Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt Libeskinda na początek, a potem jeszcze 20 budowli sławnych architektów. Łódź przedstawia ambitny plan

(pij)
Specjalna Strefa Detalu projektu Daniela Libeskinda ma zostać zbudowana niezagospodarowanym obecnie skwerze przy skrzyżowaniu ul. Jaracza z ul. Wschodnią.
Specjalna Strefa Detalu projektu Daniela Libeskinda ma zostać zbudowana niezagospodarowanym obecnie skwerze przy skrzyżowaniu ul. Jaracza z ul. Wschodnią. UMŁ
Łódź jednak będzie miała budynek zaprojektowany przez pochodzącego z tego miasta światowej sławy architekta Daniela Libeskinda. Powstanie przy skrzyżowaniu ul. Jaracza z ul. Wschodnią, według projektu nazwanego Specjalną Strefą Detalu, zaprezentowanego w ubiegłym roku podczas jego wizyty w Łodzi.

- Łódź nie potrzebuje już zabiegać o to, by ją dostrzeżono. Łódź jest widoczna, zyskała markę, a inwestorzy, którzy do nas napływają i zmieniają przestrzeń miasta, nie muszą być szczególnie do tego zachęcani - mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. - Łódź ma wspaniałą historię, dorobek, przepiękne wielkomiejskie kamienice, budynki pofabryczne i pałace fabrykanckie. Ale Łódź potrzebuje w tej chwili czegoś nowego, czegoś co wyróżni nas na mapie kraju i poza jego granicami. Potrzeba nowego otwarcia. Będzie nim muzeum detalu architektonicznego, które oplecie całe miasto i pokaże awangardową, otwartą Łódź. Projektodawcą pierwszej z architektonicznych ikon, jakie ją stworzą będzie Daniel Libeskind.

Na tym bowiem nie koniec. Futurystyczny gmach Libeskinda ma być pierwszym z 21 budynków-pereł architektury, jakie mają zostać wzniesione w Łodzi według projektów innych znanych architektów.

- Na tej bazie powstanie muzeum w budowie, które będzie oplatać całe miasto - tłumaczy Zdanowska.

Do realizacji tego śmiałego projektu miasto zamierza już w lutym, wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych im. Strzemińskiego, Uniwersytetem Łódzkim i fundacją Atlas Sztuki (niewyklyczeni są kolejni partnerzy), powołać do życia nową instytucję kultury, która poza formułą nowej placówki oraz jej organizacją ma zająć się także zdobyciem środków na realizację brawurowych planów.

- Jeszcze nie znamy kosztów, nie wiemy, jak to będziemy finansowali. To właśnie rzeczona instytucja kultury będzie musiała przygotować projekt do realizacji. Być może będą to środki unijne, być może prywatne. Miasto wejdzie aportem do tej instytucji - działką. Tak samo jak było w przypadku Art Inkubatora - dodała prezydent Łodzi.

Ogłoszony wczoraj projekt wspierają rektorzy ASP i UŁ - prof. Jolanta Rudzka-Habisiak i prof. Antoni Różalski oraz prezes fundacji Atlas Sztuki Andrzej Walczak.

Daniel Libeskind pochodzi z Łodzi. Urodził się w rodzinie polskich Żydów 12 maja 1946. Jego rodzina wyemigrowała w 1957 r. do Izraela, by dwa lata później przenieść się do USA. Tam ukończył architekturę, którą studiował również w Niemczech. Jest słynnym autorem projektów wielu budowli publicznych na całym świecie: muzeów, centrów sztuki itd. W Warszawie zaprojektował wieżowiec przy ul. Złotej 44. Tylko do rodzinnego miasta nie miał dotąd szczęścia. Jest autorem dwóch niezrealizowanych projektów Bramy Miasta w Nowy Centrum Łodzi, które zostały zarzucone.

Balony w kształcie serc poleciały do nieba. Podziękowanie i wsparcie dla twórcy WOŚP:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany