Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sąd Najwyższy może unieważnić wynik wyborów parlamentarnych?

AIP
Sąd Najwyższy może unieważnić wynik wyborów parlamentarnych - mówią niektórzy politycy opozycji.
Sąd Najwyższy może unieważnić wynik wyborów parlamentarnych - mówią niektórzy politycy opozycji. BARTEK SYTA/POLSKA PRESS
Sąd Najwyższy może unieważnić wynik wyborów parlamentarnych - mówią niektórzy politycy opozycji. Podobne opinie wymieniają w mediach społecznościowych uczestnicy antyrządowych demonstracji. W ocenie Państwowej Komisji Wyborczej jest to jednak mało realne.

– Wyjaśnialiśmy to już na etapie rejestracji. Nigdy nie było koalicji między PiS a innymi partiami. Ta partia szła sama do wyborów. Zobaczymy co Sąd Najwyższy zrobi ale pod względem formalnym wszystko było w porządku i sprawa jest zakończona– powiedziała Agencji Informacyjnej Polska Press Beata Tokaj, szefowa Krajowego Biura Wyborczego.

Według niektórych polityków i komentatorów, podstawą do unieważnienia wyborów parlamentarnych może być fakt, że Prawo i Sprawiedliwość wzięło w nich udział jako Komitet Wyborczy a nie koalicja. - PiS podpisał umowę koalicyjną z Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry i Polską Razem Jarosława Gowina. W wyborach powinno więc startować jako koalicja, a nie komitet - przekonują działacze opozycji i nieliczni publicyści. W ich przekonaniu możliwe jest, że Sąd Najwyższy zakwestionuje wynik wyborów.
Do 18 grudnia SN rozpatrzył 76 skarg, uznając je za niezasadne. 19 stycznia sędziowie SN zajmą się ostatnią z 77 skarg wyborczych, która budzi największe emocje. Jej autor żąda unieważnienia wyborów, ponieważ PiS startował w jesiennych wyborach jako Komitet Wyborczy, a powinien zdaniem autora skargi, brać w nich udział jako koalicja.
Sąd może uznać zasadność skargi ale nie unieważniać wyborów. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało bowiem w wyborach 37 proc. głosów i znalazłoby się w Sejmie niezależnie od tego czy musiałoby pokonać 5-procentowy prób wyborczy jako Komitet czy 8- procentowy jako Koalicja Wyborcza. Sąd może zatem orzec, że skarga jest zasadna ale nie miała żadnego wpływu na wynik wyborów.
Sąd może także odrzucić skargę. Podstawą do takiej decyzji jest decyzja państwowej Komisji Wyborczej, która przed wyborami zarejestrowała Komitet Wyborczy PiS, uznając, że nie ma przesłanek prawnych zmuszających partię Jarosława Kaczyńskiego do rejestrowania Koalicji Wyborczej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany