Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Startuje Light.Move.Festiwal, czyli Łódź w całkiem innym świetle. Co warto zobaczyć, PROGRAM Light.Move.Festiwa 2019

Piotr Jach
Piotr Jach
10 największych atrakcji tegorocznego festiwalu.Tegoroczny LMF różni się od poprzednich. Festiwalowe atrakcje nie koncentrują się już na linii „deptakowej” ul. Piotrkowskiej i pl. Wolności, z którego tegoroczna impreza całkiem się wycofała. Sercem tegorocznego Festiwalu Światła będzie Nowe Centrum Łodzi i jego najbliższa okolica. Piotrkowska wciąż jednak nie straci na znaczeniu. Najbardziej imponującą sceną tegorocznych atrakcji będzie Teatr Wielki z dwoma ekranami, z których większy ma 1100 mkw. Drugi jest o połowę mniejszy. To właśnie na pl. Dąbrowskiego o godz. 19 odbędzie się oficjalne otwarcie LMF – projekcja mappingu „Symfonia Koloru” wzbogacona występem  solistów, chóru, muzyków i tancerzy łódzkiej i opery, którzy wykonają fragmenty „Trubadura”, „Carmen” oraz „Madame Butterfly”. Takie same 20-minutowe spektakle będą  odbywać się o każdej pełnej godzinie festiwalu (od piątku do niedzieli, w godz. 19–24). Pamiętając ubiegłoroczne pokazy, na pewno nie można tego pominąć.Jednak lista atrakcji jest długa. Na festiwalowej trasie wiodącej z pl. Dąbrowskiego na ul. Piotrkowską czeka 40  iluminacji, mappingów, instalacji,  muzycznych przystanków i wydarzeń towarzyszących. Czytaj na kolejnych slajdach
10 największych atrakcji tegorocznego festiwalu.Tegoroczny LMF różni się od poprzednich. Festiwalowe atrakcje nie koncentrują się już na linii „deptakowej” ul. Piotrkowskiej i pl. Wolności, z którego tegoroczna impreza całkiem się wycofała. Sercem tegorocznego Festiwalu Światła będzie Nowe Centrum Łodzi i jego najbliższa okolica. Piotrkowska wciąż jednak nie straci na znaczeniu. Najbardziej imponującą sceną tegorocznych atrakcji będzie Teatr Wielki z dwoma ekranami, z których większy ma 1100 mkw. Drugi jest o połowę mniejszy. To właśnie na pl. Dąbrowskiego o godz. 19 odbędzie się oficjalne otwarcie LMF – projekcja mappingu „Symfonia Koloru” wzbogacona występem solistów, chóru, muzyków i tancerzy łódzkiej i opery, którzy wykonają fragmenty „Trubadura”, „Carmen” oraz „Madame Butterfly”. Takie same 20-minutowe spektakle będą odbywać się o każdej pełnej godzinie festiwalu (od piątku do niedzieli, w godz. 19–24). Pamiętając ubiegłoroczne pokazy, na pewno nie można tego pominąć.Jednak lista atrakcji jest długa. Na festiwalowej trasie wiodącej z pl. Dąbrowskiego na ul. Piotrkowską czeka 40 iluminacji, mappingów, instalacji, muzycznych przystanków i wydarzeń towarzyszących. Czytaj na kolejnych slajdach Materiały prasowe
Choć próby świetlnych iluminacji można było podglądać już paru dni, dopiero dziś o godz. 19 oficjalnie rozpocznie się Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła Light.Move.Festival. Impreza odbywająca się po raz dziewiąty urosła do gigantycznych rozmiarów. Jest jednym z największych wydarzeń plenerowych w kraju i już dawno przekroczył rangę lokalnej atrakcji. Sciąga przybyszów z całej Polski. W ubiegłym roku zgromadził publiczność, której liczbę szacowano na 700 tysięcy osób.

Hity LMF 2019

Tegoroczny LMF różni się od poprzednich. Festiwalowe atrakcje nie koncentrują się już na linii „deptakowej” ul. Piotrkowskiej i pl. Wolności, z którego tegoroczna impreza całkiem się wycofała. Sercem tegorocznego Festiwalu Światła będzie Nowe Centrum Łodzi i jego najbliższa okolica. Piotrkowska wciąż jednak nie straci na znaczeniu.
Najbardziej imponującą sceną tegorocznych atrakcji będzie Teatr Wielki z dwoma ekranami, z których większy ma 1100 mkw. Drugi jest o połowę mniejszy. To właśnie na pl. Dąbrowskiego o godz. 19 odbędzie się oficjalne otwarcie LMF – projekcja mappingu „Symfonia Koloru” wzbogacona występem solistów, chóru, muzyków i tancerzy łódzkiej i opery, którzy wykonają fragmenty „Trubadura”, „Carmen” oraz „Madame Butterfly”. Takie same 20-minutowe spektakle będą odbywać się o każdej pełnej godzinie festiwalu (od piątku do niedzieli, w godz. 19–24). Pamiętając ubiegłoroczne pokazy, na pewno nie można tego pominąć.
Jednak lista atrakcji jest długa. Na festiwalowej trasie wiodącej z pl. Dąbrowskiego na ul. Piotrkowską czeka 40 iluminacji, mappingów, instalacji, muzycznych przystanków i wydarzeń towarzyszących.
Spektakularne mappingi 3D będą wyświetlane także na cerkwi Aleksandra Newskiego przy zbiegu ul. Narutowicza i Kilińskiego (światłem na świątyni będą „malować” pianiści na żywo grający na fortepianie) i Łódzkim Domu Kultury. Na ul. Traugutta stanie świetlny tunel oraz instalacja przywodząca na myśl deszcz świecących piłeczek. Na drzewach u zbiegu ul. Narutowicza i Sienkiewicza wyświetlane będą cyfrowe projekcje twarzy. Na ul. Piotrkowską można będzie zobaczyć instalacje z kilkuset pionowych linii utkanych białą włóczką. W pasażu im Schillera publiczność zostanie zaproszona świetlny spot, który reaguje na uściski. Tamże można będzie podziwiać też audiowizualną pracę będącą monochromatyczny kolażem stworzonym na podstawie starych ilustracji. Pełną listę festiwalowych atrakcji można znaleźć na stronie www.lmf.com.pl.

Centrum tylko dla pieszych

Bezpieczeństwo tysięcy widzów LMF wymaga wyłączenia z ruchu kołowego sporej części centrum Łodzi. Przez trzy kolejne dni, od dziś do niedzieli, w godzinach od 18 do 1, wyłączony z ruchu zostanie cały festiwalowy teren: ul. Piotrkowska, od ul. Zielonej do al. Piłsudskiego wraz z dojazdami, ciąg ul. Zielonej/Narutowicza z dojazdami, całe Nowe Centrum Łodzi, czyli część ul. Kilińskiego, okolice pl. Dąbrowskiego i dworca Łódź Fabryczna. Zakaz ruchu w tym rejonie ma dotyczyć nie tylko samochodów, ale także skuterów i rowerów (stacje roweru publicznego zostaną wyłączone z użytkowania). Organizatorzy proszą, żeby na LMF przyjechać komunikacją miejską.

Po ulicach Struga, Tuwima, Kilińskiego i Rodziny Poznańskich kursować będzie komunikacja miejska, która zapewni wygodny dojazd na festiwal. Trasy linii tramwajowych 1, 2, 3, 4, 6, 10B, 11B, 13 i autobusowych 57, 59, 80, 83 i Z13 zostaną zmienione, ale jednocześnie kursować mają do godz. 1 w nocy. Nocne linie obsługiwać będą przegubowe autobusy. W sobotę i niedzielę w godz. 18-1 kursować będą tramwaje linii 18. (Zmiany w komunikacji miejskiej na mpk.lodz.pl).

– W tym roku po raz pierwszy stworzyliśmy trasę festiwalową, która tworzy domknięty pierścień. Można rozpocząć ją w dowolnym punkcie, obejrzeć wszystkie atrakcje, i do niego wrócić. To powinno ułatwić wygodne spacerowanie po mieście i trasie wydarzeń – mówi Beata Konieczniak, dyrektor kreatywna Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła , przepraszając wszystkich, których dotkną utrudnienia.

W piątek, sobotę i niedzielę w godz. 18 - 1 zamknięte zostaną ulice:

  • Piotrkowska od Mickiewicza do Więckowskiego
  • Roosevelta od Piotrkowskiej do bramy na OFF Piotrkowska
  • Zamenhofa od Kościuszki do Piotrkowskiej
  • Struga od Kościuszki do Piotrkowskiej
  • Tuwima od Piotrkowskiej do Kilińskiego
  • Moniuszki
  • 6 Sierpnia od Kościuszki do Piotrkowskiej
  • Traugutta
  • Sienkiewicza od Tuwima do Narutowicza
  • Kilińskiego od Tuwima do Jaracza
  • Zielona od Kościuszki do Piotrkowskiej
  • Narutowicza od Piotrkowskiej do Uniwersyteckiej
  • Wschodnia od Jaracza do Narutowicza
  • Piramowicza
  • Polskiej Organizacji Wojskowej od Jaracza do Rodziny Poznańskich
  • Sterlinga od Jaracza do Narutowicza
  • Plac Dąbrowskiego
  • Składowa
  • Knychalskiego
  • Rodziny Poznańskich

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany