pieprzyka, należy bacznie obserwować oraz skonsultować z lekarzem.

Raka nie należy wycinać – takie błędne pojęcie powstało w czasach, kiedy jako sposób leczenia stosowano wycięcie tylko widocznej części guza. Zakorzeniony w ciele rak po pewnym czasie odrastał. Obecnie w medycynie stosuje się całkowite usunięcie raka wraz z jego obrzeżami, aby nie powrócił oraz nie dawał przerzutów. Zatem obecnie jak najbardziej usuwa się raka po jego wykryciu.

Biopsja pogarsza stan raka – biopsja, czyli badanie polegające na pobraniu zmienionego wycinka jak najbardziej nie jest szkodliwa oraz nie powoduje, że stan pacjenta się pogarsza, a nowotwór staje się złośliwy. Jest to powszechne i bezpieczne badanie, które ma nam dać odpowiedź, czy właśnie powstała zmiana jest rakiem czy też nie.

Lepiej się nie badać, bo wykryje się raka – zdecydowanie nie. Dzisiejsza medycyna pozwala wykrywać raka już na jego bardzo wczesnym etapie, zatem jak najbardziej należy wykonywać profilaktyczne badania w kierunku nowotworów. Wczesne wykrycie pozwoli na całkowite wyleczenie oraz zastosowanie mniej inwazyjnych metod postępowania.

Jesteś w wieku 18-64 lata? Zgłoś się na badania Program zakłada konsultację dermatologiczną wraz z badaniem dermatoskopowym lub wideodermatoskopowym. Kto zatem może się zgłosić na badania? Osoby w wieku 18-64 lata, które stwierdzą u siebie potrzebę badania skóry, zarejestrują się telefonicznie lub też osobiście. Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy Centrum Profilaktyczno-Lecznicze w Łodzi (ul. Aleksandrowska 61/63) zaprasza na bezpłatne badania dermatologiczne w ramach Programu profilaktyki nowotworów skóry ze szczególnym uwzględnieniem czerniaka złośliwego dla mieszkańców woj. Łódzkiego Zapisy: tel. 42 27 21 914, 530 966 504 od pon. do pt. w godz. 9.00 -15.00

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany