Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja zabytkowych budynków imperium Scheiblera. W Fuzji powstaje miasto w mieście

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Wnętrza słynnej elektrowni secesyjnej z początku XX wieku na terenie dawnych zakładów Scheiblerów, gdzie dzisiaj powstanie kompleks biurowo - mieszkaniowy Fuzja.
Wnętrza słynnej elektrowni secesyjnej z początku XX wieku na terenie dawnych zakładów Scheiblerów, gdzie dzisiaj powstanie kompleks biurowo - mieszkaniowy Fuzja. Echo Investment
Trwa budowa potężnego kompleksu biurowo – mieszkaniowego Fuzja na terenie dawnego imperium przemysłowego Karola Scheiblera, między ulicami Milionową i Tymienieckiego w centrum Łodzi. Inwestorzy z Echo Investment zbudowali już biurowce i apartamentowce oraz odnowili słynną secesyjną elektrownię. Teraz skupili się przy renowacji zabytkowych budynków pofabrycznych. Obecnie trwa renowacja dawnej drukarni i wykańczalni. Prace idą pełną parą.

Oba budynki pofabryczne zbudowano z czerwonej cegły, tak typowej dla neogotyku i Łodzi przemysłowej. Plan jest taki, że drukarnia zostanie wyremontowana i nadbudowana. Będzie miała cztery kondygnacje. Powstanie w niej 170 loftów. Inaczej będzie z wykańczalnią, po której zostaną jedynie mury obwodowe. Za nimi powstanie od podstaw 6-kondygnacyjny budynek, który z oryginalną, historyczną ścianą zostanie połączony tarasami i balkonami. W tym obiekcie będzie 160 loftów. Oba budynki mają być gotowe w 2025 roku.

Rewitalizacja Łodzi: motywy nici i szpulki w loftach

- Każda z klatek budynku z loftami będzie wyróżniała się innym designem nawiązującym do włókienniczej i fabrycznej tradycji Łodzi. Przestrzenie wspólne zostaną zagospodarowane elementami z motywem szpulki i nici nawiązującym do włókienniczej tradycji miasta oraz oryginalnymi historycznymi artefaktami znalezionymi podczas rewitalizacji kompleksu. Na ścianach części korytarzy oraz na sufitach znajdą się unikalne instalacje nawiązujące do nici tkackich – wyjaśniają przedstawiciele inwestora.

Przeczytaj i zobacz jak rozwijają się Ogrody Geyera w Łodzi

W ten sposób na ośmiu hektarach dawnego kompleksu fabrycznego powstaje miasto w mieście, kolejne po Manufakturze, Księżym Młynie, Ogrodach Geyera i Monopolis. Na terenie Fuzji znajduje się 15 zabytkowych budynków pofabrycznych. Kilka z nich – tych mniejszych – zostało już odnowionych, zaś pozostałe stopniowo będą odzyskiwały dawną świetność. W obiektach pofabrycznych będą nie tylko lofty, lecz także lokale gastronomiczne i handlowo-usługowe.

Rewitalizacja Łodzi: biura, mieszkania i Ogrody Anny

Wcześniej prace na terenie Fuzji toczyły się od strony ul. Milionowej. Wybudowano tam dwa biurowce dla firmy Fujitsu, jednego z największych na świecie dostawców infrastruktur i wsparcia informatycznego, a także cztery budynki mieszkalne, które zostały już osiedlone. Do tego doszły tzw. Ogrody Anny, czyli zielony, rekreacyjny plac z drzewami i krzewami. Nazwą tą uczczono pamięć o żonie „króla bawełny” - Annie Scheibler, która znana była z tego, że uwielbiała rośliny i przyrodę.

Wnętrza słynnej elektrowni secesyjnej z początku XX wieku na terenie dawnych zakładów Scheiblerów, gdzie dzisiaj powstanie kompleks biurowo - mieszkaniowy Fuzja.

Rewitalizacja zabytkowych budynków imperium Scheiblera. W Fu...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rewitalizacja zabytkowych budynków imperium Scheiblera. W Fuzji powstaje miasto w mieście - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany