Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont dworca Łódź Kaliska w Łodzi. Rozpoczęło się wyburzanie starych obiektów na placu dworcowym

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Na placu dworcowym pracuje ciężki sprzęt.
Na placu dworcowym pracuje ciężki sprzęt. Krzysztof Szymczak
Na dworcu Łódź Kaliska zaczęły się roboty związane z remontem jego budynku i przebudową placu. Na pierwszy ogień poszły pomieszczenia, w których znajdowały się sklepiki i punkty usługowe znajdujące się na placu dworcowym. Ciężki sprzęt burzy te obiekty.

Remont dworca Łódź Kaliska

Hala dworcowa z kasami i poczekalnią jeszcze jest czynna. Zanim zostanie zamknięta, by generalnemu remontowi poddać cały budynek, na placu w pobliżu tunelu prowadzącego do al. Unii staną kontenery służące za dworzec tymczasowy. To do niego przeniesie się obsługa pasażerów - znajdą się w nich kasy biletowe, poczekalnia, toaleta. Następnie zostanie ustawiony płot odgradzający teren z dworcowym budynkiem i rozpoczną się główne roboty.

A odnowa należała się od dawna. Wybudowany w latach 90. ubiegłego stulecia obiekt nie spełnia standardów. Po otwarciu tunelu średnicowego dworzec będzie przyjmował więcej pociągów, a co za tym idzie i pasażerów, stanie się głównym dworcem i będzie łączył inne dworce, przystanki leżące na trasie tunelu.

Jak zapewnia spółka PKP SA, która zarządza budynkiem, po przebudowie będzie on nie do poznania.
- Przebudowa będzie gruntowna, praktycznie zostanie zbudowany od nowa. Wyburzonych zostanie większość ścian, wymieni się wszystkie instalacje. Bezpieczeństwo w budynku i jego najbliższym otoczeniu zapewnią nowoczesne systemy: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowy - mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Dworzec z miedzi i szkła

Nowy obiekt od frontu zostanie przeszklony, a elewacja wykonana z miedzi oksydowanej, materiału trwałego i niewymagającego konserwacji. W środkowej części na całej długości dachu zaprojektowano świetlik. Także na nowo zostanie zaaranżowany hol dworca z kasami, przestronną poczekalnią. Znajdzie się tam miejsce wyznaczone dla dzieci i lokale na wynajem. W hali dworcowej zostaną zamontowane tablice wyświetlające godziny odjazdów i przyjazdów pociągów, windy, staną biletomaty. Obiekt stanie się przyjazny dla pasażerów z niepełnosprawnościami, znikną bariery architektoniczne, z myślą o osobach niedowidzących zostaną poprowadzone ścieżki prowadzące, zainstalowane plany dworca, tabliczki z alfabetem Braille`a.
Dworzec ma stać się bardziej dostępny. Dlatego plac przed dworcem będzie pełnił rolę węzła komunikacyjnego, będą tu dojeżdżać autobusy komunikacji miejskiej i taksówki, dla których zostanie wyznaczony postój, stanie wiata dla rowerów. Miejsca parkingowe będą zlokalizowane za dworcem.
Koszt inwestycji to ok. 57 mln zł, pieniądze pochodzą z budżetu państwa.
Łódzki dworzec to jeden z 190 tych obiektów kolejowych modernizowanych w latach 2016 - 2023 przez PKP SA. Przeznaczono na ten program 2,5 mld zł. Oddano do użytku 80 dworców, roboty trwają w 60 obiektach, zostaną otwarte do końca tego roku.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany