Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeki w Łodzi. Unia Europejska przeznaczyła 3,5 mln euro na odkrycie Lamusa w parku im. Kilińskiego

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Lamus zostanie nie tylko odkryty, ale i zmieni się jego otoczenie.
Lamus zostanie nie tylko odkryty, ale i zmieni się jego otoczenie. Wizualizacja UMŁ
Przechadzka nad meandrującym Lamusem, otaczające go zielone tarasy - ta wizja spełni się w 2025 roku. Łódź dostała 15 mln zł z Unii Europejskiej na odsłonięcie odcinka tego cieku płynącego przez park im. Kilińskiego oraz rewitalizację zieleńca. To pierwszy taki projekt opracowany przez miasto i wpisany do budżetu Unii Europejskiej. I pierwszy, unikatowy w skali kraju, dotychczas nikt nie odkrywał rzeki w mieście.

Lamus popłynie jak dawniej

- Rewitalizacja to nie tylko odbudowa kamienic, pałaców, willi, fabryk i terenów pofabrycznych, ale i sieci rzek i rzeczek, która jest w Łodzi gęsta, ale zanikła. A my chcemy ją odtworzyć - mówił Marek Belka, europoseł, który zabiegał o pieniądze dla tego przedsięwzięcia i złożył projekt dofinansowania. - 3,5 mln euro to kwota spoza Krajowego Planu Odbudowy, pochodzi ze specjalnej "koperty" o nazwie projekty pilotażowe. Takim jest właśnie odkrycie Lamusa.
15 mln zł zostanie wydanych nie tylko na wydobycie go z zasklepionego kanału, ale i rewitalizację parku im. Kilińskiego. Według gotowej już koncepcji architektonicznej zostanie odkryty 200-metrowy odcinek Lamusa (poza parkiem ciek płynie pod ulicami i budynkami). Nad rzeką lub jak kto woli strumieniem powstaną bulwary, tarasy. W parku przybędzie zieleni, małej architektury, a staremu drzewostanowi zafunduje się pielęgnację.
- Odkrycie Lamusa będzie polegać także na tym, by przywrócić jej naturalny bieg i ekosystem. Woda będzie płynąć naturalnym korytem, nieuszczelnionym, nieuregulowanym betonowymi płytami - mówi Anna Wierzbicka, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMŁ. - Zachęcamy znajdujące się w pobliżu instytucje zarówno publiczne, jak i prywatne, by "dzieliły" się wodami opadowymi i odprowadzały ją do Lamusa, by go zasilić. Wody jest w nim bowiem mało.
Za kilka dni zostanie ogłoszony przetarg na przebudowę parku i odkrycie Lamusa. Roboty zaczną się w 2024 roku, a przechadzka nad wodą będzie możliwa w 2025 roku.

Czytaj też:

W Łodzi powstanie skwer na Księżym Młynie. Sfinansuje go deweloper

Odkrywanie łódzkich rzek. Po Lamusie Sokołówka i Łódka

Łódź ma dwadzieścia dwie może nie rzeki, a cieki i strumienie o szerokości 3, 4 metrów. W okresie rozwoju przemysłowej Łodzi jej zasoby wodne zostały wyeksploatowane, rabunkowa gospodarka doprowadziła praktycznie do ich zaniku w okresie intensywnego rozwoju Łodzi. Teraz zrodził się plan przywracania zabetonowanych rzek, dzięki którym Łódź powstała wydobywanie ich na powierzchnię. Lamus ma być włączony do koryta rzeki Jasień, by wody Lamusa nie trafiały do kanalizacji.
Gdyby to przedsięwzięcie powiodło się, to miasto będzie starać się o pieniądze na utworzenie szlaku turystycznego Doliny Sokołówki i odbetonowanie fragmentu rzeki Łódki w parku na Zdrowiu.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany