MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zła wiadomość dla przyszłych emerytów. Będziemy pracować dłużej? „Kluczowe będzie stworzenie zachęt do dłuższej aktywności zawodowej"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Niedobór pracowników, spowodowany zmianami demograficznymi, może prowadzić do wzrostu zapotrzebowania na starszych pracowników, ale 33 proc. ogółu badanych, poszukując pracy, doświadczyło trudności wynikających z ich wieku.
Niedobór pracowników, spowodowany zmianami demograficznymi, może prowadzić do wzrostu zapotrzebowania na starszych pracowników, ale 33 proc. ogółu badanych, poszukując pracy, doświadczyło trudności wynikających z ich wieku. unsplash/ Joshua Hoehne
Wszystko wskazuje na to, że będziemy musieli pozostać dłużej na rynku pracy. Potwierdzają to zarówno warunki gospodarcze, jak i trendy na rynku pracy. – Niedobór siły roboczej spowodowany zmianami demograficznymi może prowadzić do wzrostu zapotrzebowania na starszych pracowników – komentuje dla nas Anna Goreń z Pracuj.pl i jednocześnie dodaje, że aktywizacja starszych pokoleń może przynieść wiele korzyści.

Spis treści

W Polsce wkrótce zabraknie osób do pracy?

– Starzenie się społeczeństwa to trend obserwowany w wielu krajach na świecie, a jego konsekwencje dla rynku pracy są znaczące. Niedobór siły roboczej spowodowany zmianami demograficznymi może prowadzić do wzrostu zapotrzebowania na starszych pracowników – komentuje dla Strefy Biznesu Senior PR & CSR Specialist Grupa Pracuj S.A.

Z drugiej strony, nie brakuje raportów i analiz, z których wynika, że aktywizacja osób starszych, które są zdolne i chcą pracować, może być kluczowym elementem strategii łagodzenia skutków tego niedoboru. Wśród zalet osób starszych na rynku pracy przede wszystkim wymieniane są: doświadczenie zawodowe, umiejętności interpersonalne, czy wiedza specjalistyczna, które mogą być bardzo wartościowe dla pracodawców.

Aktywizacja starszych pokoleń przyniesie wiele korzyści. Przede wszystkim, ta grupa może wpłynąć na zmniejszenie wspomnianego niedoboru pracowników, ale już sama różnorodność wiekowa w miejscu pracy może sprzyjać innowacyjności czy zrozumieniu potrzeb różnych grup klientów. Co jednak może się okazać szczególnie interesujące dla organizacji, starsi pracownicy często charakteryzują się większą stabilnością zatrudnienia i lojalnością wobec pracodawcy – zauważą Goreń.

Niska mobilność zawodowa starszych pracowników

Jak wynika z badania pracuj.pl, osoby w najstarszej badanej grupie wiekowej aktywnych pracowników (55-65 lat) w większości nie zmieniała pracy od ponad 10 lat (58 proc.). Jest to znacznie dłuższy okres stabilności zatrudnienia w porównaniu z młodszymi grupami wiekowymi, co odzwierciedla mniejszą mobilność zawodową wśród starszych pracowników.

– 14 proc. respondentów z pokolenia silver zmieniło pracę w okresie ponad 5 do 10 lat temu, 11 proc. w ciągu ostatnich 3 do 5 lat, a 7 proc. w ciągu ostatnich 1 do 2 lat. Znacznie mniejszy odsetek osób w wieku 55-65 lat zmieniał pracę w niedawnym okresie – decyzje o zmianie miejsca zatrudnienia są podejmowane przez nich znacznie rzadziej niż przez młodsze pokolenia. Tylko 1,7 proc. badanych silversów zmieniło pracę w ciągu ostatnich trzech miesięcy od momentu przeprowadzenia badania – wskazują autorzy badania.

– Dla 35 proc. przedstawicieli pokolenia silver już sama decyzja o zmianie pracy jest stresująca. Taki sam odsetek wskazuje na niepewność co do swojej pozycji na tle innych kandydatów. Istotne jest zatem, aby pracodawcy byli świadomi tych wyzwań i starali się je minimalizować, oferując wsparcie i jasne komunikaty na każdym etapie procesu rekrutacyjnego. A to się opłaci - aż 75 proc. badanych z tej grupy podkreśla, że w pracy cechuje ich wysokie zaangażowanie w wykonywane obowiązki – komentuje ekspertka.

Zdaniem autorów badania, w obliczu starzenia się społeczeństwa, starsi pracownicy mogą stanowić kluczowy zasób dla rynku pracy przyszłości. Polityki i strategie przedsiębiorstw powinny uwzględniać konieczność aktywizacji tej grupy, oferując elastyczne formy zatrudnienia, szkolenia i możliwości rozwoju, aby w pełni wykorzystać ich potencjał. Długoterminowo, podejście to może przynieść korzyści zarówno dla organizacji i gospodarki, jak i dla samych pracowników, poprawiając jakość życia i zwiększając integrację społeczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zła wiadomość dla przyszłych emerytów. Będziemy pracować dłużej? „Kluczowe będzie stworzenie zachęt do dłuższej aktywności zawodowej" - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany