MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Seniorze, nie daj się oszukać na "pracownika ZUS". Oni bardzo rzadko przychodzą do domu, a o każdej wizycie - uprzedzają

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Sytuacje, w których pracownicy ZUS-u odwiedzają emerytów i rencistów w ich domach są niezwykle rzadkie. Seniorzy o takiej wizycie są wcześniej informowani - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Tym samym ostrzega seniorów, aby nie dali się oszukać przez nieuczciwych ludzi, podających się za pracowników ZUS.

ZUS przypomina, w jakich okolicznościach może odwiedzić seniora w domu

Kontakt klientów z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych odbywa się przede wszystkim drogą pocztową, podczas wizyt w placówkach Zakładu, e-wizyt, a także przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Pracownicy ZUS-u w domu seniora pojawiają się bardzo
rzadko i tylko w ściśle określonych sytuacjach - przypomina Monika Kiełczyńska, rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Kiedy pracownik ZUS odwiedza seniora?

  • Po pierwsze z okazji jubileuszu 100-lecia urodzin. Pracownicy Zakładu osobiście składają gratulacje i wręczają list gratulacyjny od Prezesa Zakładu.
  • Druga okoliczność ma miejsce, gdy klient ubiega się np. o rentę z tytułu niezdolności do pracy, dodatek pielęgnacyjny, czy
    świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, a stan jego zdrowia nie pozwala dotrzeć na badanie do placówki ZUS-u. W takiej sytuacji lekarz orzecznik po wcześniejszym zawiadomieniu o terminie badania przyjeżdża do domu.
  • O wizycie pracownika ZUS z wyprzedzeniem informowane są również osoby prowadzące działalność gospodarczą, zakłady pracy, u których ma być przeprowadzona kontrola płatników składek. Na wizytę uprawnieni pracownicy Zakładu umawiają się z
    wyprzedzeniem. Inspektor ZUS rozpoczyna kontrolę od doręczenia płatnikowi składek (lub osobie, która jest upoważniona do reprezentowania płatnika składek) upoważnienia do przeprowadzenia kontroli oraz okazania legitymacji służbowej. Tak więc, jeśli emeryt prowadzi działalność gospodarczą w siedzibie pod własnym adresem zamieszkania, może go odwiedzić inspektor kontroli, ale o tym fakcie emeryt prowadzący działalność gospodarczą także zostanie wcześniej uprzedzony.

Kiedy kontrola bez zapowiedzi?
Jedyną sytuacją, gdy pracownik ZUS-u może zapukać do drzwi klientów Zakładu bez zapowiedzi, jest kontrola zwolnień lekarskich. Osoba kontrolująca musi mieć jednak przy sobie dokument ze zdjęciem i upoważnienie do przeprowadzenia takiej kontroli.
Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwość co do autentyczności urzędnika podającego się za pracownika ZUS, za każdym razem może sprawdzić jego wiarygodność, kontaktując się z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem 22 560 16 00.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany