Przewodnik Kulinarny 2019 - już niedługo w sprzedaży

Redakcja
Przewodnik Kulinarny Łódzkie 2019 powstał z miłości do odkrywania nowych smaków i chęci poznawania oryginalnych miejsc na kulinarnej mapie Łodzi i województwa łódzkiego.

Autorką książki jest Barbara Sokołowska-Urbańczyk, filolog polski, ukończyła dwa kierunki studiów podyplomowych z zakresu komunikacji społecznej oraz marketingu medialnego i politycznego. Wykładała na studiach podyplomowych na Uniwersytecie Łódzkim na Wydziale Socjologii, Wydziale Amerykanistyki i Mass Mediów, PAM Center oraz Akademii Sztuk Pięknych z zakresu: pisania tekstów, kreowania marki, PR małej firmy. Jest także właścicielką agencji public relations oraz twórcą kampanii społecznych i strategii dla firm. Zapoczątkowała i odpowiada za organizację Festiwalu Dobrego Smaku. Gotowanie i próbowanie oryginalnych potraw jest dla niej najlepszym sposobem spędzania wolnego czasu.

- Może nie szukajmy fajnych miejsc gdzieś daleko w świecie? Może warto wyruszyć w podróż po województwie, a przy okazji odwiedzić miejscowości oraz lokale mniej znane ale warte naszego trudu podróży. Całkiem możliwe, że spróbujecie dań, które przypomną Wam ten czas, gdy podziwialiście egzotyczne danie gdzieś daleko, np. w Japonii? Znajdziesz je w naszym regionie, bo w Przewodniku nie zabrakło prezentacji restauracji z kuchnią różnych stron świata - tłumaczy autorka Barbara Sokołowska-Urbańczyk.

Przewodnik Kulinarny jest skierowany do mieszkańców Łodzi oraz województwa łódzkiego, którzy lubią odkrywać nowe miejsca na kulinarnej mapie regionu. Oprócz tego może być idealnym pomysłem na prezent dla osób z innych miast, które są miłośnikami turystyki kulinarnej. Znacie takich, którzy podczas planowania wyjazdu do innego miasta zaczynają od przeglądu najlepszych restauracji/kawiarni w danym miejscu? To coraz bardziej popularne zjawisko.

W Przewodniku Kulinarnym znajdziecie opisy prawie 50-ciu restauracji i szkół kulinarnych. Co najważniejsze, kupując Przewodnik Kulinarny możecie skorzystać z kuponów rabatowych ze zniżką do wszystkich restauracij znajdujących się w środku Przewodnika.

- Oddajemy w Wasze ręce ten Przewodnik i wierzymy, że stanie się on dla Was inspiracją, bowiem, jak powiedział Anthelme Brillat-Savarin: „Odkrycie dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” - mówi autorka.

Już wkrótce przedstawimy listę restauracji, jakie biorą udział w Przewodniku Kulinarnym.

Partnerem Przewodnika jest Monopolis. Monopolis, czyli wielofunkcyjny kompleks biznesowy, który powstaje w zabytkowych przestrzeniach łódzkiego Monopolu Wódczanego z 1902 r. To trzeci co do wielkości kompleks fabryczny w Łodzi, po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego. W Monopolis powstanie ponad 29 000 mkw. wyjątkowych powierzchni do pracy - 24 000 mkw. biur i 5 400 mkw. usług.

Najwyższej klasy przestrzenie biurowe zostaną stworzone w głównym gmachu dawnej rozlewni wódki i dwóch nowych budynkach. W pierwszym etapie, obok nowoczesnych biur, w postindustrialnych przestrzeniach powstaną różnego rodzaju usługi, tj. restauracje, kawiarnie czy teatr, które będą zlokalizowane w budynkach historycznych. Ważną częścią Monopolis stanie się muzeum poświęcone historii dawnego Polmosu i technologii wytwarzania wódki.

- Mamy poczucie, że tworzymy wyjątkowy w skali miasta i kraju kompleks. Jesteśmy przekonani, że nasz partner doskonale odczytuje wizję Monopolis i założenia tej przestrzeni. Wspólnie zadbamy o zabytkowy charakter i wyeksponowanie postindustrialnego charakteru miejsca, tak aby Monopolis stało się wizytówką Łodzi. Zakończyliśmy już prace projektowe, a także przygotowawcze prace konserwatorskie i rozpoczynamy kolejny etap realizacji inwestycji - komentuje Krzysztof Witkowski, Prezes Zarządu Virako.

Na terenie inwestycji znajdą się również przestrzenie przeznaczone dla najmłodszych mieszkańców Łodzi – świetlica oferująca zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz plac zabaw. Na dalszym etapie inwestycji, w dwóch nowych gmachach zrealizowane zostaną kolejne powierzchnie biurowe wzbogacone przestrzenią przeznaczoną dla przedszkola oraz innych lokali usługowych.

Więcej informacji o inwestycji można znaleźć na stronie www.monopolis.lodz.pl

Wideo

Materiał oryginalny: Przewodnik Kulinarny 2019 - już niedługo w sprzedaży - Dziennik Łódzki

Dodaj ogłoszenie