MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Plenerowy "Niestraszny Straszny Dwór" Teatru Wielkiego w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Teatr Wielki
Teatr Wielki w Łodzi, w dwusetną rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, zaprasza na plenerowy koncert w reżyserii Roberto Skolmowskiego - "Niestraszny Straszny Dwór". Widowisko odbędzie się 5 maja od godz. 20.30 na Placu Dąbrowskiego. Wstęp wolny.

To powinien być wyjątkowy wieczór: wypełniony muzyką Plac Dąbrowskiego, gmach Teatru jako spektakularnie oświetlone tło wraz z elektronicznymi projekcjami na telebimach, śpiew i taniec znakomitych wykonawców - solistów, chóru, baletu i orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi. Miejmy nadzieję, że dopisze również pogoda. Wszystko wskazuje na to, że melomanów czeka atrakcyjne spotkanie z doskonale znaną kompozycją.

Realizatorzy zapowiadają, że widowisko „Niestraszny Straszny Dwór” będzie opowieścią o dziele Moniuszki zaplątanym w tragiczne dzieje Polski. Historią „pisania opery w odruchu serca Pana Stanisława, który widząc z okien mieszkania na Krakowskim Przedmieściu klęskę powstania styczniowego, zaczyna śnić o Polsce wielkiej i wspaniałej, o rycerzach wracających w chwale ze zwycięskich bitew, o tradycji i prawdziwym polskim domu; o zajazdach noworocznych, tańcach, waśniach i kłótniach także. Bohaterowie „Strasznego dworu” żyją i kochają w XVIII wieku, a walczą w wieku XVI. Czas opowieści, jak czas sztuki, nie ma granic i podziałów”.

Fragmenty „Strasznego dworu” zostaną zaprezentowane na scenie o wysokości sześciu metrów i towarzyszącym im telebimie przed gmachem opery. Efekty tej muzycznej opowieści wzmocnione będą wielkimi dziełami malarstwa polskiego i odwołaniem się do dwóch podstawowych dla Moniuszki inspiracji: „Pana Tadeusza” Mickiewicza i „Ślubów panieńskich Fredry”, z których postaci wplecione zostały w libretto opery. To z tego dzieła pochodzą tak lubiane arie, jak kwartet „Ni boleści, ni rozkoszy”, aria z kurantem, aria Skołuby „Ten zegar stary...” czy słynny finałowy Mazur z czwartego aktu. W plenerowym wydaniu utwory te powinny nabrać nowych emocji.

W przedstawieniu w reżyserii Roberto Skolmowskiego wystąpią: Miecznik - Zenon Kowalski Hanna - Dorota Wójcik, Jadwiga - Agnieszka Makówka, Damazy - Krzysztof Marciniak, Stefan - Dominik Sutowicz, Zbigniew - Rafał Pikała, Cześnikowa - Bernadetta Grabias, Maciej - Andrzej Kostrzewski, Skołuba - Grzegorz Szostak, Stara niewiasta - Olga Maroszek, Narrator - Roberto Skolmowski, także Chór, Balet, Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Michała Kocimskiego.

Wstęp na spektakl na Placu Dąbrowskiego jest bezpłatny, ale liczba miejsc siedzących jest ograniczona, dlatego organizatorzy proszą zainteresowanych o wcześniejsze przybycie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Plenerowy "Niestraszny Straszny Dwór" Teatru Wielkiego w Łodzi - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany